Ադրբեջանցի զինվորականները մտցնում էին իրենց ձեռքերը իմ ստամոքսի վերքի մեջ, նրանք իմ աչքերի մեջ պղպեղ էին լցնում. Հայ գերիների դաժան պատմությունները VICE World News-ի անդրադարձում
VICE World News նախագիծն անդրադարձել է Արցախում 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանական գերության մեջ հայտնված և անմարդկային կտտանքների ենթարկված հայ գերիների պատմություններին: Ինչպես VICE World News-ին պատմել է 25-ամյա Վազգենը, ով կամավորագրվել էր արցախյան պատերազմին, նա ծանր վիրավոր մոտ մեկ շաբաթ անշարժ պառկած է եղել գետնին և սնվել է միայն մոտակա խնձորենու թափված պտուղներով, երբ ադրբեջանցիները հայտնաբերել և գերևարել են իրեն:
Արցախից մինչև Բաքու ողջ ճանապարհին, չնայած իր ծանր վիճակին և վիրավորումներին, նա դաժան ծեծի է ենթարկվել: Նույնը շարունակվել է Բաքվում` մի ոստիկանական բաժանմունքից մյուսը տեղափոխվելիս:
«Ադրբեջանցի զինվորականները մտցնում էին իրենց ձեռքերը իմ ստամոքսի վերքի մեջ, նրանք իմ աչքերի մեջ պղպեղ էին լցնում, այրում ձեռքերս, ծեծում ձողերով: Ամեն նոր զինվորական խմբի ձեռքն ընկնելիս ես նորից դաժան ծեծի և կտտանքների էին ենթարկվում»,- հիշում է տղան:
Նա նաև պատմում է, որ ադրբեջանցիները ստիպել են իրեն անվայել արտահայտություններ անի Հայաստանի վարչապետի հասցեին: «Այնքան խփեցին գլխիս, մինչև ես ասացի իրենց ուզածը»,- խոստովանում է Վազգենը:
Չնայած նա արդեն վերադարձել է տուն, սակայն շարունակում է քայլել քայլակի օգնությամբ` քանզի խոշտանգման հետքերը և վիրավորումից ստացած վերքերը դեռ չեն սպաիցել:
20-ամյա Արմենը պատմում է, որ գերևարելու ժամանակ ադրբեջանցի զինվորականները մետաղյա ձողով հարվածում էին իր գլխին, իսկ ձեռքերը այնքան ամուր էին կապել, որ մինչև հիմա դրանց վրա սպիեր են մնացել: Արմենի խոսքով, բոլոր գերիներին մահակներով ծեծել են Արցախից Բաքու ողջ ճանապարհին:
Նույնը շարունակվել է ռազմական ոստիկանությունում, Արմենի խոսքերով, նրան շղթայել են ջեռուցման համակարգին: Նա այդ վիճակում մնացել է ողջ գիշեր: «Ողջ գիշեր ցավից չեմ կարողացել քնել»,- հիշում է նա:
19-ամյա Դավիթը, ով նույնպես հայտնվել էր ադրբեջանական գերության մեջ, խոստովանել է, որ ավելի լավ է մահանար, քան գերևարվեր ադրբեջանցիների կողմից: Նա ասել է, որ իր կամավորական ջոկատից միայն ինքն էր կենդանի մնացել և գերի ընկել: Նա նշել է, որ ականատես է դառել այն բանի, թե ինչպես է կամավորներից մեկը կրակել իր գլխին, երբ տեսել է, թե ինչպես են ադրբեջանցիները մոտենում:
Չնայած նրան, որ սկզբում ադրբեջանցիները Դավիթին ջուր են տվել ու վիրակապել նրա վերքերը, սակայն հետո կապել են ձեռքերը ու սկսել դաժանորեն ծեծել: Ապա նրան տեղափոխել են հոսպիտալ, որտեղ հաց ու ջուր են տվել և տարել ռազմական ոստիկանություն: Ըստ նրա, այնտեղ իրեն ստիպել են «խոստովանել», որ հայկական կողմը քուրդ զինյալներ է վարձակալել Արցախում կռվելու համար:
«Դա ճիշտ չէր, բայց ես ալլընտրանք չունեի: Սենյակում էլեկտրաշոկեր և կտտանքի այլ գործիքներ կային, և իրենք ինձ ասացին, որ մինչև մահ կծեծեն, եթե իրենց ուզածը չասեմ»,- խոստովանում է տղան` հավելելով, որ ադրբեջանցիները կոտրեցին իր ակնոցները: «Անգամ, երբ «Կարմիր Խաչի» աշխատակիցները ինձ նոր ակնոց բերեցին, ադրբեջանցիները դրանք նորից կոտրեցին»,- շարունակում է տղան:
Նախագիծը հիշեցնում է նաև համացանցում հայտնված տեսագրությունների մասին, որտեղ տեսախցիկների առջև ադրբեջանցիները բառացիորեն սպանդի էին ենթարկում հայ գերիներին: «Այդ տեսագրությունները տեսել են նաև այդ երիտասարդների հարազատները», - նշվում է հոդվածում:
Հոդվածագիրը նաև հավելում է, որ տարբեր տվյալներով այսօր ադրբեջանական գերության մեջ 60-220 հայ է պահվում: «Հայկական իշխանությունները հավաստում են, որ գերիներից շատերը ուղղակի սպանվել են»,- եզրափակում է հոդվածագիրը:

Азербайджанские военные совали свои руки в рану на моем животе, они засыпали в мои глаза молотый перец: жестокие свидетельства армянских пленных в азербайджанском плену - обзор Vice WORLD NEWS
Проект Vice world news коснулся жестоких историй армянских военных, оказавшихся в азербайджанском плену во время 44-дневной войны. Как рассказал Vice world news 25-летний Вазген, добровольно участвовавший в арцахской войне, он около недели тяжело раненым лежал неподвижно на земле, питаясь плодами растущей неподалеку яблони, когда азербайджанцы обнаружили его и взяли в плен. На всем пути от Арцаха до Баку, несмотря на тяжелые ранения и его критическое состояние, азербайджанские военные жестоко избивали его. То же самое продолжалось в Баку, когда его переводили из одного полицейского отделения в другой.
"Азербайджанские военные совали свои руки в рану на моем животе, они в мои глаза засыпали молотый перец, жгли руки, били битами. Попадая в руки каждой новой группы военных, я вновь подвергался жестоким избиениям и пыткам", - вспоминает Вазген.
Он также рассказывает, что азербайджанцы заставили его делать непристойные высказывания в адрес премьер-министра Армении.
"Они ударяли меня по голове, пока я не сказал то, что они хотели", - признается Вазген.
Несмотря на то, что он уже вернулся домой, Вазген продолжает ходить на костылях, так как следы от пыток и ранений еще не зажили. 20-летний Армен рассказывает, что во время пленения азербайджанские военные ударили его по голове металлическим прутом, а руки завязали настолько крепко, что до сих пор на них остались шрамы.
По словам Армена, всех пленных избили дубинками на всем пути из Арцаха в Баку. То же самое продолжалось и в военной полиции, по словам Армена, его привязали к системе отопления, и он всю ночь провел в этом положении. "Всю ночь я не мог спать от боли», - вспоминает он.
19-летний Давид, который также оказался в азербайджанском плену, признался, что было бы лучше умереть, чем попасть в плен к азербайджанцам. Он рассказал, что из его добровольческого отряда только он остался жив и попал в плен. Давид отметил, что стал свидетелем того, как один из добровольцев выстрелил себе в его голову, когда увидел, как приближаются азербайджанцы. Несмотря на то, что вначале азербайджанцы дали Давиду воду и перевязали ему раны, потом связали ему руки и начали жестоко избивать. Затем его доставили в госпиталь, где дали хлеб и воду и доставили в военную полицию. По его словам, там его заставили «признаться» в том, что армянская сторона наняла курдских боевиков для того, чтобы они сражались в Арцахе.
«Это не было правдой, но у меня не было выбора. В комнате были электрошокеры и другие инструменты пыток, и они сказали мне, что будут бить до смерти, если я не скажу то, чего они хотят», - признается юноша, добавив, что азербайджанцы сломали его очки.
«Даже когда сотрудники «Красного креста» принесли мне новые очки, азербайджанцы вновь сломали их», - продолжил свой рассказ Давид. Проект напоминает также о появившихся в интернете видеозаписях, где перед камерами азербайджанцы буквально резали и убивали армянских пленных. "Эти видеозаписи видели также родственники этих молодых людей", - отмечается в статье.
Автор статьи также добавляет, что по разным данным, сегодня в азербайджанском плену находятся от 60 до 220 армян. "Армянские власти утверждают, что многие из пленных были просто убиты", - заключает автор статьи.