Ամոթալի է էթնիկ փոքրամասնության օգտագործումն ընտրակեղծիքների նպատակով. նախագահ
Ամոթալի և անբարոյական է էթնիկ փոքրամասնության օգտագործումն ընտրությունները կեղծելու նպատակով, այսպես է արձագանքել Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին Մառնեուլիի 69-րդ տեղամասում տեղի ունեցած միջադեպին: Այս մասին գրում է aliq.ge-ն։
«Ամոթ է, ամոթալի և անբարոյական է էթնիկ փոքրամասնութան օգտագործումն ընտրությունները կեղծելու նպատակով»,- գրել է Սալոմե Զուրաբիշվիլին սոցցանցում։
Ըստ տարածված տեղեկությունների` Վրաստանի Մառնեուլի քաղաքի սակրեբուլոյի «Վրացական երազանք» կուսակցության անդամ Ռովշան Իսկենդերովը 69-րդ ընտրատարածքում գտնվող քվեատուփի մեջ բռնի ուժով մի քանի քվեաթերթիկ է լցրել (աղբյուր 12):
Այս փաստը տեսագրել է «Իմ ձայնը» դիտորդական առաքելության դիտորդը, որից հետո ֆիզիկական բռնության է ենթարկվել և վռնդվել ընտրատեղամասից: Տեսագրության կադրերը համացանցում տարածել է նաև Հանրային նախկին պաշտպան Նինո Լոմջարիան:
Մառնեուլիի 69-րդ ընտրատեղամասը փակվել է:
Նշենք, որ ԿԸՀ նախագահն արձագանքել է Մառնեուլիում քվեաթերթիկների լցոնման կադրերին և կոչ է արել Մառնեուլիի ընտրական հանձնաժողովին պարզել իրավիճակը։
Հիշեցնենք, որ, ըստ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի` ընտրողներին կսպասարկեն 3 հազար 111 ընտրական տեղամասեր, որոնցից 3 հազար 44 ընտրատեղամասերը բացվել են Վրաստանի տարածքում, 67-ը` արտասահմանում։ Պատգամավորները կընտրվեն միայն համամասնական ընտրակարգով։ Խորհրդարանի պատգամավորների մանդատները կբաշխվեն այն քաղաքական կուսակցություններին, որոնք կհաղթահարեն 5 տոկոսի շեմը։
150 պատգամավոր ունեցող Վրաստանի խորհրդարանի ընտրություններին, ընդհանուր առմամբ, մասնակցում են 18 քաղաքական կուսակցություններ/միավորումներ: Նրանց մասին հավելյալ տեղեկությունները հասանելի են այս հղմամբ: Այս խորհրդարանական ընտրությունները երկրի հատկապես արտաքին քաղաքական կուրսի համար վճռորոշ նշանակություն կունենան։

Президент Грузии отреагировала на сообщения СМИ о вбросах в регионах, населяемых азербайджанцами
Президент Грузии Саломе Зурабишвили откликнулась на информацию о массовом вбросе бюллетеней в Марнеульском районе, назвав постыдным использование этнических меньшинств для фальсификации выборов, передает NewsGeorgia.
«Стыдно, стыдно и аморально использовать этническое меньшинство для фальсификации выборов», — написала Зурабишвили на своей странице в Facebook.
Вброс бюллетеней произошел на избирательном участке №69 в селе Садахло. Известно, что большинство населения села составляют азербайджанцы.
Процесс голосования сейчас там приостановлен.
Несмотря на то, что в соцсетях распространились кадры произошедшего, в Центризбиркоме Грузии высказали сомнения в достоверности информации. Глава комиссии назвал произошедшее «контролируемым и манипулятивным инцидентом».
Он призвал Марнеульскую районную комиссию срочно созвать заседание, прояснить ситуацию и принять соответствующее решение. МВД Грузии начало по факту уголовное дело.
Наблюдатели от местных организаций сообщили и о других нарушениях в Квемо-Картли – это регион, где компактно проживают грузинские армяне и азербайджанцы. Так, например, в Марнеули был избит наблюдатель платформы «Мой голос».