«Ամերիկյան երազանքի» գաղափարն արդեն ավելի քան 250 տարի ուղենիշ է ծառայում այլ երկրների համար․ Զելենսկին շնորհավորել է Թրամփին
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին հուլիսի 4-ի առթիվ ուղղած շնորհավորական ուղերձում հայտնել է, որ Ուկրաինան և Միացյալ Նահանգները միավորված են ընդհանուր արժեքներով, իսկ ամերիկյան առաջնորդությունը շարունակում է մնալ աշխարհում ազատության պաշտպանության կարևոր գործոն։
Նրա խոսքով՝ անկախ և ազատ պետության մասին «ամերիկյան երազանքի» գաղափարն արդեն ավելի քան 250 տարի ուղենիշ է ծառայում այլ երկրների համար։ Զելենսկին նշել է, որ 20-րդ դարում ԱՄՆ աջակցությունը նշանակալի դեր է խաղացել ավտորիտար ռեժիմներին հակազդելու և միջազգային կայունության երկարատև ժամանակաշրջան ձևավորելու գործում։
Խոսելով ընթացիկ իրավիճակի մասին՝ նա ընդգծել է, որ Ուկրաինան Ռուսաստանի հետ լայնածավալ հակամարտության պայմաններում շարունակում է անկախության համար պայքարը նույն վճռականությամբ, որով նախկինում այլ ժողովուրդներ պաշտպանել են իրենց ազատությունը։
Զելենսկին առանձին շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ին ռազմական և տեխնոլոգիական աջակցության համար՝ նշելով, որ մատակարարված սպառազինությունը երկրի պաշտպանության համար կենսական նշանակություն ունի։ Իր ուղերձում նա հիշատակել է Javelin շարժական հակատանկային համալիրներն ու Patriot զենիթահրթիռային համալիրները՝ դրանք անվանելով կարևոր ներդրում ուկրաինացի քաղաքացիների պաշտպանության գործում։
Նա հավելել է, որ Ուկրաինայի դիմումը ԱՄՆ-ին, այդ թվում՝ Patriot համակարգերի վերաբերյալ հարցումներով, հիմնված է ընդհանուր արժեքների և ռազմավարական գործընկերության նկատմամբ վստահության վրա։
Եզրափակելով Թրամփին և ամերիկացի ժողովրդին ուղղված իր շնորհավորանքը՝ Զելենսկին Միացյալ Նահանգներին հաջողություններ է մաղթել և համագործակցության հետագա ամրապնդման հույս է հայտնել։

Зеленский поздравил Трампа: Идея «американской мечты» уже более 250 лет служит ориентиром для других стран
Президент Украины Владимир Зеленский в своём поздравительном обращении к президенту США Дональду Трампу по случаю 4 июля заявил, что Украина и Соединённые Штаты объединены общими ценностями, а американское лидерство остаётся важным фактором защиты свободы в мире.
По его словам, идея «американской мечты» о независимом и свободном государстве уже более 250 лет служит ориентиром для других стран. Зеленский отметил, что в XX веке поддержка США сыграла значимую роль в противодействии авторитарным режимам и формировании длительного периода международной стабильности.
Говоря о текущей ситуации, он подчеркнул, что Украина в условиях полномасштабного конфликта с Россией продолжает борьбу за независимость с той же решимостью, с которой ранее другие народы отстаивали свою свободу.
Зеленский отдельно поблагодарил США за военную и технологическую поддержку, отметив, что поставленное вооружение имеет критическое значение для обороны страны. В своём обращении он упомянул такие системы, как переносные противотанковые комплексы Javelin и зенитные ракетные комплексы Patriot, назвав их важным вкладом в защиту украинских граждан.
Он добавил, что обращение Украины к США, в том числе с запросами на системы Patriot, основано на доверии к общим ценностям и стратегическому партнёрству.
В завершение своего поздравления Трампу и американскому народу Зеленский пожелал Соединённым Штатам успехов и выразил надежду на дальнейшее укрепление сотрудничества.