81 ֆրանսիացի պատգամավոր ստորագրել է Մակրոնի հրաժարականի առաջարկը. ԶԼՄ
Ֆրանսիական «Նոր ժողովրդական ճակատ» ձախ դաշինքի 81 պատգամավոր ստորագրել է բանաձեւ երկրի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հրաժարականի մասին։ Այս մասին սեպտեմբերի 4-ին  տեղեկացրել է Franceinfo ֆրանսիական ռադիոկայանը։
«Նոր ժողովրդական ճակատի» ներկայացուցիչները պահանջել են Մակրոնի հրաժարականը՝ կապված այն բանի հետ, որ նա հրաժարվել է վարչապետ նշանակել ընտրություններում հաղթած կոալիցիայից։ «Մակրոնի հրաժարումը հավասարը չունի Եվրոպական միության եւ ոչ մի երկրում, որտեղ կառավարության ձեւավորման խնդիրը դրվում է հաղթանակած կուսակցության վրա»,- ընդգծել են պատգամավորները։
Ֆրանսիայի խորհրդարանի արտահերթ ընտրություններում, որոնք ավարտվել են հուլիսի 7-ին, «Նոր ժողովրդական ճակատ» ձախ դաշինքը ստացել է 182 տեղ 577-ից։ Երկրորդը նախագահի «Միասին՝ հանուն հանրապետության» կոալիցիան է, որն այժմ ունի 168 տեղ Բուրբոնի պալատում։ «Ազգային միաբանություն» աջ կուսակցությունը  «Հանրապետականներ» կուսակցության հետ միասին ստացել է 143 տեղ։ Բացարձակ մեծամասնության համար կուսակցությունը պետք է ունենա 289 մանդատ։ Օգոստոսի 26-ին Մակրոնը մերժել է «Նոր ժողովրդական ճակատի»՝ տնտեսագետ Լյուսի Կաստեին վարչապետ նշանակելու առաջարկը։

СМИ: 81 французский депутат подписал предложение об отставке Макрона
81 депутат французской левого альянса «Новый народный фронт» подписал резолюцию об отстранении президента страны Эмманюэля Макрона от власти. Об этом 4 сентября сообщила французская радиостанция Franceinfo.
Представители «Нового народного фронта» потребовали отставки Макрона в связи с его отказом назначить премьер-министра из победившей на выборах коалиции. «Отказ Макрона не имеет себе равных ни в одной из стран Европейского союза, где задача формирования правительства возлагается на победившую партию», - подчеркивают депутаты.
На внеочередных выборах в парламент Франции, которые завершились 7 июля, левый альянс «Новый народный фронт» получил 182 места из 577 в Национальном собрании. Второй пришла к финишу президентская коалиция «Вместе за республику», у которой теперь 168 кресел в Бурбонском дворце. Правая партия «Национальное объединение» с союзниками из партии «Республиканцы» получила 143 места. Для абсолютного большинства в палате партия должна располагать 289 мандатами. 26 августа Макрон отклонил предложение «Нового народного фронта» назначить на пост главы кабмина экономиста Люси Касте.