«ՀՀ վարչապետի գավաթ» դպրոցականների խճուղավազքի նպատակներից է՝ խթանել ազնիվ պայքարում մրցելու կամքը և թիմային ոգին. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել «ՀՀ վարչապետի գավաթ» դպրոցականների թիմային խճուղավազքի մրցաշարի մեկնարկի և պարգևատրման արարողությանը, որն անցակցվել է Տավուշի մարզում՝ Դիլիջանի «Պարզ լճի» տարածքում: Միջոցառմանը ներկա են գտնվել նաև ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը, Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, ԿԳՄՍ փոխնախարարներ Կարեն Գիլոյանը և Ժաննա Անդրեասյանը, այլ պաշտոնատար անձինք:
Մրցաշարի առաջին տեղը զբաղեցրած Սյունիքի դպրոցի մրցանակը հանձնել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետը ողջունել է ներկաներին և շնորհավորել մրցաշարի մասնակիցներին՝ այն հաջողությամբ անցկացնելու կապակցությամբ:
«Հարգելի ներկաներ,
նախ ուզում եմ խոսքս սկսել նրանից, որ շատ գոհ եմ, որ միասին այսօր այս միջոցառումը կազմակերպեցինք: Մենք հաղթողներին ողջունեցինք, բայց կխնդրեմ, որ շատ բուռն ծափերով ողջունենք նաև մեր մյուս մասնակիցներին՝ Արագածոտնի, Արարատի, Արմավիրի, Արցախի, Գեղարքունիքի, Երևանի, Կոտայքի և Տավուշի գեղեցիկ թիմերին: Ուզում եմ նաև, որ մենք հեռակա ողջունենք այն բոլոր դպրոցների թիմիերին, որոնք մասնակցել են ընտրական փուլին: Ջերմ և բուռն ողջյուններ՝ մեր մրցավարական թիմին, որի ամենակարևոր պարտավորությունն է ապահովել մրցման արդարությունը և ճշգրտությունը:
Քննարկումների արդյունքում նախ արձանագրեցինք, որ սա շատ լավ և կարևոր նախաձեռնություն է: Մտածում էինք, որ «Վարչապետի գավաթ» կոչվող մրցումների շարք է Հայաստանում տեղի ունենում և այդ շարքը, ինչպես տեսնում եք, ընդլայնվում է: Որն է սրա նպատակը. նպատակն է խթանել ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի զարգացումը, նպատակը՝ խթանել առողջ ապրելակերպը, ազնիվ պայքարում մրցելու կամքը, հաղթանակի կամք քաջալերել բոլոր ոլորտներում և, ի վերջո, մարդկանց մոտեցնել իրար: Մեր բոլոր մրցումներին մասնակցում են հարյուրավոր, հազարավոր մարդիկ: Հույս ունեմ և նախարարությունն էլ խոստանում է, որ ամեն տարի մասնակիցների թիվը կավելանա:
Խճուղավազքի դպրոցական գավաթն ունի առանձնահատուկ նշանակություն: Մտածում էինք, որ անպայման պետք է դպրոցականների համար մրցում իրականացնենք: Եվ, ճիշտն ասած, ամեն օր ամենուր լսվում է այն հայտնի ձևակերպումը և բանաձևը, որ մեր երկրում թիմային տրամաբանությունն այդքան էլ լավ չի զարգացած, մարդիկ ավելի անհատական ձևերով են հաջողության հասնում, թիմային տրամաբանությունը, գործակցության, համագործակցության տրամաբանությունն այնքան էլ լավ չի զարգացած: Սրա մեջ, իմիջայլոց, կա ճշմարտություն. մենք դա տեսնում ենք ամենատարբեր ոլորտներում՝ սկսած գյուղատնտեսությունից, վերջացրած այլ ոլորտներում: Եվ մենք մտածում էինք, որ պետք է, բացի վերը նշվածից, նաև թիմային ոգին զարգացնող մարզաձևից իրականացնենք այս դպրոցական գավաթը: Երբ թիմային ձևի մասին մտածում ենք՝ առաջին միտքը գալիս է ֆուտբոլ, բասկետբոլ, վոլեյբոլ: Հաջորդ պահին հասկացանք, որ հանրապետությունում կան դպրոցներ, որ դրա համար ունեն անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ՝ մարզադաշտ, դահլիճներ, ուրիշները՝ չունեն: Հետևաբար, ուզում էինք այնպիսի մի մրցում իրականացնել, որ հանրապետության բոլոր դպրոցներին և դպրոցականներին հասանելի լինի։
Հաջորդը՝ սովորաբար վազքն անհատական մրցաձև է համարվում։ Մենք փորձեցինք գտնել այն ձևը, որը զուտ թիմային է։ Ինչպես նկատեցիք` «Վարչապետի գավաթի» խաղարկության պարագայում անհատական ցուցանիշները հաշվի են առնվում միայն թիմային ընդհանուր ցուցանիշի տրամաբանության մեջ և հաղթում է այն թիմը, որի բոլոր մասնակիցների ցուցանիշները նվազագույնն են։ Այսինքն` թիմն ամբողջությամբ առաջ է անցել։ Կանոններով սահմանված էր, որ եթե թիմից նույնիսկ մի հոգի չի հասնում եզրագծին` թիմն ամբողջությամբ դուրս է մնում մրցանակների համար պայքարից։ Մենք տեսանք այդ թիմային տրամաբանությունը։ Ես հիշում եմ արմավիրցի այն աղջնակին, որը եզրագծին հասավ լացելով։ Ես հետո իրեն հարցնում եմ` ինչո՞ւ էիր լացում, ասում է՝ որովհետև կողքս ցավում էր։ Բայց ինքը հանուն իր թիմի հարկ համարեց, որ նույնիսկ իր կողքը ցավելու վիճակով՝ եզրագիծը հատի։ Սա թիմային տրամաբանության ամենավառ արտահայտությունն էր, և ուզում եմ, որ աղջնակին մենք անպայման ծափահարենք դրա համար։
Այս ընթացքում մենք նաև որոշումներ կայացրեցինք։ Որոշեցինք, որ այս մրցաշարն ամեն տարի տեղի կունենա այս նույն վայրում, այսինքն` մայրուղուց «Պարզ լիճ» ընկած տարածությունում։ Երթուղիները կոնկրետ ինչպես կորոշվեն, դա արդեն մասնագետներն ամեն տարի կանեն։ Հաջորդ տարիներին կփորձենք մեր բոլոր մրցումների մրցավարությունը մաքսիմալ էլեկտրոնային դարձնել, որպեսզի մեր մրցավարներն ավելի հեշտ աշխատեն և շատ չչարչարվեն։
Հաջորդ խնդիրը, որ կրկին մրցաշարի մասնակիցների հետ քննարկումներով որոշեցինք, հետևյալն է` հաջորդ տարի բուն մրցման նախորդ օրը կկազմակերպենք ճամբար։ Այսինքն` թիմերը կմոտենան այս տարածքին նախորդ օրը: Մրցավարները, մյուսները, մասնակիցները նախորդ օրը կանցկացնեն այստեղ, կծանոթանան վազքուղուն, գուցե մարզվեն, նախնական մարզում իրականացեն։ Երեկոյան կունենանք ճամբար, թիմերն իրար հետ կծանոթանան, կշփվեն։ Այսինքն` կգիշերեն այս տարածքում, կտեսնենք՝ կամ վրանային ավան կլինի, կամ այլ պայմաններ կստեղծվեն։ Հաջորդ օրը տեղի կունենա բուն մրցույթը` արդեն նույն տրամաբանության մեջ։
Մենք նաև մասնակիցներից, երեխաներից հետաքրքրվեցինք, թե ի՞նչ կարծիքի են տարածության և երկարության մասին, նրանցից մի մասն ասաց, որ երկար է, մի մասը՝ կարճ։ Որոշեցինք, որ կուսումնասիրենք դպրոցական տարիքի երեխաների համար միջազգային ստանդարտներով սահմանված ամենաերկար, ուշադրություն դարձրեք` ոչ թե ամենակարճ, այլ ամենաերկար տարածությունը, և հաջորդ տարի մրցումը կիրականացնենք այդ տարածությամբ։
Կրկին ուզում եմ ընդգծել, որ սա մրցաշար է թիմային տրամաբանության մասին, որովհետև հաղթում է թիմը, և բոլոր թիմերն այսօր հաղթող են, որովհետև նրանք դուրս են եկել դեմ հանդիման այս փորձությանը և բոլորը պատվով հաղթել են։ Ուզում եմ հիշեցնել, որ ներկաները, այստեղ բոլորը հաղթող են, որովհետև նրանցից յուրաքանչյուրն իրենց մարզում, Արցախի թիմն էլ Արցախում, հաղթել են և այստեղ են եկել որպես հաղթող։ Սա նշանակում է` նրանք թիմային ոգով տոգորված, հաղթանակի կամքով տոգորված մարդիկ են, քաղաքացի են։ Եվ ահա մեր դպրոցականներին, աշակերտներին, քաղաքացիներին այդ ոգով տոգորելով՝ մենք մեզ, բոլորիս էներգիա ենք տալիս, հույս ենք տալիս, բոլորով ի ցույց ենք դնում մեր կամքը և վճռականությունը, որ Հայաստանն իսկապես լինելու է ազատ և երջանիկ երկիր, Արցախը լինելու է ազատ և երջանիկ։ Եվ ահա այստեղ են այդ ազատությունը և երջանկությունն այսօր կերտող և վաղը վայելող մեր սերունդները, մեր երեխաները, մեր եղբայրները և քույրերը։
Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլորին և շնորհավորում եմ բոլորիս այսօրվա իրապես տոնի կապակցությամբ։ Շնորհակալություն»։
Միջոցառմանը մասնակցել են հանրապետության դպրոցների լավագույն թիմերը, որոնք հաղթող են ճանաչվել մարզային փուլերում: Մրցաշարին մասնակցել է 12 թիմ` յուրաքանչյուրի կազմում 7 աշակերտ (5 տղա, 2 աղջիկ), որոնք հաղթահարել են 4000 մետր մրցատարածությունը: Մրցաշարի նախընտրական՝ մարզային փուլերին ՀՀ մարզերի, Երևան քաղաքի և Արցախի Հանրապետության շուրջ 250 դպրոցի 1730 աշակերտ է մասնակցել:
Մրցաշարի պարգևատրման ֆոնդը կազմել է 14 մլն 715 հազար դրամ: Դրամական պարգևներ և այլ մրցանակներ են ստացել ինչպես հաղթող դպրոցների, այնպես էլ թիմում ընդգրկված աշակերտներն ու նրանց ուսուցիչները: Մասնավորապես, առաջին տեղ զբաղեցրած դպրոցը ստացել է 4 մլն դրամ, երկրորդ տեղը` 2 մլն 500 հազար դրամ, երրորդ տեղը` 1 մլն 500 հազար դրամ: Առաջին տեղ գրաված թիմի ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչը ստացել է 700 հազար դրամ, իսկ թիմում ընդգրկված 7 աշակերտներից յուրաքանչյուրը` 150 հազարական դրամ: Երկրորդ և երրորդ տեղերի համար ստացել են, համապատասխանաբար, 500 հազար դրամ ուսուցիչը, 100 հազարական դրամ աշակերտները, 300 հազար դրամ ուսուցիչը և 75 հազարական դրամ աշակերտները:

Одна из целей “Кубка премьер-министра” по командному шоссейному бегу среди школьников - стимулировать волю к честной борьбе и командный дух: Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян присутствовал на церемониях открытия и награждения победителей “Кубка премьер-министра Республики Армения” по командному шоссейному бегу среди школьников, который прошел на территории озера Парз Тавушской области. В мероприятии также приняли участие министр образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян, министр здравоохранения Анаит Аванесян, заместители министра образования, науки, культуры и спорта Карен Гилоян и Жанна Андреасян и другие официальные лица.
Занявшей первое место команде школы из Сюникской области награду вручил премьер-министр Никол Пашинян. Премьер-министр поприветствовал присутствующих и поздравил участников турнира с его успешным проведением:
“Уважаемые присутствующие,
Хочу начать с того, что я очень доволен тем, что мы сегодня вместе организовали это мероприятие. Мы приветствовали победителей, но давайте поприветствуем аплодисментами также других наших участников, прекрасные команды Арагацотна, Арарата, Армавира, Арцаха, Гегаркуника, Еревана, Котайка и Тавуша. Также хочу поприветствовать команды всех школ, участвовавших в отборочном туре. Тепло поприветствуем также членов нашей судейской коллегии, главная обязанность которых – обеспечить честность и точность соревнования.
В результате обсуждений мы сначала констатировали, что это очень хорошая и важная инициатива. В Армении проходит серия соревнований под названием “Кубок премьер-министра”, и эта серия, как видите, расширяется. Какова наша цель? Наша цель – стимулировать развитие физической культуры и спорта, пропагандировать здоровый образ жизни, поощрять волю к честной конкуренции, волю к победе во всех сферах и, наконец, объединять людей. Во всех наших соревнованиях принимают участие сотни, тысячи человек. Надеюсь, и министерство обещает это, что количество участников будет увеличиваться с каждым годом.
Школьный турнир по шоссейному бегу имеет особое значение. Мы подумали, что обязательно нужно провести соревнование для школьников. И, честно говоря, каждый день мы слышим известную формулировку и формулу о том, что командная логика не очень развита в нашей стране, люди добиваются успеха более индивидуально, а командная логика, логика сотрудничества, логика взаимодействия не очень развита. В этом, кстати, есть правда: мы видим это в самых разных областях - от сельского хозяйства до других областей. И мы подумали, что вдобавок к вышеупомянутому мы должны реализовать еще школьный турнир по такому виду спорта, который развивает командный дух. Когда мы думали о командном виде спорта, в первую очередь приходили на ум мысли о футболе, баскетболе, волейболе. Затем мы поняли, что в стране есть школы, в которых есть необходимая для этого инфраструктура - стадион, залы, а в других школах этого нет. А мы хотели провести такой конкурс, который был бы доступен для всех школ и школьников страны.
Бег обычно считается индивидуальным видом спорта. Мы пытались найти командный вариант. Как вы заметили, в случае с “Кубком премьер-министра” индивидуальные показатели учитываются только в логике общекомандного показателя, и побеждает команда с наилучшими показателями всех участников. Т.е. вся команда должна быть лучше всех. Правила предусматривали, что если хотя бы один член команды не доберется до финиша, то вся команда выбывает из гонки. Мы увидели эту командную логику.
Помню девушку из Армавира, которая в слезах дошла до финиша. Я потом спросил ее, почему она плачет, и она сказало, что у нее были боли в боку, но ради своей команды она посчитала необходимым добежать до финиша. Это и есть самое яркое проявление командной логики, и хочу, чтобы мы поаплодировали этой девушке.
Здесь мы также приняли некоторые решения. Мы решили, что этот турнир будет проходить каждый год в одном и том же месте, то есть на участке от трассы до озера Парз. Каждый год специалисты будут устанавливать, как будут определяться маршруты. В следующие годы мы постараемся сделать судейство всех наших соревнований электронным, чтобы нашим судьям было легче работать.
Следующий вопрос, который мы решили во время обсуждения с участниками турнира, заключается в следующем: в следующем году за день до соревнований мы организуем лагерь. То есть команды приедут на место проведения турнира за день до соревнований. Судьи, участники и другие проведут здесь день, ознакомятся с дорогой, возможно, потренируются.
Вечером организуем лагерь, команды познакомятся друг с другом, пообщаются. То есть они будут ночевать на этой территории. Посмотрим, будет или палаточный лагерь, или другие какие-нибудь условия. На следующий день состоятся соревнования, уже по той же логике.
Мы также поинтересовались у участников, у детей, что они думают о дистанции, и некоторые сказали, что дистанция была большой, а другие - короткой. Мы решили изучить международный стандарт, выяснить самую длинную дистанцию для детей школьного возраста, обратите внимание - не на самую короткую, а на самую длинную дистанцию, и в следующем году мы проведем соревнование именно на эту дистанцию.
Хочу еще раз подчеркнуть, что этот турнир посвящен командной логике, потому что побеждает команда, и все команды сегодня победители, потому что они выдержали это испытание и с честью вышли из него. Хочу напомнить, что все присутствующие здесь являются победителями, потому что каждая из команд в своем регионе, а сборная Арцаха - в Арцахе, выиграли отборочные турниры и пришли сюда победителями.
Это значит, что это люди, граждане, проникнутые командным духом, проникнутые волей к победе. И воспитывая в этом духе наших школьников, студентов, граждан, мы даем себе, всем нам энергию, надежду, мы все проявляем свою волю, решимость, что Армения будет поистине свободной и счастливой страной, Арцах будет свободным и счастливым. И вот здесь находятся наши поколения, наши дети, наши братья и сестры, которые будут создавать эту свободу и счастье сегодня и наслаждаться ими завтра.
Благодарю всех. Поздравляю всех нас с сегодняшним настоящим праздником”.
В мероприятии приняли участие лучшие команды школ республики, которые были признаны победителями областных туров. В турнире приняли участие 12 команд по 7 человек в каждой (5 юношей, 2 девушки), которые преодолели дистанцию 4000 метров. В отборочных турах приняли участие 1730 учащихся из около 250 школ областей Армении, города Еревана и Республики Арцах.
Призовой фонд турнира составил 14 млн 715 тыс драмов. Денежные и другие призы получили как школы-победители, так и члены команд и их учителя. В частности, школа, занявшая первое место, получила 4 млн драмов, второе место - 2 млн 500 тыс драмов, третье место - 1 млн 500 тыс драмов.
Учитель физкультуры команды, занявшей первое место, получил 700 тыс драмов, а каждый из 7 учеников, вошедших в команду, - 150 тысяч драмов. За второе место учитель получил 500 тыс драмов, ученики - по 100 тысяч драмов, а за третье место учитель получил 300 тыс драмов, ученики - по 75 тыс драмов.