Առաջիկա ամիսներին կդադարեցվի իրանական ալիքների զանգվածային հեռարձակումը Ադրբեջանի հարավում
Ադրբեջանի հարավային մասում իրանական հեռուստաալիքների զանգվածային հեռարձակումը մեր ազգային ալիքների հաճախականությամբ ավելի շուտ կարգավորման հարց է, քան տեխնիկական։ Այդ հաճախությունների համակարգման ուղղությամբ մշտապես աշխատանքներ են իրականացվում ՝ Էլեկտրակապի միջազգային միության հանձնարարականներին համապատասխան։ Այս մասին Report-ին հայտնել է Ադրբեջանի թվային զարգացման եւ տրանսպորտի նախարար Ռաշադ Նաբիեւը ։
Նրա խոսքով՝ մյուս հարեւանների հետ Ադրբեջանը նման խնդիրներ չունի ։
"Մենք խնդիրներ չունենք Ռուսաստանի, Վրաստանի եւ նույնիսկ Թուրքմենստանի եւ Ղազախստանի հետ, որոնք գտնվում են Կասպից ծովի հակառակ ափին։ Մենք բախվում ենք հենց իրանական ալիքների հարավային գոտում զանգվածային հեռարձակման։ Այդ կապակցությամբ աշխատանքներ ենք տանում Իրանի և այդ երկրի համապատասխան կառույցների հետ։ Կարծում եմ՝ առաջիկա ամիսներին մենք կտեսնենք շոշափելի արդյունք", - ասել է նախարարը ։
Իրանի տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների նախկին նախարար Մոհամմադ Ջավադ Ազերի Յարոմին, ով 2019 թվականին այցելել է Ադրբեջան, հայտնել է, որ այդ ոլորտում ստեղծվել և գործում է համատեղ աշխատանքային խումբ:
"Մենք պետք է վերահսկենք հաճախականությունը 2,5 կմ հեռավորության վրա՝ համաշխարհային չափանիշներին համապատասխան։ Իրանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի երկարությունը կազմում է 370 կմ, Միայն Արդեբիլի շրջանի ուղղությամբ իրանական կողմից գտնվում է 180 գյուղ։ Այդ հատվածում աշխատանքը կատարվել է, եւ հաճախականությունների խափանումները նվազել են, բայց 2,5 կմ հեռավորության վրա մարդիկ են ապրում, եւ նրանք մինչեւ հիմա որոշակի խնդիրների են բախվում։ Աշխատանքային խումբը մշտապես աշխատում է իրավիճակի բարելավման ուղղությամբ։ Հաճախականությունը այն չէ, որ դուք մի կետից մյուսը փոխանցում եք, դա ալիք է, բայց այն պետք է վերահսկել", - նշել է Յարոմին:

В ближайшие месяцы будет прекращено массовое вещание иранских каналов на юге Азербайджана
Массовое вещание иранских телеканалов в южной части Азербайджана на частоте наших национальных каналов - скорее вопрос регулирования, чем технический. Постоянно проводится работа по координации этих частот в соответствии с рекомендациями Международного союза электросвязи.
Об этом Report заявил министр цифрового развития и транспорта Азербайджана Рашад Набиев.
По его словам, с другими соседями у Азербайджана нет подобных проблем.
"У нас нет проблем с Россией, Грузией и даже с Туркменистаном и Казахстаном, которые расположены на противоположном побережье Каспия. Мы сталкиваемся с массовым вещанием в южной зоне именно иранских каналов. В связи с этим проводим работу с Ираном и соответствующими структурами этой страны. Думаю, в ближайшие месяцы мы увидим ощутимый эффект", - сказал министр.
Бывший министр информационных и коммуникационных технологий Ирана Мохаммад Джавад Азери Яроми (Mohammad-Javad Azari Jahromi), посетивший Азербайджан в 2019 году, сообщил, что в этой области создана и функционирует совместная рабочая группа.
"Мы должны контролировать частоты на расстоянии 2,5 км в соответствии с мировыми стандартами. Протяженность границы между Ираном и Азербайджаном составляет 370 км, только в направлении Ардебильской области с иранской стороны находится 180 сел. Работа на этом участке проделана, и помехи от частот уменьшились, но на расстоянии в 2,5 км живут люди, и они до сих пор сталкиваются с определенными проблемами. Рабочая группа постоянно работает над улучшением ситуации. Частота - это не то, что вы передаете из одной точки в другую, это волна. Но ее нужно контролировать", - отметил Яроми.