Ռոսպոտրեբնադզորը կասեցրել է «Վեդի Ալկո»-ի ու ևս մի քանի ընկերության արտադրանքի վաճառքը Ռուսաստանում
«Ռոսպոտրեբնադզորը բացահայտել է Հայաստանի Հանրապետությունում արտադրվող ցածրորակ ալկոհոլային խմիչքներ, որոնց վաճառքը Ռուսաստանի Դաշնությունում կասեցվել է»։ Այսօր վաղ առավոտյան նման հայտարարություն է տարածել է Ռոսպոտրեբնադզորի պաշտոնական կայքը։
«Միջոցառումների արդյունքում հայտնաբերվել են պարտադիր պահանջներին չհամապատասխանող ապրանքներ, որոնք արտադրվել են «ՎԵԴԻ-ԱԼԿՈ» ՓԲԸ-ի, «ԱԲՈՎՅԱՆԻ ԿՈՆՅԱԿԻ ԳՈՐԾԱՐԱՆ» ՍՊԸ-ի և «Շահնազարյան գինու և կոնյակի տուն» ՍՊԸ-ի (ՀՀ) կողմից. «Սովորական սորտային կարմիր կիսաքաղցր գինի «ԳԵՏԱՓ ՎԵՐՆԱՇԵՆ» (11% սպիրտ, 0.75 լ, շշալցման ամսաթիվը՝ 03.02.2025) և «Սովորական սորտային սպիտակ չոր գինի «ՎԵԴԻ ԱԼԿՈ» ԽԱՐՋԻ, T3 «ԱՐՆԻԻ ԼԵԳԵՆԴՆԵՐ» (12% սպիրտ, 0.75 լ, շշալցման ամսաթիվը՝ 17.12.2024), որոնք արտադրվել են «ՎԵԴԻ-ԱԼԿՈ» ՓԲԸ-ի կողմից»,-ասված է ռուսական կողմի պաշտոնական հայտարարության մեջ։
Ցածրորակ ապրանքների ցանկում է նաև «Սովորական հինգ տարեկան կոնյակ «Armenian cogniac 5 star» (40% սպիրտ, 0.5 լ, շշալցման ամսաթիվ՝ 20.01.2025), որը արտադրվել է «ԱԲՈՎՅԱՆԻ ԿՈՆՅԱԿԻ ԳՈՐԾԱՐԱՆ» ՍՊԸ-ի կողմից (ՀՀ, Աբովյան): Բացի այդ, անհամապատասխանություն է հայտնաբերվել «Շահնազարյան գինու և կոնյակի տուն» ՍՊԸ-ի (ՀՀ, Եղվարդ) կողմից արտադրված «ԿՎ» յոթամյա «ՇԱՀՆԱԶԱՐՅԱՆ XO» (40% սպիրտ, 0.5 լ, շշալցման ամսաթիվ՝ 16.05.2025) հայկական կոնյակում։
«Պարտադիր պահանջներին չհամապատասխանող ապրանքների վաճառքը կանխելու համար մանրածախ առևտրականներին և ներմուծողներին տեղեկացվել է վաճառքի կասեցման և ոչ ստանդարտ ալկոհոլային խմիչքների շրջանառությունից դուրսբերման մասին։

В России изъяли из продажи партии армянского вина и коньяка
Роспотребнадзор приостановил реализацию отдельных партий алкогольной продукции из Армении после выявления нарушений. Об этом сообщила пресс-служба ведомства.
По данным Роспотребнадзора, обязательным требованиям не соответствует продукция ЗАО «Веди-Алко», ООО «Абовянский коньячный завод» и ООО «Винно-коньячный дом "Шахназарян"». В перечень продукции, реализация которой приостановлена, вошли вино ординарное сортовое красное полусладкое «Гетап Вернашен» и белое сухое вино «Харджи Т3 "Легенды Arni"», произведенные ЗАО «Веди-Алко».
Также нарушения выявлены в коньяке ординарном пятилетнем «Армянский коньяк 5 звезд» производства Абовянского коньячного завода и коньяке марочном выдержанном семилетнем «Шахназарян ХО». Ведомство направило торговым организациям и импортерам информацию о приостановке реализации этой продукции и необходимости ее изъятия из оборота.
В апреле российский регулятор подал иск к «Прошянскому коньячному заводу» из-за нарушений. Годом ранее, в июле 2025-го, Союз производителей коньяка, спирта и алкогольной продукции («Союзконьяк») и Международной ассоциации «Антиконтрафакт» заявляли, что доля армянских коньяков с нарушениями на российском рынке выросла до 85%.