Ադամ Շիֆն Արցախի անկախությունը ճանաչող և Ադրբեջանի ագրեսիան դատապարտող օրինագիծը ներկայացրել է Կոնգրես
ԱՄՆ Կոնգրեսի Հայկական հարցերով խմբի փոխնախագահ Ադամ Շիֆը Ներկայացուցիչների պալատ է ներկայացրել օրինագիծ, որով կոչ է արվում ճանաչել Արցախի անկախությունը և դատապարտել Ադրբեջանի շարունակվող ագրեսիան Հայաստանի և Արցախի դեմ: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբից:
«Ինքնորոշման իրավունքն ամրագրված է միջազգային օրենքի մի շարք հոդվածներում, որոնց անդամ է հանդիսանում Միացյալ Նահանգները, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրով», - նշված է բանաձևի տեքստում:
ՄԱԿ-ի քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրի՝ բոլոր ժողովուրդներն ունեն ինքնորոշման իրավունք։ Այդ իրավունքի ուժով նրանք ազատորեն սահմանում են իրենց քաղաքական կարգավիճակը և ազատորեն ապահովում իրենց տնտեսական, սոցիալական և մշակութային զարգացումը:

Адам Шифф представил в Конгресс законопроект, призывающий признать независимость Арцаха и осудить агрессию Азербайджана
Заместитель председателя группы по армянским вопросам Конгресса США Адам Шифф представил в Палату представителей законопроект, призывающий признать независимость Арцаха и осудить агрессию Азербайджана против Армении и Арцаха.  Об этом сообщает Комитет «Ай Дата США».
«Право на самоопределение закреплено в ряде статей международного права, участником которых являются США, в том числе и в Международном пакте ООН о гражданских и политических правах», - говорится в законопроекте.
Согласно Международному пакту ООН о гражданских и политических правах, все народы имеют право на самоопределение. В силу этого права они свободно определяют свой политический статус и обеспечивают свое экономическое, социальное и культурное развитие.