«Ադրբեջանի ղեկավարությունը ձգտում է խաղաղությունը հուսալի դարձնել». ԱՊՀ գլխավոր քարտուղարի տարօրինակ հայտարարությունը
Փետրվարի 7-ին կայացած նախագահական արտահերթ ընտրություններում Ադրբեջանի գործող նախագահի հաղթանակը կարող է նպաստել տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերի ակտիվացմանը։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ԱՊՀ գլխավոր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդեւը։
«Ինձ թվում է, որ այս հաղթանակի շնորհիվ լրացուցիչ ջանքեր կգործադրվեն բանակցային գործընթացում (Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև - ՏԱՍՍ)։  ԱՊՀ բոլոր երկրները չափազանց շահագրգռված են խաղաղության վերականգնման այս գործընթացի հաջող ավարտով»,- ասել է Լեբեդևը։
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանն ակտիվորեն մասնակցում է այս գործընթացին և փորձում է նպաստել խաղաղության վերականգնմանը։ Նա նաև հավելել է, որ գործընթացին միացել են նաև տարածաշրջանի այլ երկրներ։
«Ես կարծում եմ, որ Ադրբեջանում կայունություն է անհրաժեշտ։ Ադրբեջանի ղեկավարությունը ձգտում է Հարավային Կովկասում խաղաղությունը հուսալի դարձնել»,- նման տարօրինակ հայտարարություն է արել ԱՊՀ գլխավոր քարտուղարը՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հենց Ադրբեջանի ղեկավարությունն էր, որ 2020 թվականի աշնանը պատերազմ սկսեց Արցախի դեմ, իսկ երեք տարի անց կազմակերպեց էթնիկ զտումներ։

Странное заявление генсека СНГ: «Руководство Азербайджана стремится сделать мир на Южном Кавказе надежным»
Победа действующего президента Азербайджана на прошедших 7 февраля внеочередных президентских выборах может поспособствовать активизации усилий по установлению долгосрочного мира в регионе. Об этом заявил ТАСС генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев.
«Мне кажется, эта победа послужит тому, что будут предприняты дополнительные усилия для переговорного процесса (между Арменией и Азербайджаном - прим. ТАСС), для достижения согласия в регионе. <…> Все страны СНГ крайне заинтересованы в успешном завершении этого процесса восстановления мира. Это в интересах и стран региона, и - расширю географию - всего Содружества», - сказал Лебедев.
Он добавил, что Россия активно участвует в этом процессе и старается содействовать восстановлению мира. Также, добавил он, к процессу подключились и другие страны региона. «Мне кажется, что в нынешней ситуации в Азербайджане очень нужна стабильность. Руководство Азербайджана стремится сделать мир на Южном Кавказе надежным», – с таким странным заявление выступил генсек СНГ и не учел, что это самое руководство Азербайджана осенью 2020 года развязал войну против армян Нагорного Карабаха, а через три года организовал этническую чистку.