ՌԴ-ի և ՀՀ-ի միջև առևտրաշրջանառությունն աճել է գրեթե 13%-ով` հասնելով 2,6 մլրդ դոլարի. Միշուստինը՝ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը
Մոսկվան և Երևանը 2021 թվականին նախորդ տարվա համեմատ գրեթե 13 տոկոսով ավելացրել են երկրների միջև երկկողմ առևտրի ծավալը։ Այս մասին չորեքշաբթի հայտարարել է ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը։
«Ռուսաստանը Հայաստանի տնտեսության արտաքին առևտրային գործընկերների և ներդրողների շարքում առաջինն է: Եվ անցած տարի փոխադարձ ապրանքաշրջանառությունը 2020 թվականի համեմատ աճել է գրեթե 13 տոկոսով, աճը շարունակվում է։ Այն հասել է 2 միլիարդ 600 միլիոն դոլարի», - ասել է ՌԴ նախարարների կաբինետի ղեկավարը։
Ընդ որում, այս տարվա հունվար-փետրվարին առևտուրն աճել է 42%-ով՝ կազմելով գրեթե 430 մլն դոլար, հավելել է Միշուստինը։

Товарооборот между Россией и Арменией в 2021 году вырос почти на 13%
Москва и Ереван в 2021 году увеличили объем двустороннего товарооборота стран почти на 13% по сравнению с показателями предыдущего года. Об этом заявил в среду председатель правительства РФ Михаил Мишустин на встрече с премьером Армении Николом Пашиняном.
"Россия занимает первое место среди внешнеторговых партнеров и инвесторов в экономику Армении. И, что радует, в прошлом году взаимный товарооборот вырос почти на 13% по сравнению с 2020 годом, продолжается рост. [Он] достиг $2 млрд 600 млн", - указал глава кабмина РФ.
При этом в январе-феврале текущего года товарооборот увеличился на 42%, составив почти $430 млн, добавил Мишустин.