Զախարովան՝ Վերին Լարսի անցակետում հայկական բեռների հետ կապված իրավիճակի մասին
Նախ, Հայաստանի իշխանությունների մի շարք ներկայացուցիչներ այս իրավիճակը համարում էին քաղաքական ճնշում, սակայն Հայաստանի իշխանությունների մի շարք ներկայացուցիչներ այդպես չեն կարծում։ Այսպես է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել Վերին Լարսի անցակետում հայկական բեռների հետ կապված իրավիճակը։
«Երկրորդ պահը, որը վկայում է, որ դա ամբողջ երկրի և հատկապես Հայաստանի ողջ քաղաքական իսթեբլիշմենթի կարծիքը չէ, այն է, որ վերջերս խորհրդակցություններ են տեղի ունեցել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի միջոցով և երկխոսության շրջանակներում. Ռուսաստանի և Հայաստանի համապատասխան գերատեսչությունները՝ Վերին Լարս բազմակողմ ավտոմոբիլային անցակետով ապրանքների անցման, ինչպես նաև հայկական գյուղմթերքի մատակարարման հետ կապված հայ գործընկերների հետ ծագած հարցերի շուրջ։
Հանդիպումները կրել են առարկայական և կառուցողական բնույթ, երկուստեք քննարկվել են մի շարք միջոցառումներ՝ փոխընդունելի լուծումներ գտնելու համար։ Կան և եղել են մեխանիզմներ, որոնք կարող են և պետք է կիրառվեն խնդիրների դեպքում, ինչպես հիմա է լինում»,- նշել է նա։
«Եվ այն ներկայացուցիչները, որոնք կարծում են, որ իրենց նկատմամբ քաղաքական ճնշում է գործադրվում, պետք է կարդան հայկական լրատվամիջոցները և մտածեն, թե արդյոք նույն քաղաքական ճնշումը Ռուսաստանի ներկայացուցիչների վրա գործադրվո՞ւմ է վիրավորանքների, ֆեյքերի, ապատեղեկատվության և այլնի միջոցով։ Ուրիշներին մեղադրելուց առաջ միշտ արժե հայելու մեջ նայել»:

Захарова о ситуации с армянскими грузами на КПП Верхний Ларс
Во-первых, это ряд представителей армянских властей, почитали эту ситуацию политическим давлением, а ряд представителей армянских властей так не считают. Таким образом официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя ситуацию с армянскими грузами на КПП Верхний Ларс.
«Второй момент, который  доказывает, что это не является мнением всей страны, и тем более всего политического истеблишмента Армении является тот факт, что буквально недавно состоялись консультации по линии Евразийской экономической комиссии и в рамках диалога профильных ведомств России и Армении по вопросам, которые возникли у армянских коллег вокруг пропуска грузов через многосторонний автомобильный пункт пропуска Верхний Ларс, а также поставкам армянской сельхозпродукции. Встречи носили предметный конструктивный характер, обговаривался комплекс мероприятий с обеих сторон по поиску взаимоприемлемых развязок. Существуют и существовали механизмы, которыми в случае возникновения проблем можно и нужно пользоваться, как это происходит сейчас», - отметила она.
«А этому ряду представителей, которые считают, что них оказывается политическое давление стоит прочитать армянские СМИ и задуматься, не оказывается ли давление на российских представителей вот это самое политическое давление путем оскорблений, распространения фейков, дезинформации и т.д. Всегда стоит посмотреть в зеркало, прежде чем обвинять других».