Էկոնոմիկայի նախարարությանը 2026 թվականի համար պետական բյուջեից նախատեսվում է հատկացնել 74 մլրդ 514 մլն դրամ
Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարարությանը 2026 թվականի համար պետական բյուջեից նախատեսվում է հատկացնել 74 մլրդ 514 մլն դրամ, ինչը նախորդ տարվա հատկացումից պակաս է 5 մլրդ դրամով
Այս մասին Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2026 թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ընթացքում հայտնեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը:
«Տասնյակ միջոցառումներ կան, որոշ տեղերում ունենք ավելացումներ, որոշ տեղերում ունենք նվազեցումներ՝ կապված տարբեր ծրագրերի պահանջարկի և ստանձնած պարտավորությունների հետ»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովներում ընթանում են «ՀՀ 2026թ․ պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկումները: Հայաստանի պետական բյուջեի ծախսերը 2026-ին նախատեսվում են 3 տրիլիոն 628 միլիարդ դրամ:

Министерство экономики Армении на 2026 год планирует получить из государственного бюджета 74 млрд 514 млн драмов
Министерство экономики Армении на 2026 год планирует получить из государственного бюджета 74 млрд 514 млн драмов, что на 5 млрд драмов меньше выделенного в предыдущем году
Об этом сообщил министр финансов Республики Армения Ваге Ованнисян в ходе обсуждения законопроекта “О государственном бюджете Республики Армения на 2026 год” на совместном заседании постоянных комиссий Национального Собрания.
“Есть десятки мероприятий, где-то есть увеличения, где-то — сокращения, связанные с востребованностью различных программ и взятыми на себя обязательствами”, — сказал Ованнисян.
В постоянных комиссиях Национального Собрания продолжаются обсуждения законопроекта “О государственном бюджете Республики Армения на 2026 год”. Расходы государственного бюджета Армении на 2026 год запланированы в размере 3 трлн 628 млрд драмов.