Ադրբեջանը, Ղազախստանը եւ Վրաստանը համատեղ ձեռնարկություն կստեղծեն Տրանսկասպյան երթուղու զարգացման համար
Ղազախստանն ու Վրաստանը համատեղ ձեռնարկություն (ՀՁ) կստեղծեն Տրանսկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղու (ՏՄՏՄ) զարգացման նպատակով: Այս մասին հայտնում է Trend-ը ՝ վկայակոչելով Ղազախստանի կառավարությանը։
Ղազախստանի հակաճգնաժամային միջոցառումների օպերատիվ շտաբի նիստում քննարկվել են Տրանսկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղու զարգացման շուրջ անցկացված բանակցությունների արդյունքները եւ ղազախական բեռների փոխադրման հարցերը:
"Ղազախական եւ տարանցիկ բեռների փոխադրումն ապահովելու համար մարտի 9-10-ը բանակցություններ են կայացել Ղազախստանի արդյունաբերության եւ ենթակառուցվածքային զարգացման նախարարության, Ադրբեջանի թվային զարգացման եւ տրանսպորտի նախարարության եւ Վրաստանի Էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարարության ներկայացուցիչների միջեւ:
ՏՏՄ երթուղու զարգացման նպատակով Կողմերը պայմանավորվել են համատեղ ձեռնարկություն ստեղծելու մասին, որը կլուծի միջանցիկ սակագնային գոյացման, բեռների հայտարարագրման, միասնական ՏՏ լուծումների կիրառման եւ տարանցիկ բեռների համախմբման հարցերը:
Ընդհանուր առմամբ երթուղով հնարավոր է տարեկան մինչեւ 10 մլն տոննա բեռ տեղափոխել, այդ թվում ՝ մինչեւ 200 հազար կոնտեյներ:
Ինչ վերաբերում է Չինաստանի Լյանյունգան նավահանգստով գործող երթուղուն, ապա մշակվում է տարանցիկ բեռնափոխադրումների սակագնի նվազեցման հարցը ։ Պետական մարմինների եւ բիզնեսի համատեղ աշխատանքի արդյունքում Ներկա պահին Ղազախստանի բեռների պարապ չի նկատվում Չինաստանի հետ սահմանին, ասված Է Ղազախստանի կառավարության հաղորդագրության մեջ", - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Азербайджан, Казахстан и Грузия создадут СП для развития Транскаспийского маршрута
Азербайджан, Казахстан и Грузия создадут совместное предприятие (СП) в целях развития Транскаспийского международного транспортного маршрута (ТМТМ). Об этом сообщает Trend со ссылкой на правительство Казахстана.
На заседании Оперативного штаба по антикризисным мерам Казахстана были рассмотрены итоги проведенных переговоров по развитию Транскаспийского международного транспортного маршрута и вопросы перевозки казахстанских грузов.
«Для обеспечения перевозок казахстанских и транзитных грузов 9-10 марта состоялись переговоры между представителями министерства индустрии и инфраструктурного развития Казахстана, министерства цифрового развития и транспорта Азербайджана и министерства экономики и устойчивого развития Грузии.
В целях развития маршрута ТМТМ стороны договорились о создании совместного предприятия, которое будет решать вопросы сквозного тарифообразования, декларирования грузов, применения единых IT-решений и консолидации транзитных грузов.
В целом по маршруту имеется возможность перевозить до 10 миллионов тонн грузов в год, в том числе до 200 тысяч контейнеров.
Что касается действующего маршрута через порт Ляньюньган (КНР), то прорабатывается вопрос снижения тарифа на транзитные грузоперевозки. В результате совместной работы государственных органов и бизнеса в настоящий момент простоев казахстанских грузов на границе с Китаем не наблюдается, говорится в сообщении правительства Казахстана»,- говорится в сообщении.