ԱՄՆ-ն եւ Չինաստանը պայմանավորվել են «աշխուժացնել շփումները» տնտեսական հարցերում
ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենը ուրբաթ հայտնել է, որ պայմանավորվել է Չինաստանի փոխվարչապետ Հե Լիֆենի հետ տնտեսական հարցերում «շփումներն աշխուժացնելու» մասին, բայց նախազգուշացրել է չինական այն ընկերությունների գործունեությունը կասեցնելու անհրաժեշտության մասին, որոնք նյութական աջակցություն են ցուցաբերում Ռուսաստանին, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Սան Ֆրանցիսկոյում երկօրյա հանդիպման արդյունքների հիման վրա Յելենը մամուլի ասուլիսում տեղեկացրել է, որ «բաց եւ արդյունավետ բանավեճ են ունեցել» տարբեր հարցերի շուրջ։
Բանակցություններն անցել են Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տնտեսական համագործակցության (ԱԽՏՀ) երկրների ղեկավարների հանդիպման նախօրեին, որը տեղի է ունենալու նոյեմբերի 15-17-ին Սան Ֆրանցիսկոյում, որտեղ նախատեսված է Ջո Բայդենի եւ Սի Ծինփինի հանդիպումը։
Յելենն ասել է, որ ընդունել է Հեի հրավերը՝ Չինաստան այցելել հաջորդ տարի։
Նա ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն «չի ձգտում իր տնտեսությունն անջատել չինականից, բայց ցանկանում է ստեղծել հավասար պայմաններ ամերիկյան ընկերությունների եւ աշխատողների համար»։
Յելենը հայտարարել է, որ Գանձապետարանը տվյալներ ունի այն մասին, որ չինական ընկերությունները եւ բանկերը «կարող են աջակցել սարքավորումների մատակարարումներին, որոնք կօգտագործվեն Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի դեմ պատերազմում», եւ նախազգուշացրել է, որ այդ դեպքում այդ ընկերությունները «կբախվեն զգալի հետեւանքների»։
«Մենք կցանկանայինք, որպեսզի Չինաստանը կասեցներ դա, հատկապես երբ մենք կարող ենք տեղեկատվություն տրամադրել»,- ասել է Յելենը։ Նա ավելի մանրամասն չի նշել դրան մասնակցող ընկերությունների, ինչպես նաեւ Հեի արձագանքի մասին։
Խոսելով Իսրայելի եւ ՀԱՄԱՍ-ի միջեւ պատերազմի մասին՝ Յելենը նշել է «էսկալացիան եւ հակամարտության տարածումը կանխելու անհրաժեշտության մասին»,- տեղեկացվել է Գանձապետարանի հայտարարությունում։

США и Китай договорились об «интенсификации общения» по экономическим вопросам, однако Вашингтон предостерег Пекин
Министр финансов США Джанет Йеллен заявила в пятницу, что договорилась с вице-премьером КНР Хэ Лифэном об «интенсификации общения» по экономическим вопросам, но предупредила его о необходимости пресекать деятельность китайских компаний, оказывающих материальную поддержку России в ее войне в Украине, сообщает Reuters.
По итогам двухдневных встреч в Сан-Франциско Йеллен сообщила на пресс-конференции, что у них состоялись «откровенные, прямые и продуктивные дискуссии» по самым разным вопросам - от экспортного контроля США до возможных областей сотрудничества, включая изменение климата и облегчение долгового бремени стран с низким уровнем дохода.
Переговоры проходили в преддверии встречи лидеров стран Азиатско-Тихоокеанского экономического сотрудничества (АТЭС), которая состоится 15-17 ноября в Сан-Франциско и на которой запланирована встреча президента США Джо Байдена и председателя КНР Си Цзиньпина.
Йеллен сказала, что приняла приглашение Хэ вернуться в Китай в следующем году в рамках «регулярных контактов» между экономическими лидерами.
Она подчеркнула, что США «не стремятся отделить свою экономику от китайской, но хотят создать равные условия для американских компаний и рабочих».
«В ходе наших бесед мы согласились с тем, что глубокие и откровенные дискуссии имеют большое значение, особенно когда мы не согласны друг с другом, - сказала Йеллен. - И я подчеркнула, что в условиях нынешней неопределенности в мире особенно важно, чтобы мы поддерживали надежные каналы связи в будущем».
Йеллен заявила, что Казначейство располагает данными о том, что китайские компании и банки «могут содействовать поставке оборудования для использования в войне России в Украине вопреки западным санкциям», и предупредила, что в этом случае эти компании «столкнутся со значительными последствиями».
«Мы хотели бы, чтобы Китай пресек это, особенно когда мы сможем предоставить информацию», - сказала Йеллен. Она не сообщила более подробную информацию о названиях компаний, участвовавших в этом, а также о реакции Хэ.
Говоря о войне между Израилем и сектором Газа, Йеллен отметила необходимость «предотвратить эскалацию и расширение конфликта на Ближнем Востоке», говорится в заявлении Казначейства.