Ռուսաստանի և Թուրքիայի սերտ գործընկերությունը չի վրիպում հայ ժողովրդի ուշադրությունից․ սոցիոլոգը ՌԴ-ի նկատմամբ ՀՀ բնակչության տրամադրությունների անկում է նկատում
Հայաստանում կատարված հասարակական կարծիքի բազմաթիվ սոցիոլոգիական հարցումները հստակ պատկերացում են տալիս Ռուսաստանի նկատմամբ մեր բնակչության վերաբերմունքի մասին։ Վերջին մի քանի տասնամյակների ընթացքում Հայաստանի բնակչության ճնշող մեծամասնությունը (տարբեր սոցիոլոգիական հարցումների համաձայն՝ մոտ 75-80%) հետևողականորեն Ռուսաստանին վերաբերվել է որպես ամենամոտ և վստահելի գործընկերոջ։ Այս մասին Երևանի պետական համալսարանի Իջևանի մասնաճյուղում «Հայաստանի շահերն ու սպասելիքը եվրասիական ինտեգրման գործընթացից» թեմայով Եվրասիական փորձագիտական ակումբի հրապարակային դասախոսության ժամանակ նշեց սոցիոլոգիական գիտությունների դոկտոր Գևորգ Պողոսյանը։
«Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները տասնամյակներ շարունակ Հայաստանի հանրային գիտակցության մեջ կայուն և անփոփոխ գնահատվել են շատ բարձր մակարդակով։ Բնակչության միանգամայն դրական վերաբերմունքը դրսևորվել է տարբեր տարիքային խմբերի ներկայացուցիչների, տղամարդկանց և կանանց, քաղաքային և գյուղական բնակչության շրջանում։ Օրինակ՝ 2014 թվականի ուսումնասիրության ժամանակ այն հարցին, թե Հայաստանի համար ում հետ է ավելի կարևոր հարաբերություններ կառուցել ԵԱՏՄ-ի՞, թե՞ ԵՄ-ի հետ, հարցվածների 51,6%-ը պատասխանել է ԵԱՏՄ-ի և միայն 19,5%-ը՝ ԵՄ-ի հետ։ Իսկ Հայաստանի մուտքին ԵԱՏՄ 2015 թվականին հավանություն է տվել մեր քաղաքացիների 65,6 տոկոսը։ Ո՞ր երկրների հետ ճիշտ կլինի, որ Հայաստանը միավորվի և բարեկամ լինի:
Ամերիկյան Միջազգային հանրապետական ​​ինստիտուտ (IRI) կազմակերպության 2021 և 2022 թվականների ուսումնասիրություններում հարցված հայերի ճնշող մեծամասնությունը Ռուսաստանին անվանել է ամենակարևոր քաղաքական գործընկերը (57%), տնտեսական գործընկերը (61%) և Հայաստանի անվտանգության ապահովման տեսանկյունից գործընկերը (64%):
Մեջբերենք նաև Հայկական սոցիոլոգիական ասոցիացիայի կողմից 2022 թվականի օգոստոսին 1500 մեր քաղաքացիների ներկայացուցչական հարցման արդյունքները։ 59,4%-ը կարծում են, որ Հայաստանը պետք է պահպանի և խորացնի բարեկամական հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ։ Հարցվածների մեծ մասը (68%) դեմ է արտահայտվել Ռուսաստանի դեմ Ուկրաինայի պատերազմի հետ կապված պատժամիջոցներին։ Տարեցների և գյուղական բնակչության շրջանում պատժամիջոցներին դեմ արտահայտվողներն ավելի շատ էին»,- նշեց նա։
Ըստ նրա՝ բոլոր ուսումնասիրությունների արդյունքները վկայում էին Ռուսաստանի նկատմամբ մեր քաղաքացիների վստահության բարձր մակարդակի մասին։ Իսկ Թուրքիան և Ադրբեջանը մշտապես մատնանշվում էին որպես մեր երկրի անվտանգության ամենամեծ սպառնալիք։ Հասարակական կարծիքի գրեթե բոլոր հարցումներում Թուրքիան (88%) և Ադրբեջանը (81%) հանդես են գալիս որպես թշնամի պետություններ։ Թուրքիայում և Ադրբեջանում անցկացված սոցիոլոգիական ուսումնասիրությունների համաձայն, նրանց բնակչության ճնշող մեծամասնությունը (78-83%) նույնպես Հայաստանը համարում է թշնամական երկիր։ Անմիջական հարևաններից մեր քաղաքացիներն ավելի լավ են վերաբերվում Իրանին (32,7%) և Վրաստանին (15,1%)։ Ֆրանսիայի նկատմամբ դրական վերաբերմունք է արտահայտել 25,2%-ը, իսկ ԱՄՆ-ին՝ 23%-ը։ Գողոսյանը հիշեցրեց, որ 2018 թվականին՝ Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմից շատ առաջ, մեր քաղաքացիների ճնշող մեծամասնությունը Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները գնահատել է լավ (93%), Իրանի, Վրաստանի և Չինաստանի հետ՝ 93%, ԱՄՆ-ի հետ՝ 88% և Եվրոմիություն հետ՝ 91%։ «Ինչպես տեսնում եք, հետկովիդային և հետպատերազմական շրջանում մեր քաղաքացիների գնահատականներն այս հարաբերությունների վերաբերյալ էականորեն նվազել են»,- նկատեց նա։
Սակայն վերջերս, ըստ մասնագետի՝ փորձագետները նշում են մեր հասարակության մեջ տրամադրությունների որոշակի պառակտում: Բնակչության տարբեր սոցիալ-ժողովրդագրական խմբերում հանրային կարծիքների և վերաբերմունքի տարաձայնությունը բավականին մեծ է։ Օրինակ, տարեց քաղաքացիների շրջանում ավելի շատ են նրանք, ովքեր կողմ են Ռուսաստանի հետ կապերի հետագա խորացմանը։ «Ռուսաստանի հետ դաշինքում նրանք տեսնում են Հայաստանի անվտանգության ամուր երաշխիքը։ Միջին տարիքի մարդիկ նույնպես ավելի հակված են ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների զարգացմանն ու խորացմանը, սակայն նրանց մեջ կան հաև այնպիսիք, ովքեր դեմ են այդ հարաբերություններին։ Ինչ վերաբերում է երիտասարդությանը և ուսանողներին, ապա նրանք ժամանակակից հայ հասարակության մեջ առանձնահատուկ հատված են։ Փաստն այն է, որ վերջին 25 տարիների ընթացքում Հայաստանում ծնվել և մեծացել է մի նոր սերունդ, որն ունի կյանքի նկատմամբ իր ուրույն պատկերացումներն ու հայացքները։ Հենց այս նոր սերունդը, որին արևմտյան սոցիոլոգնորն անվանում են «digital generation» կամ «թվային սերունդ», մոտ ապագայում կորոշի երկրի քաղաքական և ռազմավարական առաջնահերթությունները։ Խորհրդային դպրոցներում չսովորած երիտասարդները մեծացել են հիմնականում համացանցի և սոցցանցերի ազդեցության տակ, ինչի արդյունքում նրանք մի փոքր այլ արժեքների, այլ մշակութային կոդի կրողներ են, որը տարբերվում է իրենց ծնողների սերունդի մշակութային կոդից»,- պարզաբանում է Պողոսյանը։
Ըստ նրա՝ վերջին տասնամյակների ընթացքում Հայաստանում ձևավորվել է արևմտամետ տրամադրություններ ունեցող մարդկանց հասարակական-քաղաքական մի շերտ։ «Տարբեր արևմտյան հիմնադրամներ և կազմակերպություններ երկար տարիներ շարունակ հետևողականորեն աշխատել են այս ուղղությամբ։ Մեր երիտասարդներից շատերը ռուսերենին չեն տիրապետում կամ վատ են տիրապետում։ Նրանց համար հիմնական օտար լեզուն անգլերենն է։ Մեր երիտասարդության հերոսները գործարարներ են, ՏՏ մասնագետներ, բլոգերներ, դերասաններ և երգիչներ։ Նրանք քիչ բան գիտեն մեր ընդհանուր պատմության և պատմական ձեռքբերումների մասին»,- նկատում է մասնագետը:
«Հայաստանում սոցիալական ցանցերում և որոշ լրատվամիջոցներում վերջին ժամանակներում ակնհայտորեն աճել է հակառուսական դիսկուրսը։ Հետևելով համաշխարհային միտումներին՝ Հայաստանում նույնպես հայտնվեցին հրապարակումներ՝ ուղղված հակառուսական տրամադրությունների տարածմանը։ Հակառուսական հայտարարություններն ու մեղադրանքները սկսեցին ավելի հաճախ նետվել հանրային խոսույթի մեջ։ Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև սերտ գործընկերությունը չի վրիպում հայության նախանձախնդիր և կասկածելի ուշադրությունից և օգտագործվում է մեր հակառակորդների կողմից հայ-ռուսական հարաբերություններում հակամարտությունը խորացնելու նպատակով։ Մեր բնակչության մեջ հակառուսական տրամադրությունների աճի վտանգը մեծանում է: Դրանով է բացատրվում Ռուսաստանի նկատմամբ վստահության զգալի անկումը։ Ընդհանուր առմամբ, նկատելիորեն նվազել է առաջին տեղում Ռուսաստանը նշողների մասնաբաժինը այն երկրների շարքում, որոնց հետ Հայաստանը պետք է բարեկամական հարաբերություններ պահպանի։ Այս նվազումը համատեղվում է վստահության աճով՝ հարևան Իրանի (32,7%), Ֆրանսիայի (25,2%) և ԱՄՆ-ի (23,0%) նկատմամբ»,- պարզաբանում է սոցիոլոգը։
Նա նաև նշենք, որ Ռուսաստանում ամենամյա անցկացվող «Բարեկամության վարկանիշի» մոնիտորինգը նույնպես ցույց է տվել ռուս-հայկական հարաբերություններում որոշակի սառեցում։ Հայաստանի բարեկամական դիրքը 2021 թվականին զբաղեցրած երրորդ տեղի համեմատ՝ 2022 թվականին իջել է հինգերորդ տեղը (Բելառուսից, Ղրղզստանից, Ուզբեկստանից և Ղազախստանից հետո):
«Մի խոսքով, ակտիվ աշխատանք է տարվում հայության հասարակական գիտակցության վերաձևավորման ուղղությամբ։ Շատ առումներով դա արհեստական ​​է, քանի որ հայ հասարակության ճնշող մեծամասնությունը ավանդաբար դրական է տրամադրված Ռուսաստանի նկատմամբ։ Հարկ է նշել, որ Հայաստանի իշխանությունների վերաբերմունքն այս երևույթների նկատմամբ միանշանակ չէ, սակայն սոցիալական ցանցերում և ԶԼՄ-ներում հակառուսական խոսույթի, արևմտամետ ուղղվածության քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների նմանատիպ գործողություններին հանդեպ օպերատիվ հակազդեցություն չի նկատվում»,- եզրափակեց Պողոսյանը։

Тесные партнерские отношения между Россией и Турцией не ускользают от ревностного внимания армян, и используются нашими противниками для разжигания армяно-российской розни: социолог
Многочисленные социологические опросы общественного мнения в Армении дают ясную картину отношения нашего населения к России. На протяжении последних нескольких десятилетий подавляющее большинство населения РА (порядка 75-80% согласно различным социологическим опросам) неизменно относилось к России как к самому близкому и надежному партнеру. Об этом на цикле публичных лекций Евразийского экспертного клуба на тему «Интересы и ожидания Республики Армения от участия в процессе евразийской интеграции» в Иджеванском филиале Ереванского государственного университета заявил доктор социологических наук Геворг Погосян.
По его словам, отношения с Россией на протяжение десятков лет в армянском общественном сознании стабильно и неизменно оценивались на очень высоком уровне. Полностью позитивное отношение населения проявлялось среди представителей различных возрастных групп, среди мужчин и женщин, городских и сельских жителей. Так, например, в исследовании 2014 года на вопрос о том, с кем Армении важнее строить отношения с ЕАЭС или с ЕС, 51,6% респондентов ответили с ЕАЭС и лишь 19,5% – с ЕС. А вхождение Армении в ЕАЭС в 2015 г. одобрили 65,6% наших граждан. С какими странами было бы правильно дружить и объединиться Армении.
В исследованиях американской организации International Republican Institute (IRI) в 2021 и в 2022 годах, подавляющее большинство опрошенных армян именно Россию называли самым важным политическим партнером (57%), экономическим партнером (61%) и партнером в плане обеспечения безопасности Армении (64%).
А по результатам репрезентативного опроса (1500 респондентов) Армянской социологической ассоциации в августе 2022 г., 59,4% считали, что Армения должна сохранять и углублять дружеские отношения именно с Россией. Большинство опрошенных (68%) высказалось также против санкций к России в связи с войной на Украине. Среди людей старшего возраста и жителей сел выступающих против санкций было больше.
Результаты всех исследований свидетельствовали о высоком уровне доверия граждан РА к России. А в качестве наибольшей угрозы безопасности для нашей страны постоянно граждане указывали Турцию (88%) и Азербайджан (81%). Практически во всех опросах общественного мнения Турция и Азербайджан фигурируют в качестве вражеских государств. Согласно социологическим исследованиям, проведенным в Турции и Азербайджане, подавляющее большинство населения этих стран (78-83%) тоже считает Армению враждебной страной. Из непосредственных соседей, граждане РА лучше относятся к Ирану (32,7%) и к Грузии (15,1%). Положительное отношение к Франции высказали 25,2%, а к США — 23%. Напомним, что в 2018 году, задолго до второй Карабахской войны, подавляющее большинство наших граждан оценивали отношения с Россией как хорошие (93%), с Ираном, Грузией и Китаем — 93%, с США – 88% и с Евросоюзом – 91%. Как видим, в послековидный и послевоенный период эти оценки существенно снизились.
«В последнее время эксперты отмечают раскол в настроениях внутри общества. Разброс мнений и отношений среди различных социально-демографических групп населения достаточно высок. Так, среди пожилых людей гораздо больше тех, кто выступает за дальнейшее углубление связей с Россией. В союзе с ней они видят твердые гарантии безопасности для Армении. Люди среднего возраста тоже более склонны к развитию и углублению отношений с Россией в рамках ЕАЭС, но среди них есть и те, кто против этих отношений. Что касается молодежи и студентов, то это особый сегмент в современном армянском обществе. Дело в том, что за последние 25 лет в Армении родилось и выросло новое поколение, которое имеет свои представления и взгляды на жизнь. Именно это новое поколение, которое западные исследователи называют «digital generation» или «цифровое поколение», и будет определять политические и геостратегические приоритеты в ближайшем будущем. Молодежь, которая не обучалась в советских школах, выросла преимущественно под воздействием Интернета и социальных сетей, и, как результат, является носителем несколько иных ценностей, иного культурного кода, отличающегося от культурного кода поколения родителей»,- объяснил эксперт.
По его словам, в Армении за истекшие десятилетия сформировалась социально-политическая прослойка людей с открыто прозападными настроениями. В этом направлении много лет последовательно работали различные западные фонды и организации. «Многие представители нашей молодежи не владеют или плохо владеют русским языком. Основным иностранным для них является английский язык. Они мало знают о нашей общей истории и достижениях»,- объяснил Погосян.
По его словам, в социальных сетях и в некоторых СМИ антироссийский дискурс в Армении за последнее время явно возрос. «В общественный дискурс чаще стали вбрасываться антироссийские заявления и обвинения. Тесные партнерские отношения между Россией и Турцией не ускользают от ревностного и подозрительного внимания армян, и используются нашими противниками для разжигания конфликта в армяно-российских отношениях. Риск возрастания антироссийких настроений среди населения РА возрастает. Именно этим объясняется заметное снижение доверия к России. В целом доля отметивших Россию на первом месте, с кем Армения должна сохранять дружеские отношения заметно снизилась. Это снижение произошло за счет повышения доверия к соседнему Ирану (32,7%), Франции (25,2%) и США (23,0%). Заметим, что проводимый в России ежегодный мониторинг «рейтинга дружественности» также показал некоторое охлаждение в российско-армянских отношениях. Позиции дружественности Армении снизились в 2022 г. до пятого места после Беларуси, Кыргызстана, Узбекистана и Казахстана, по сравнению с третьим местом 2021 года»,- отметил социолог.
По его словам, ведется активная работа по переформатированию общественного сознания армян. «Во многом она носит искусственный характер, поскольку армянское общество в подавляющем большинстве традиционно позитивно настроено к России. Заметим, что отношение армянской власти к этим явлениям неоднозначно, но оперативного противодействия антироссийским вбросам в соцсетях и СМИ, и к акциям гражданского общества прозападной ориентации пока не наблюдается»,- резюмировал Погосян.