Աֆղանստանի իրավիճակը շեղում է Թուրքիայի և տարածաշրջանային տերությունների ուշադրությունը ղարաբաղյան հակամարտությունից. Ամերիկացի վերլուծաբան
Թալիբների իշխանության զավթումն ալեկոծեց տարածաշրջանն ու հարևան երկրները: Թուրքիան այսօր ձգտում է ամրապնդվել այստեղ, իսկ Հարավային Կովկասի նկատմամբ դրա արդյուքում ուշադրությունը նվազել է: Նման կարծիք ամերիկյան Ջորջթաունի համալսարանում Աֆղանստանի վերաբերյալ քննարկումների ժամանակ հայտնեց վերլուծաբան Ռոջեր Քանգասը, գրում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Ըստ նրա` ամերիկյան զորքերի դուրս բերումից ու թալիբների կողմից իշխանությունը զավթելուց հետո Անկարան ձգտում է մեծացնել իր դերակատարությունը Աֆղանստանում՝ հաշվի առնելով վերջին տարիների իր հավակնոտ քաղաքականությունը տարբեր տարածաշրջաններում, ներառյալ Սիրիայում, Լիբիայում, միջերկրածովում, ղարաբաղյան վերջին պատերազմի ընթացքում: Վերլուծաբանի կարծիքով մի շարք այլ երկրներ ևս կարող են ստանձնել առանցքային դերակատարություն «հետամերիկյան» Աֆղանստանում:
«Առանցքային այդ դերակատարությունը կարող է վերագրվել այնպիսի երկրներին, ինչպիսիք են, օրինակ, Քաթարը, որը մեծ վարպետությամբ աշխատել է երկու կողմերի՝ Թալիբանի և Արևմուտքի հետ, ինչպես նաև Ռուսաստանը և Չինաստանը: Այսպես, ես կարծում եմ, որ Թուրքիան այստեղ ունեցել է կորուստ»,- նշում է Քանգասը: Խոսելով Հարավային Կովկասի վրա ունեցած ազդեցության մասին՝ Ռոջեր Քանգասը գտնում է, որ իրավիճակն Աֆղանստանում ուղակիորեն չի անդրադառնում հարավկովկասյան զարգացումներին ու մասնավորապես ԼՂ հակամարտությանը:
Դրա հետ մեկտեղ, սակայն, ըստ բանախոսի, առկա է անուղակի կապ, քանի որ տարածաշրջանային տերությունների՝ Իրանի, Ռուսաստանի ու Թուրքիայի ուշադրությունը Հարավային Կովկասից տեղափոխվել է դեպի Աֆղանստան: «Կարծում եմ՝ խաղաղության գործընթացի, բանակցությունների եւ բռնությունների վերսկսման վրա իրական ազդեցության տեսանկյունից առավել մեծ է ուշադրության շեղման գործոնը»,- նշում է նա:
Վերլուծաբանը չի բացառում, որ Աֆղանստանի խնդրի պատճառով ԼՂ հակամարտության նկատմամբ ուշադրության նվազումը կարող է մեծացնել երկկողմանի ձևաչափի կարևորությունը և ստիպել հակամարտող կողմերին՝ Հայաստանին ու Ադրբեջանին ավելի մեծ ջանքեր գործադրել խնդրի կարգավորման ուղղությամբ:

Ситуация в Афганистане может отвлечь внимание Турции и региональных игроков с карабахского конфликта: американский аналитик
Захват власти в Афганистане со стороны талибов взволновал регион и соседние страны. Турция сегодня стремится закрепиться в этом регионе, а к Южному Кавказу в результате этого внимание уменьшилось. Такое мнение во время обсуждений на тему Афганистана в американском университете Джорджтауна выразил аналитик Роджер Кангас, сообщает «Голос Америки».
«После вывода американских войск и захвата талибами власти в Афганистане Анкара стремится увеличить свою роль в этой стране, с учетом своей амбициозной политики последних лет в различных регионах, включая Сирию, Ливию, Средиземное море, Южный Кавказ в ходе последней Карабахской войны»,- отметил аналитик. По мнению аналитика, ряд других стран также могут взять на себя ключевую роль в процессах в «постамериканском» Афганистане. «Эту ключевую роль на себя могут взять такие страны, как Катар, который с большим мастерством работал с двумя сторонами одновременно - талибами и Западом, а также Россия и Китай. Я думаю, что Турция здесь потеряла», - отмечает Кангас.
При этом Кангас считает, что ситуация в Афганистане напрямую не влияет на развития на Южном Кавказе, в частности, на нагорно-карабахский конфликт. Вместе с тем, по его словам, существует косвенная связь между процессами в Афганистане и в Нагорном Карабахе: внимание региональных держав - Ирана, России и Турции с Южного Кавказа акцентировалось на Афганистане. «Именно этот фактор и способен больше всего повлиять на мирный процесс, переговоры и возможное возобновление насилия в Нагорном Карабахе», - отмечает он.
Аналитик не исключает, что из-за ситуации в Афганистане и уменьшения внимания региональных игроков к нагорно-карабахскому конфликту может увеличиться важность двустороннего формата в решении конфликта и заставить стороны приложить больше усилий для его урегулирования.