Երևանի ավտոբուսների ծրագրի համար Հայաստանին 25 մլն եվրո վարկ կտրամադրվի
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունում այսօր՝ նոյեմբերի 24-ին, ստորագրվել է «Երեւանի ավտոբուսների ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) միջեւ: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը:
Փաստաթուղթը ստորագրել են ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Դիմիտրի Գվինդաձեն, Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, «Երեւանի ավտոբուս» փակ բաժնետիրական ընկերության տնօրեն Էլբակ Թարփոշյանը:
Համաձայնագիրը ստորագրվել է քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ՀՀ կառավարության եւ ՎԶԵԲ-ի միջեւ ձեռք բերված նախնական համաձայնության հիման վրա, ըստ որի՝ քաղաքային ավտոբուսների ձեռքբերման եւ քաղաքային տրանսպորտային ցանցի վերազինման համար Հայաստանին է տրամադրվելու 25 մլն եվրո վարկային միջոցներ, որից 5 մլն եվրոն տրվելու է Արեւելյան Եվրոպայի էներգախնայողության եւ շրջակա միջավայրի գործընկերության (E5P) կողմից՝ որպես դրամաշնորհ:
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաեւ ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, Հայաստանում Շվեդիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը, ինչպես նաեւ միջազգային եւ դիվանագիտական պատվիրակությունների այլ ներկայացուցիչներ:

Подписано кредитное соглашение «Программа автобусов Еревана»
В Министерстве финансов Армении 24 ноября было подписано кредитное соглашение «Программа автобусов Еревана» между Республикой Армения и Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР). Документ подписали министр финансов Армении Тигран Хачатрян, глава армянского офиса Европейского банка реконструкции и развития Димитри Гвиндадзе, мэр Еревана Айк Марутян, директор ЗАО «Ереванский автобус» Элбак Тарпошян.
Соглашение было подписано в рамках инвестиционной программы устойчивого городского развития на основе предварительного соглашения, достигнутого между правительством Армении и ЕБРР, согласно которому для приобретения городских автобусов и переоснащения городской транспортной сети Армении будут предоставлены кредитные средства в размере 25 млн евро, из которых 5 млн евро будут предоставлены «Партнерством по энергосбережению и окружающей среде Восточной Европы» (E5P) в качестве гранта.
На мероприятии присутствовали также министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян, глава делегации ЕС в Армении, посол Андреа Викторин, Чрезвычайный и Полномочный Посол Швеции в Армении Патрик Свенсон, а также другие представители международных и дипломатических делегаций.