Անկարան իր սահմանների մոտ գործողություն իրականացնելու համար թույլտվություն չի խնդրի. Թուրքիայի ՊՆ
Թուրքիան իր սահմանների մոտ հակաահաբեկչական գործողություն իրականացնելու համար թույլտվություն չի խնդրի, կձեռնարկի անհրաժեշտ միջոցներ, հայտնել է ազգային պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերը։
Թուրքիայի ԶՈւ-ն մտադիր է խոշորածավալ ցամաքային ռազմական գործողություն կատարել Իրաքի հյուսիսում երկրում արգելված Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության զինյալների դեմ, ձեռք է բերվել համապատասխան համաձայնություն Բաղդադի վարչակազմի հետ, ավելի վաղ տեղեկացրել էր Hürriyet թերթը։
«Երբ խոսքը մեր երկրի անվտանգության մասին է, մենք ոչ մեկից ոչինչ չենք խնդրի եւ կանենք այն, ինչ անհրաժեշտ է։ Ոչ ոք չպետք է մոռանա, որ Թուրքիայի Հանրապետությունը մեծ պետություն է։ Մենք չենք ենթարկվել եւ չենք ենթարկվի որեւէ մեկի հրամանին»,- հայտնել է Գյուլերը Hürriyet թերթին՝ խոսելով ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի հնարավոր արձագանքի մասին Թուրքիայի խոշորածավալ տրանսսահմանային գործողությանը։

Минобороны Турции: Анкара не попросит разрешения на операцию у своих границ
Турция не будет просить разрешения на проведение антитеррористической операции у своих границ, примет необходимые меры, заявил министр национальной обороны Яшар Гюлер.
ВС Турции рассчитывают провести крупномасштабную наземную военную операцию на севере Ирака против боевиков запрещённой в стране Рабочей партии Курдистана (РПК), достигнуто соответствующее соглашение с администрацией Багдада, сообщила ранее газета Hürriyet.
«Когда речь идет о безопасности нашей страны, мы никого ни о чем не просим и делаем то, что необходимо. Никто не должен забывать, что Турецкая Республика - великое государство. Мы не подчинялись и не будем подчиняться чьим-либо приказам»,- заявил Гюлер газете Hürriyet, рассуждая о возможной реакции США и России на крупномасштабную трансграничную операцию Турции.