ԱՄՆ-ն դադարեցրել Է Վրաստանին օգնության ծրագիրը՝ օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքի պատճառով
Միացյալ Նահանգների վարչակազմը որոշում է կայացրել դադարեցնել Թբիլիսիին օգնություն ցուցաբերելու ծրագիրը՝ կապված Վրաստանում օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքի ընդունման հետ: Այս մասին ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի գրավոր հայտարարության մեջ։
՛՛Մայիսի 23-ին Վրաստանի կառավարության հակաժողովրդավարական գործողություններից հետո ես հայտարարեցի Միացյալ Նահանգների և Վրաստանի միջև երկկողմ համագործակցության համապարփակ վերանայման մասին։ Այս վերանայման արդյունքում Միացյալ Նահանգները դադարեցնում է ավելի քան 95 մլն դոլարի օգնության տրամադրումը, որն ուղղակիորեն ուղղված է Վրաստանի կառավարության աջակցությանը",-նշել է Բլինքենը:

США приостановили программу помощи Грузии из-за закона об иноагентах
Администрация Соединенных Штатов приняла решение приостановить программу оказания помощи Тбилиси в связи с принятием в Грузии закона об иноагентах. Об этом говорится в письменном заявлении госсекретаря США Энтони Блинкена.
"23 мая после антидемократических действий грузинского правительства я объявил о проведении всеобъемлющего обзора двустороннего сотрудничества между Соединенными Штатами и Грузией. В результате этого обзора Соединенные Штаты приостанавливают оказание помощи на сумму более $95 млн, которая напрямую направлена на поддержку правительства Грузии", - отметил Блинкен