Moody’s-ն անփոփոխ է թողել Հայաստանի սուվերեն վարկանիշը
2021թ. օգոստոսի 31-ին «Moody’s» վարկանիշային գործակալությունը ՀՀ հերթական սուվերեն վարկանիշի շնորհման շրջանակներում անփոփոխ է թողել ընթացիկ վարկանիշը` «Ba3» և հեռանկարը` կայուն: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Ֆինանսների նախարարությունը:
Հրապարակման մեջ ընդգծվել է, որ երկրի տնտեսական հիմնարարները, այդ թվում` տնտեսական հզորությունը, երկրի ինստիտուտները և կառավարման հզորությունը, հարկաբյուջետային և ֆինանսական հզորությունը, այդ թվում` պարտքի պրոֆիլն էականորեն չեն փոխվել, սակայն երկիրը գնալով դառնում է առավել ընկալունակ պատահական ռիսկերի նկատմամբ:
Հարկ է նշել, որ սա «COVID-19» համավարակի բռնկումից և Արցախյան պատերազմի ավարտից հետո «Moody’s» վարկանիշային գործակալության կողմից առաջին վերանայումն է, և վերջինիս դիտարկմամբ՝ Հայաստանի վարկային պրոֆիլը հիմնված է ՀՆԱ-ի աճի հզոր ներուժի վրա, որն ուղեկցվում է ավելի բազմազան տնտեսական շարժիչ ուժերով և կայուն տնտեսական ու ֆինանսական կառավարմամբ, ինչն էլ բարձրացնում է երկրի տնտեսական ճկունությունն ու դիմակայունությունը:

Агентство «Moody's» оставило неизменным рейтинг Армении
К 31 августа рейтинговое агентство «Moody's» оставило неизменным текущий рейтинг Армении – «Ba3», а перспективу оценило, как стабильную. Об этом сообщает Министерство финансов РА.
Подчеркивается, что экономические столпы страны, в том числе экономические, финансовые, налогово-бюджетные и управленческие мощности, институты, профиль долга существенно не изменились, однако страна становится все более восприимчивой к случайным рискам.
Следует отметить, что это первый пересмотр рейтингового агентства «Moody's» после вспышки эпидемии COVID-19 и завершения Арцахской войны. Согласно агентству, кредитный профиль Армении основан на мощном потенциале роста ВВП, который сопровождается более разнообразными экономическими движущими силами и стабильным экономическим и финансовым управлением, что повышает экономическую гибкость и устойчивость страны.