Արևմտյան երկրները «պրոֆեսիոնալ ձևով գայթակղում» են Հայաստանին. Օվերչուկ
Արևմտյան երկրները «պրոֆեսիոնալ ձևով գայթակղում» են Երևանին, և առայժմ ստիպված ենք խոստովանել, որ դա աշխատում է, ТАСС-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Ի տարբերություն արևմտականների, որոնք Հայաստանին կոչ են անում կրճատել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, մենք չենք խոչընդոտում այլ երկրների, մասնավորապես ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի հետ Հայաստանի առևտրատնտեսական կապերի զարգացմանը։ Արտահանման շուկաների ընդլայնման նրանց ցանկության մեջ ոչ մի վատ բան չկա։ Հաջողության կհասնեն, թե ոչ, իրենք կտեսնեն»,- նշել է նա։
«Մարդիկ միշտ երազում են ավելի լավ կյանքի մասին, բայց առայժմ մենք պարզապես հետևում ենք, թե ինչպես են նրանք մասնագիտականորեն գայթակղվում։ Պետք է խոստովանենք, որ առայժմ դա աշխատում է»,- ընդգծել է Օվերչուկը։ Ըստ նրա՝ հակառակ դեպքում «չէին ընդունվի որոշումներ, որոնք կարող են տպավորիչ թվալ, կարող են կարճաժամկետ օգուտներ բերել, բայց կտրված են իրականությունից և երկարաժամկետ հեռանկարում ակնհայտ նյութական վնաս կպատճառեն այս երկրին»։
«Հաշվի առնելով Հայաստանի ժողովրդի հետ մեր սերտ հարաբերությունները, չենք կարող բացահայտ չխոսել սրա մասին»,- հավելել է փոխվարչապետը։

Оверчук: западники «профессионально искушают» Армению
Западные страны «профессионально искушают» Ереван, и пока приходится признать, что это работает. Об этом заявил в интервью ТАСС вице-премьер РФ Алексей Оверчук.
«В отличие от западников, призывающих Армению сворачивать отношения с Россией, мы не препятствуем развитию торгово-экономических связей Армении с другими странами, в том числе с США и ЕС. Нет ничего плохого в том, что они хотят расширить свои экспортные рынки. Удастся ли им это или нет, они смогут убедиться на собственном опыте», - отметил он.
«Люди всегда грезят о лучшей жизни, ну а мы пока наблюдаем, как их профессионально искушают. Приходится констатировать, что это пока работает», - подчеркнул Оверчук. По его словам, в противном случае «не принимались бы, может быть, и внешне эффектные, несущие краткосрочные выгоды, но оторванные от реальности решения, которые в долгосрочной перспективе нанесут очевидный материальный ущерб этой стране». «В силу наших близких отношений с народом Армении мы не можем не говорить об этом открыто», - добавил вице-премьер.