Եթե քաղաքական իրավիճակը Հայաստանում կարգավորվի, ապա կհաջողվի մինչև տարեվերջ հասնել այն աճին, որը հնարավորություն կտա 2-3% սահմաններում զարգացնել տնտեսությունը. փորձագետ
Ակնհայտ է, որ 2021 թվականին Հայաստանում տնտեսական աճի հիմնական շարժիչը կլինի ներքին սպառողական պահանջարկը միգրանտների դրամական փոխանցումների վերականգնման հաշվին, ներդրումային միջավայրի բարելավումը, գլոբալ արտաքին տնտեսական կոնյունկտուրայի ընդհանուր վերականգնումը, ինչպես նաեւ ներքաղաքական իրավիճակի կայունացումը եւ ազգային արժույթի ամրապնդումը:
Նման կարծիք այսօր "Հայաստանի տնտեսությունը 2020 թվականին ՝ ԵՏՄ-ին երկրի անդամակցության համատեքստում. Հարավային Կովկասի տրանսպորտային հաղորդակցությունների աշխատանքի վերսկսման հեռանկարը" թեմայով Երևան-Մոսկվա տեսակամուրջի ժամանակ հայտնեց տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը։
Ասուլիսը կազմակերպված է Եվրասիական փորձագիտական ակումբի կողմից:
"Բանն այն է, որ Հայաստանը 2020 թվականին ԵԱՏՄ երկրների շարքում ամենաշատն է տուժել տնտեսության առումով, ինչն ազդել է բոլոր ցուցանիշների վրա։ Եթե դեռ Ղարաբաղում պատերազմից առաջ կորոնավիրուսային վարակի համաճարակի պատճառով կանխատեսվում էր 2021 թվականին Հայաստանի ՀՆԱ-ի 3,5-4% աճ, ապա արդեն դեկտեմբերին այդ ցուցանիշը փոխվել է և տատանվում է 1% - ից մինչև 3,1% - ի սահմաններում։ Այդ ցուցանիշները ցածր են միջին համաշխարհային արժեքներից, ինչպես նաեւ տարածաշրջանում տրված ցուցանիշներից", - նշել է նա ։
Նրա խոսքով ՝ Հայաստանի տնտեսությունը 2020 թվականին կրկնակի շոկ է ապրել. տուժել է լայնածավալ ռազմական հակամարտությունից, ինչպես նաեւ պանդեմիայից:
"Հայկական տնտեսության աստիճանական վերականգնումը կախված է մի շարք գործոններից ՝ ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին։ Առաջին հերթին դա գլոբալ արտաքին տնտեսական կոնյունկտուրայի, առեւտրային, ֆինանսական հոսքերի վերականգնումն է, որոնք խթանում են հայկական արտահանումը։ Կարեւոր է նաեւ դիվերսիֆիկացնել տնտեսությունը օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման միջոցով։ Անհրաժեշտ է նաեւ շեշտը դնել տեղեկատվական-հաղորդակցական տեխնոլոգիաների զարգացման, այն ոլորտների վրա, որոնք աճ են գրանցել նույնիսկ պանդեմիայի պայմաններում", - ընդգծել է փորձագետը։
Նրա խոսքով ՝ երկրի տնտեսության իրավիճակն ուղղակիորեն կախված է ներքաղաքական զարգացումներից: "Կանխատեսվում է զարգացման մի քանի սցենար. եթե իրավիճակը կարգավորվի, ապա կհաջողվի մինչև տարեվերջ հասնել այն աճին, որը հնարավորություն կտա 2-3% - ի սահմաններում զարգացնել տնտեսությունը և ստանալ ՀՆԱ աճ ։ Եթե շարունակվի այն իրավիճակը, որը հիմա ստեղծվել է, ապա միանգամայն հնարավոր է բացասական արդյունք", - նշել է նա։
Մանասերյանի խոսքով ՝ Հայաստանի տնտեսության վրա դրական ազդեցություն կունենա Ռուսաստանի և Հայաստանի տնտեսական համագործակցությունը։
"Միության շրջանակներում կարելի է հստակ մեխանիզմ մշակել էներգառեսուրսների գներով, համաձայնեցնել դրամավարկային քաղաքականությունն ու միկրոպլանի մշակումը ՝ հաշվի առնելով, որ առաջնահերթություն է համարվում երկրների կոոպերացիան։ Իսկ դրամավարկային քաղաքականության և էներգետիկ ռեսուրսների ընդհանուր շուկայի ստեղծման հարցերը պետք է կարճ ժամկետում լուծվեն և չպետք է սուբյեկտիվ բնույթ կրեն",- նշեց նա։
"Հայաստանը փոքր բնակչություն ունեցող երկիր է եւ առաջնային նշանակություն ունի պատրաստի արտադրանքի արտահանումը, իսկ հիմնական շուկան ԵՏՄ է, եւ այստեղ նեղ տեղեր թողնել չի կարելի։ Մեծ դեր կարող է խաղալ համաճարակի ազդեցության մեղմացումը։ Այս ամենը կնպաստի տնտեսության վերականգնմանը", - նկատեց փորձագետը։
Նրա խոսքով, կարելի է ակնկալել, որ պահպանվող անորոշության եւ ռիսկերի պայմաններում նշված միտումները 2021 թվականի սկզբին կշարունակվեն եւ բացասական ազդեցություն կունենան ներքին պահանջարկի վրա:
"Ստեղծված իրավիճակում զգալի ռիսկեր են ձեւավորվել տնտեսության երկարաժամկետ պոտենցիալ աճի հնարավորությունների տեսանկյունից, ուստի այս համատեքստում կարեւոր է ընդունել հարկաբյուջետային քաղաքականության համապատասխան ծախսային ռազմավարությունը, որը կառավարության կողմից ձեռնարկվող այլ կառուցվածքային բարեփոխումների հետ մեկտեղ ուղղված կլինի տնտեսական ներուժի վերականգնմանը: Այս համատեքստում կարեւոր է, որ տնտեսական աճը լինի կայուն եւ կայուն",-ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է առաջիկա շրջանում երկրի տնտեսության մեջ գնաճային սպասումների հնարավոր զարգացումներին, ապա ԿԲ-ն կարծում է, որ բարձր գնաճը հիմնականում պայմանավորված է եղել առաջարկի գործոններով, մասնավորապես, մի շարք ներկրվող սննդամթերքի գների աճով: Միևնույն ժամանակ, գնաճի հետ մեկտեղ, որոշ աճող գնաճային սպասումներ գնահատվում են կառավարելիության ոլորտում և հիմնականում կայուն են։
Հայաստանի պետբյուջեի նախագծով, ի սկզբանե, 2020 թվականի տնտեսական աճը նախատեսված էր 4,8 տոկոսի չափով, սակայն ավելի ուշ, հաշվի առնելով հանգամանքները, վերանայվել է տարվա արդյունքներով 6 տոկոս անկում, իսկ վերջին հոկտեմբերյան կանխատեսումներով այն կարող է հասնել 7,9 տոկոսի: Համաշխարհային բանկի գնահատականներով ՝ 2021 թվականին սպասվում է 3,1 տոկոս աճ, իսկ 2022 թվականին ՝ 4,5 տոկոս ։ ԱՄՀ - ն 2021 թվականին կանխատեսում է 1 տոկոս աճ։ 2021 թվականի պետական բյուջեում տնտեսական աճը նախատեսված է 3,2 տոկոսի չափով, իսկ գնաճը նախատեսված է 4 տոկոսի մակարդակում (±1,5 տոկոս): 2021 թվականի պետբյուջեի կանխատեսմամբ ՝ այս տարվա վերջին Հայաստանի պետական պարտքը կկազմի 9 մլրդ 35 մլն ԱՄՆ դոլար: ՀՆԱ - ի կանխատեսվող 3,2% աճի դեպքում այս տարի տարեվերջին Հայաստանի պետական պարտքը կկազմի ՀՆԱ-ի մոտ 70% - ը", - ամփոփեց Մանասերյանը:

Если политическая ситуация в Армении нормализуется, то удастся к середине года добиться того роста, который даст возможность в пределах 2-3% развивать экономику и получить рост ВВП: эксперт
Очевидно, что основным двигателем экономического роста в Армении в 2021 году станет внутренний потребительский спрос за счет восстановления денежных переводов мигрантов, улучшение инвестиционного климата, общее восстановление глобальной внешнеэкономической конъюнктуры, а также стабилизация внутриполитической ситуации в стране и укрепление национальной валюты. Такое мнение сегодня во время телемоста Ереван-Москва на тему «Экономика Армении в 2020 году в контексте членства страны в ЕАЭС. О перспективе возобновления работы транспортных коммуникаций Южного Кавказа», организованной Евразийским экспертным клубом заявил Доктор экономических наук Татул Манасерян.
«Дело в том, что Армения в 2020 году пострадала больше всех среди стран ЕАЭС в плане экономики, что отразилось на всех показателях. Если еще до войны в Карабахе из-за пандемии коронавирусной инфекции прогнозировался рост ВВП Армении в 2021 году на 3,5-4%, то уже в декабре этот показатель изменился и колеблется в пределах от 1% до 3,1%. Эти показатели ниже среднемировых значений, а также данных в регионе»,- отметил он. По его словам, экономика Армении в 2020 году пережила двойной шок: пострадала от масштабного военного конфликта, а также пандемии.
«Постепенное восстановление армянской экономики зависит от ряда факторов — как внутренних, так и внешних. В первую очередь это восстановление глобальной внешнеэкономической конъюнктуры, торговых, финансовых потоков, которые стимулируют армянский экспорт. Важно также диверсифицировать экономику путем привлечения иностранных инвестиций. Необходимо также сделать акцент на развитии информационно-коммуникационных технологий, на отраслях, которые показали рост даже в условиях пандемии»,- подчеркнул эксперт. По его словам, ситуация в экономике страны напрямую зависит от внутриполитического расклада.
«Прогнозируется несколько сценариев развития: если ситуация нормализуется, то удастся к середине года добиться того роста, который даст возможность в пределах 2-3% развивать экономику и получить рост ВВП. Если продолжится та ситуация, которая сейчас сложилась, то вполне возможен отрицательный результат»,- отметил он. По словам Манасеряна, положительное воздействие на армянскую экономику окажет экономическое сотрудничество России и Армении. «В рамках союза можно выработать четкий механизм по ценам на энергоресурсы, согласовать денежно-кредитную политику и разработку микроплана, с учетом того, что приоритетом считается кооперация стран. А вопросы по денежно-кредитной политике и созданию общего рынка энергетических ресурсов должны быть решены в короткие сроки и не должны носить субъективный характер»,- отметил он.
«Армения — страна с малым населением и первоочередное значение имеет экспорт продукции, готовой продукции, а основной рынок — это ЕАЭС, и тут оставлять узкие места нельзя. Большую роль может сыграть ЕАЭС, смягчение влияния пандемии. Все это приведет к объективным факторам, которые окажут содействие в восстановлении экономики»,- заметил эксперт.
По его словам, можно ожидать, что в условиях сохраняющейся неопределенности и рисков указанные тенденции в начале 2021 года продолжатся и окажут негативное влияние на внутренний спрос.
“В создавшейся ситуации сформировались значительные риски с точки зрения возможностей долгосрочного потенциального роста экономики, поэтому в этом контексте важно принять соответствующую расходную стратегию налогово-бюджетной политики, которая, наряду с другими структурными реформами, предпринимаемыми правительством, будет нацелена на восстановление экономического потенциала.
Относительно возможных развитий по линии инфляционных ожиданий в экономике страны в ближайший период, Центробанк Армении считает, что высокая инфляция, в основном, была обусловлена факторами предложения, в частности, ростом цен на ряд импортных продуктов питания. В то же время, наряду с инфляцией, некоторые увеличивающиеся инфляционные ожидания оцениваются в области управляемости и, в основном, стабильны.
По проекту госбюджета Армении, изначально экономический рост на 2020 год был запланирован в размере 4,8%, однако позднее с учетом обстоятельств был пересмотрен в сторону спада в 6% по итогам года, а по последним октябрьским прогнозам он может достичь 7,9%. По оценкам Всемирного банка, в 2021 году ожидается рост на 3,1%, а в 2022 году – на 4,5%. МВФ прогнозирует в 2021 году рост на уровне 1%. Экономический рост в госбюджете на 2021 год предусмотрен в размере 3,2%, а инфляция заложена на уровне 4% (±1,5%). По прогнозу госбюджета на 2021 год, в конце этого года госдолг Армении составит 9 млрд 35 млн долларов США. В случае прогнозируемого роста ВВП в этом году на 3,2% к концу года госдолг Армении составит около 70% от ВВП»,- резюмировал Манасерян.