ՌԴ տրանսպորտի նախարարություն․ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև բեռնափոխադրումների ծավալը երկաթուղով 7 ամսում աճել է 63,4%-ով
2026 թվականի առաջին յոթ ամիսներին Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև երկաթուղային բեռնափոխադրումների ծավալն աճել է 63,4%-ով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, և հասել 86 հազար տոննայի։ Այդ մասին հայտնել են Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարարությունից։
Գերատեսչությունը տվյալները ներկայացրել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպման արդյունքներով, որը տեղի է ունեցել Բիշքեկում՝ ՇՀԿ գագաթնաժողովի շրջանակում։ Բանակցություններին մասնակցել է նաև Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարար Անդրեյ Նիկիտինը։
Կողմերը քննարկել են երկկողմ համագործակցության զարգացման հեռանկարները, այդ թվում՝ տրանսպորտի ոլորտում։
«Երկաթուղային տրանսպորտի ոլորտում 2026 թվականի առաջին 7 ամիսներին Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև արտաքին առևտրի բեռնափոխադրումների ծավալն աճել է 63,4%-ով և կազմել 86 հազար տոննա», — ասվում է տրանսպորտի նախարարության հաղորդագրության մեջ։
Երկրների միջև երկկողմ և տարանցիկ ավտոմոբիլային փոխադրումները իրականացվում են առանց թույլտվությունների՝ ԵԱՏՄ տարածքի շրջանակում, հիշեցնում է գերատեսչությունը։
Բացի այդ, 2026 թվականին կողմերը նախնական կարգով փոխանակվել են 700 թույլտվությամբ՝ երրորդ երկրներ և այնտեղից ավտոմոբիլային փոխադրումների համար։ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև գործում են նաև չորս կանոնավոր ավտոբուսային երթուղիներ։

Минтранс РФ: Ж/д перевозки грузов между Россией и Арменией за 7 месяцев выросли на 63,4%
Объем железнодорожных грузоперевозок между Россией и Арменией за первые семь месяцев 2026 года увеличился на 63,4% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и достиг 86 тыс. тонн. Об этом сообщили в Минтрансе России.
Данные ведомство привело по итогам встречи президента России Владимира Путина и премьер-министра Армении Никола Пашиняна, состоявшейся на полях саммита ШОС в Бишкеке. В переговорах также участвовал министр транспорта России Андрей Никитин.
Стороны обсудили перспективы развития двустороннего сотрудничества, в том числе в транспортной сфере.
«В области железнодорожного транспорта за первые 7 месяцев 2026 года объем внешнеторговых грузоперевозок между Россией и Арменией вырос на 63,4% и составил 86 тысяч тонн», — говорится в сообщении Минтранса.
Двусторонние и транзитные автомобильные перевозки между странами осуществляются на безразрешительной основе в рамках пространства ЕАЭС, напоминает ведомство.
Кроме того, в 2026 году стороны предварительно обменялись 700 разрешениями на автомобильные перевозки в третьи страны и из них. Между Россией и Арменией также действуют четыре регулярных автобусных маршрута.