Ադրբեջանը կարող է ներխուժել Հայաստան. ԱՄՆ-ը պետք է միջամտի. Time
«Պատմությունը մեզ սովորեցրել է, որ երբ ահաբեկիչները և բռնապետերը գին չեն վճարում, նրանք ավելի շատ մահեր և ավերածություններ են առաջացնում», - հոկտեմբերի 20-ին ասել է նախագահ Ջո Բայդենը՝ բացատրելով Վաշինգտոնի աջակցությունն Իսրայելին և Ուկրաինային:
Այս հայտարարություններից ուղիղ մեկ ամիս առաջ նավթով հարուստ բռնապետությունը կանխատեսելի և կանխարգելելի գործողություն իրականացրեց վիճելի դեմոկրատական ​​տարածաշրջանի դեմ՝ կատարելով վայրագություններ, այդ թվում՝ կանանց և երեխաների նկատմամբ, և հրահրելով ողջ բնակչության զանգվածային արտագաղթը։ Սակայն Բայդենի վարչակազմը դեռևս պետք է պատասխանատվության ենթարկի անցած ամսվա ագրեսոր Ադրբեջանին՝ Լեռնային Ղարաբաղում հարձակման և էթնիկ զտումների համար, Time-ի համար գրում է Թաֆթս համալսարանի գիտաշխատող և Քրենֆիլդի համալսարանի քրեական ժառանգության ասպիրանտ Սիմոն Մաղաքյանը։
«Ավելի քան 100.000 բնիկ հայեր Լեռնային Ղարաբաղում ավելի քան ինն ամիս դիմացել են Ադրբեջանի միջնադարյան սովի պաշարմանը: Սեպտեմբերի 19-ին հացի համար երկար հերթեր կանգնած սովահար հայերը ռումբի պայթյունների ձայներ լսեցին։ Ադրբեջանը 24 ժամ անընդմեջ գնդակոծում էր Լեռնային Ղարաբաղն իսրայելական և թուրքական արտադրության զենքերով, մինչև հայ բնակչությունը կապիտուլյացիա արեց՝ ջարդերը դադարեցնելու համար։ Մի քանի օրերի ընթացքում յուրաքանչյուր ողջ մնացած ընտանիք լքեց իր տունն ու կյանքը, և նախնիների մշակույթը, որը թվագրվում է երկուսուկես հազարամյակից առաջ, փախչելու հենց այն միջանցքով, որը փակել էր Ադրբեջանը՝ վերջնական միակողմանի ելքի համար:
Այժմ, երբ ամբողջ աշխարհը նայում է Գազային, փորձագետները կարծում են, որ ինքնիշխան Հայաստանն է թուրք-ադրբեջանական հաջորդ թիրախը, և ԱՄՆ-ն տեղյակ է այդ իրադարձությունների մասին»,- ընդգծում է Մաղաքյանը։
Ըստ հոդվածագրի՝ մոտալուտ ներխուժման ամենաակնառու նշաններն են հոկտեմբերի 23-25-ը Լեռնային Ղարաբաղում՝ Հայաստանի արևելքում և նախկինում հայաբնակ մեկ այլ շրջանում՝ Նախիջևանում՝ Հայաստանի արևմուքում, տեղի ունեցող թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժություններն են՝ թուրքական F-16 կործանիչների` Ադրբեջան զգալի ժամանումով:
Փորձագետը հիշեցնում է, որ վերջին անգամ նման լայնածավալ զորավարժություններ անցկացվել են 2020 թվականին, դրանք նախորդել են Հայաստանի կողմից հովանավորվող Լեռնային Ղարաբաղի դեմ  44-օրյա պատերազմին՝ ճանապարհ հարթելով անցյալ ամսվա «վերջնական լուծման» համար։
«Մոտակա ներխուժման մեկ այլ նշան է Հայաստան ուղևորվող ադրբեջանական ռազմական բեռնատարների վրա «!» գրառման  հայտնվելը։ Խորհրդանիշը մոտավորապես նման է մասնատված Հայաստանին և ենթադրաբար ծառայում է որպես «Ղարաբաղը Ադրբեջանն է»  2020-2023 թվականների ռազմական կարգախոսի ավարտ։
Թեև ԱՄՆ-ը գովաբանում է Հայաստանը որպես ժողովրդավարական երկիր, սակայն, իր նավթային ագրեսորին հանդիմանելիս, զգուշավոր է։ Անգամ անցած ամիս Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներից հետո Բայդենի վարչակազմը պարզապես երկարաձգեց օրենսդրական պատժամիջոցներն Ադրբեջանի նկատմամբ, այլ ոչ թե նպատակաուղղված ֆինանսական պատժամիջոցներ սահմանեց: Առաջիկա շաբաթները կարող են հաջորդ փորձությունը դառնալ»,- գրում է Մաղաքյանը։
Ըստ փորձագետի՝ Հայաստանը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի համար, ով ուժի ցուցադրության կարիք ունի,  «ամենացածր կախված պտուղն» է։
«Հոկտեմբերի 29-ը կարևոր իրադարձություն է երկրի համար՝ Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադրման 100-ամյակը, առանց որևէ նշանակալի ծրագրված տոնակատարությունների: Էրդողանը, ով վերջերս երկարաձգեց իր քսանամյա իշխանությունը, հուսահատորեն ցանկանում է տարեդարձը նվիրել բացառապես իրեն. հարյուրամյակի ինը պաշտոնական պաստառներից հանրապետության հիմնադիր Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքը պատկերված է միայն մեկում։ Սա զարմանալի չէ. Էրդողանը որոշել էր պատմության մեջ մտնել որպես ավելի խոշոր գործիչ, քան հարգարժան Աթաթուրքը, բայց նա չկատարեց նման ուռճացված խոստումները։ Հաջողակ ներխուժումը Հայաստան հնարավոր կդարձներ իրականացնել Հայոց ցեղասպանության ժամանակ դրված նպատակը՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի մշտական ​​միավորումը, ինչին նույնիսկ Աթաթուրքը չկարողացավ հասնել»,- ընդգծում է հոդվածի հեղինակը։
Փորձագետի կարծիքով՝ չնայած այն հանգամանքին, որ Ռուսաստանը թղթի վրա Հայաստանի դաշնակիցն է, ներխուժումից կշահի նաեւ երկրի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
«Պուտինը հստակ հասկացրել է, որ Հայաստանի ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված կառավարությունն իր արևմտամետ չարաճճիությունների համար պետք է պատժվի, ներառյալ Միջազգային քրեական դատարանին անդամակցությունը դադարեցնելու վերջին քայլը. ընդամենը անցյալ շաբաթ ռուս բարձրաստիճան պաշտոնյան Հայաստանն անվանեց հաջորդ Ուկրաինա: Բայց սա ավելի շատ բիզնես է, քան անձնական. բաժանված Հայաստանի հաշվին Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև առաջարկվող ցամաքային կապը հսկելու է Ռուսաստանը՝ դրանով իսկ վերջինիս տալով տնտեսական և աշխարհաքաղաքական հսկայական լծակներ։ Եվ վերջապես, Հայաստանին հավատարմության դաս տալով, Պուտինը կարող է ակնթարթորեն գոհունակություն ստանալ՝ Ուկրաինայում իր անհաջող գործողության ֆոնին»,- գրում է Մաղաքյանը։
Հոդվածի հեղինակն ընդգծում է, որ ԱՄՆ-ն ուներ գործիքներ՝ կանխելու էթնիկ զտումները Լեռնային Ղարաբաղում, և կան ավելի շատ գործիքներ՝ կանխելու ժողովրդավարական և ինքնիշխան Հայաստան ներխուժումը։
«Հատկանշական է, որ 2020 թվականին Ադրբեջանի հարձակումը ոչ միայն պատեհ ժամանակ էր՝ դա տեղի ունեցավ ԱՄՆ ընտրությունների ժամանակ, չխոսելով համաշխարհային համաճարակի մասին, այն նաև համընկավ Հայաստան Թուրքիայի ներխուժման 100-ամյակի հետ։ Ահա, թե ինչու մենք չպետք է անտեսենք Թուրքիայի գալիք անկախության հարյուրամյակը: Թուրքիան չի թաքցնում բռնությամբ տարելիցը նշելու՝ իր մտադրությունը։ Այս շաբաթ հայկական սահմանի երկու կողմերում անցկացված զորավարժությունները կոչվել են «Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրք 2023» անվանումը՝ հասկացնելով, որ ենթադրյալ ազդեցությունն, առնվազն, պատմությունը անվանումով կապում է անցյալ ամիս Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած էթնիկական զտումների հետ:
Այն, որ ԱՄՆ-ը մասնավոր կերպով տեղյակ է, բայց հրապարակայնորեն նսեմացնում է ինքնիշխան Հայաստան ներխուժման ավելի վտանգավոր սցենարը, հատկապես Ուկրաինայի և Իսրայելի աջակցության վրա կենտրոնանալու պատճառով, մատնանշում է մեկ եզրակացության. պատմությունը մեզ սովորեցնում է, որ որոշ ժողովրդավարություններ, ինչպես նաև  որոշ մարդկանց կյանքեր ավելին արժեն, քան մյուսները»,- ընդգծում է հոդվածի հեղինակը։

Time: Азербайджан может вторгнуться в Армению. США должны вмешаться
«История научила нас, что когда террористы и диктаторы не платят цену, они вызывают больше смертей и разрушений», - заявил президент Джо Байден 20 октября, объясняя поддержку Вашингтоном Израиля и Украины.
Ровно за месяц до этих замечаний богатая нефтью диктатура провела предсказуемую и предотвратимую операцию против спорного демократического региона, совершив зверства - в том числе в отношении женщин и детей — и спровоцировав массовый исход всего населения. Но администрации Байдена еще предстоит привлечь агрессора прошлого месяца, Азербайджан, к ответственности за нападение и этническую чистку в Нагорном Карабахе, пишет для издания Time научный сотрудник Университета Тафтса и аспирант по криминальному наследию в Крэнфилдском университете Саймон Магакян.
«Более 100 000 коренных армян в Нагорном Карабахе более девяти месяцев терпели средневековую голодную осаду Азербайджана. 19 сентября, стоя в длинных очередях за хлебом, голодающие армяне услышали звуки взрывов бомб. В течение 24 часов подряд Азербайджан обстреливал Нагорный Карабах из оружия израильского и турецкого производства, пока армянское население не капитулировало, чтобы остановить бойню. В течение нескольких дней каждая выжившая семья оставила свои дома и жизнь — и культуру предков, насчитывающую два с половиной тысячелетия, — спасаясь бегством через тот самый коридор, который Азербайджан перекрыл для окончательного выхода в один конец.
Теперь, когда весь мир смотрит на Газу, эксперты полагают, что суверенная Армения является следующей турецко-азербайджанской целью — и США осведомлены об этих событиях», - подчеркивает Магакян.
По словам автора статьи, наиболее очевидными признаками надвигающегося вторжения являются совместные турецко-азербайджанские военные учения, проходящие 23-25 октября в Нагорном Карабахе, на востоке Армении, и Нахиджеване,  другом ранее населенном армянами регионе на западе Армении, с заметным прибытием турецких истребителей F-16 в Азербайджан.
Эксперт напомнил, что в последний раз такие масштабные учения проводились в 2020 году, они предшествовали 44-дневной войне против поддерживаемого Арменией Нагорного Карабаха, подготавливая почву для принятого в прошлом месяце «окончательного решения».
«Еще одним признаком надвигающегося вторжения является сообщение о появлении надписи «!» на военных грузовиках Азербайджана, направляющихся в Армению. Символ примерно напоминает разделенную Армению и якобы служит завершением военного лозунга 2020-2023 годов «Карабах - это Азербайджан!».
Несмотря на то, что США превозносят Армению как демократическую страну, они проявляют осторожность, делая выговор своему нефтяному агрессору. Даже после этнической чистки в Нагорном Карабахе в прошлом месяце администрация Байдена просто продлила действие законодательных санкций в отношении Азербайджана, а не ввела целенаправленные финансовые санкции. Ближайшие недели могут оказаться следующим испытанием, - пишет Магакян.
По мнению эксперта, Армения является «самым низко висящим фруктом» для президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, который отчаянно нуждается в демонстрации силы.
«29 октября отмечается важная веха для страны — 100—летие основания Турецкой Республики - без каких-либо значительных запланированных торжеств. Эрдоган, который недавно продлил свое двухдесятилетнее правление, отчаянно пытается посвятить юбилей исключительно себе: из девяти официальных плакатов, посвященных столетию, основатель республики Мустафа Кемаль Ататюрк изображен только один раз. Это неудивительно — Эрдоган был полон решимости войти в историю как более крупная фигура, чем почитаемый Ататюрк, но он не выполнил столь грандиозных обещаний. Успешное вторжение в Армению позволило бы реализовать поставленную во времена Геноцида армян цель постоянного соединения Азербайджана и Турции - то, чего не смог достичь даже Ататюрк», - подчеркивает автор статьи.
По словам эксперта, несмотря на то, что Россия на бумаге является союзником Армении, президент страны Владимир Путин также выиграет от вторжения.
«Путин ясно дал понять, что демократически избранное правительство Армении должно быть наказано за свои прозападные выходки, включая недавний шаг по завершению членства в Международном уголовном суде; буквально на прошлой неделе высокопоставленный российский чиновник назвал Армению следующей Украиной. Но это скорее бизнес, чем личное: предполагаемое сухопутное сообщение между Турцией и Азербайджаном за счет расколовшейся Армении будет патрулироваться Россией, тем самым предоставляя последней огромные экономические и геополитические рычаги воздействия. И, наконец, преподав Армении урок лояльности, Путин может получить мгновенное удовлетворение на фоне его провальной операции в Украине», - пишет Магакян.
Автор статьи подчеркивает, что у США были инструменты для предотвращения этнической чистки в Нагорном Карабахе,  и есть еще больше инструментов для предотвращения вторжения в демократическую и суверенную Армению.
«Характерно, что нападение Азербайджана в 2020 году было не только своевременным — оно произошло во время выборов в США, не говоря уже о глобальной пандемии, — но и совпало со 100-летием вторжения Турции в Армению. Именно поэтому не следует сбрасывать со счетов предстоящее столетие независимости Турции. Турция не скрывает своего намерения отметить годовщину насилием. Военные учения, проводимые на этой неделе по обе стороны границы с Арменией, получили название «Мустафа Кемаль Ататюрк 2023», что дает понять, что предполагаемое воздействие, как минимум, связывает историю с этнической чисткой в Нагорном Карабахе в прошлом месяце по названию.
То, что США в частном порядке осведомлены, но публично преуменьшают еще более опасный сценарий вторжения в суверенную Армению, не в последнюю очередь из—за сосредоточенности на поддержке Украины и Израиля, указывает на один вывод: история учит нас, что некоторые демократии — как и жизни некоторых людей - стоят больше, чем другие», - подчеркивает автор статьи.