Ալիևը շնորհավորել է Իրանի նախագահին՝ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի տարեդարձի կապակցությամբ
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը շնորհավորել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանին՝ 1979 թվականի Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի տարեդարձի առթիվ, հայտնում է Mehr-ը:
Իր ուղերձում Ալիևն ընդգծել է «Ադրբեջանի և Իրանի ժողովուրդների ու կառավարությունների միջև հարաբերությունների զարգացման կարևորությունը՝ նշելով նրանց ընդհանուր կրոնական ու մշակութային արմատները և վաղեմի բարիդրացիական կապերը»։ Նա նաև շեշտել է, որ երկկողմ քննարկումների շրջանակն ընդլայնվել է և հարստացել նոր բովանդակությամբ։
«Բարձր մակարդակի հանդիպումների ինտենսիվ բնույթը, ստորագրված համաձայնագրերը և համատեղ նախագծերը բարենպաստ հնարավորություններ են ստեղծել երկու երկրների միջև փոխշահավետ համագործակցության խորացման համար», — մեջբերում է իրանական լրատվամիջոցը Ալիևի շնորհավորանքից։
Նշելով, որ երկկողմ քննարկումների շրջանակն ընդլայնվել է և հարստացել նոր բովանդակությամբ՝ Ադրբեջանի նախագահն ասել է, որ բարձր մակարդակի հանդիպումները, ստորագրված փաստաթղթերը և իրականացված համատեղ նախագծերը «բարենպաստ հնարավորություններ են ստեղծում Թեհրանի և Բաքվի միջև փոխշահավետ համագործակցության խորացման համար»։

Алиев поздравил президента Ирана с годовщиной победы Исламской революции
Президент Азербайджана Ильхам Алиев поздравил президента Ирана Масуда Пезешкиана с годовщиной победы Исламской революции 1979 года, сообщает Mehr.
В своем послании Алиев подчеркнул «важность развития отношений между народами и правительствами Азербайджана и Ирана, отметив их общие религиозные и культурные корни и давние добрососедские связи». Он также подчеркнул, что сфера двусторонних дискуссий расширилась и обогатилась новым содержанием.
«Интенсивный характер встреч на высоком уровне, подписанные соглашения и совместные проекты создали благоприятные возможности для углубления взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами», - цитирует иранское СМИ поздравление Алиева.
Отметив, что сфера двусторонних обсуждений расширилась и обогатилась новым содержанием, президент Азербайджана сказал, что встречи на высоком уровне, подписанные документы и реализованные совместные проекты «создают благоприятные возможности для углубления взаимовыгодного сотрудничества между Тегераном и Баку».