Ադրբեջանն արժանի հեղինակություն է վայելում համաշխարհային ասպարեզում․ Պուտին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին՝ երկրի անկախության օրվա առթիվ։
«Հարգելի Իլհամ Հեյդարովիչ։ Ընդունեք իմ սրտանց շնորհավորանքները Ադրբեջանի ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա կապակցությամբ։ Սոցիալական եւ տնտեսական զարգացման մեջ ձեր երկրի ձեռք բերած հաջողությունները համընդհանուր ճանաչում ունեն: Ադրբեջանն արժանի հեղինակություն է վայելում համաշխարհային ասպարեզում, կարեւոր դեր է խաղում միջազգային օրակարգի բազմաթիվ արդիական հարցերի լուծման գործում»,- ասված է Պուտինի շնորհավորանքի տեքստում, որը հրապարակվել է Ադրբեջանի ղեկավարի կայքում։
Պուտինը նշել է, որ երկու երկրների միջեւ ստորագրված «Դաշնակիցների փոխգործակցության մասին» հռչակագիրը (2022 թվականի փետրվարին) բխում է երկու ժողովուրդների շահերից։
«Գոհունակությամբ նշում ենք ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների բարձր մակարդակը։ Փետրվարին ստորագրված «Դաշնակիցների փոխգործակցության մասին» հռչակագիրը, անկասկած, կնպաստի բոլոր ոլորտներում երկկողմ կապերի որակյալ ընդլայնմանը, ինչը լիովին կհամապատասխանի մեր բարեկամ ժողովուրդների շահերին»,- ասված է ուղերձում։

Путин: Азербайджан пользуется заслуженным авторитетом на мировой арене
Президент РФ Владимир Путин поздравил президента Азербайджана Ильхама Алиева с 28 мая - Днем независимости страны.
«Уважаемый Ильхам Гейдарович. Примите сердечные поздравления по случаю национального праздника Азербайджана - Дня независимости. Общепризнаны успехи, достигнутые Вашей страной в социально-экономическом развитии. Азербайджан пользуется заслуженным авторитетом на мировой арене, играет важную роль в решении многих актуальных вопросов международной повестки дня», - говорится в тексте поздравления Путина, опубликованного на сайте азербайджанского лидера.
Путин отметил, что подписанная между двумя странами Декларация о союзническом взаимодействии (в феврале 2022 года) отвечает интересам обоих народов.
«С удовлетворением отмечаем высокий уровень российско-азербайджанских отношений. Подписанная в феврале Декларация о союзническом взаимодействии, несомненно, будет способствовать качественному наращиванию двусторонних связей во всех сферах, что в полной мере отвечает интересам наших дружественных народов», - отмечается в послании.