Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհուրդը որոշել է հունվարի 1-ից զրոյացնել ՌԴ հավի ձվի ներմուծման տուրքերը
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) խորհուրդը որոշել է 2024թ. հունվարի 1-ից մինչեւ հունիսի 30-ը զրոյացնել ՌԴ հավի ձվի ներմուծման տուրքերը, նշվել է ԵՏՀ հաղորդագրությունում։
ԵՏՀ խորհուրդը որոշում է ընդունել սակագնային արտոնություն տրամադրել ներմուծման մաքսատուրքից հավի ձվի ազատման տեսքով։ Արտոնությունը կտրամադրվի 2024թ. հունվարի 1-ից մինչեւ հունիսի 30-ը՝ մինչեւ 1,2 մլրդ հատ ձու Ռուսաստանի Դաշնություն մատակարարելու համար։
ԵՏՀ առեւտրի նախարար Անդրեյ Սլեպնյովը նշել է, որ ժամանակավոր արտոնյալ սակագինը թույլ կտա ապահովել հավի ձվի մատակարարումները հայրենական արտադրության հետ համադրելի գներով, մասնավորապես՝ Թուրքիայից եւ Իրանից։
Սակագնային արտոնությունը կտրամադրվի լիազոր մամնի հաստատման պայմանով։
Ինչպես նշել է Սլեպնյովը, հեռավոր արտասահմանից ներմուծումներ չեն իրականացվել 2020-ից, ինչը կապված էր ինքնապահովվածության բարձր մակարդակի հետ։ «Միջոցը կարճաժամկետ բնույթ է կրում եւ կօգնի զսպել սպառողական գների աճը»,- ասել է Սլեպնյովը։
Ռուսաստանում վերջին ամիսներին նկատվում է հավի ձվի գնի աճ։ «Ռոսստատի» տվյալներով՝ նոյեմբերին ձուն թանկացել է 15,07 տոկոսով հոկտեմբերի համեմատ, իսկ տարեսկզբից հավի ձվի արժեքը բարձրացել է 36,54 տոկոսով։

Совет ЕЭК принял решение обнулить пошлины на импорт в РФ куриных яиц с 1 января
Совет Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) принял решение обнулить пошлины на импорт в РФ куриных яиц с 1 января по 30 июня 2024 года, говорится в сообщении ЕЭК.
Совет Евразийской экономической комиссии принял решение предоставить тарифную льготу в виде освобождения от уплаты ввозной таможенной пошлины в отношении куриных яиц. Льгота будет предоставляться с 1 января по 30 июня 2024 года для объема поставок до 1,2 млрд штук в Российскую Федерацию.
Министр по торговле ЕЭК Андрей Слепнев отметил, что временная тарифная льгота позволит обеспечить поставки куриных яиц по сопоставимой с отечественным производством стоимости, в частности, из Турции и Ирана.
Тарифная льгота будет предоставляться при условии подтверждения уполномоченным органом целевого назначения ввозимого товара.
Как рассказал Слепнев, поставки из дальнего зарубежья не осуществлялись с 2020 года, что было связано с высоким уровнем самообеспеченности. "Мера носит краткосрочный характер и поможет сдержать рост потребительских цен на социально значимую продукцию в зимний и весенний период, а также избежать возможного возникновения дефицита", - выразил уверенность Слепнев.
В России в последние месяцы наблюдается рост цен на куриные яйца. По данным Росстата, в ноябре яйца подорожали на 15,07% относительно октября, а с начала года стоимость куриных яиц увеличилась на 36,54%.