2022 թ․ բյուջեի ծախսերը կկազմեն 2․2 տրիլիոն դրամ, կապիտալ ծախսերը՝ 350 մլրդ դրամ
«Հայաստանի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը ձևավորվել է կառավարության 2021-26 թվականների գործունեության ծրագրի առաջնահերթությունների շուրջ։ Այս մասին կառավարության նիստում բյուջեի նախագիծը ներկայացնելիս ասաց ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
Հայաստանի Հանրապետության 2022 թվականի համախմբված բյուջեն գնահատվում է՝ եկամուտների գծով՝ 2 տրիլիոն 005.4 մլրդ դրամ, ծախսերի գծով՝ 2 տրիլիոն 188.5 մլրդ դրամ կամ ՀՆԱ-ի 27,8 տոկոսը։ Դեֆիցիտը նախատեսված է 242.2 մլրդ դրամ։
2022 թվականի բյուջեի նախագծով ծախսերը նախորդ տարվա պետական բյուջեով հաստատված ծախսերի նկատմամբ ավելի են 18,2 տոկոսով։ ՀՀ համայնքների 2022 թվականի բյուջեները գնահատվում են՝ եկամուտների գծով՝ 183.0 մլրդ դրամ, ծախսերի գծով՝ 183.0 մլրդ դրամ: Նախատեսվում է, որ տարվա ընթացքում հարկեր-ՀՆԱ ցուցանիշը պետք է բարելավվի շուրջ 0,9 տոկոսային կետով և 2022 թվականի ավարտին հասնի ՀՆԱ-ի 23,4 տոկոսին։
Ըստ նախարարի՝ նախատեսվում է, որ տարվա ընթացքում ծրագրվող ենթակառուցվածքային և տնտեսական զարգացման կարևոր նշանակության կապիտալ ծախսերի ֆինանսավորման համար փոխառությունների ներգրավման արդյունքում պետական բյուջեի դեֆիցիտը կկազմըի ՀՆԱ-ի մոտ 3,2 տոկոսը, իսկ պետական պարտքը՝ ՀՆԱ-ի 60,2 տոկոսը։
«Տնտեսական և սոցիալական ենթակառուցվածքների բարելավմանն ուղղվող պետական ֆինանսական միջոցները կարձանագրեն աննախադեպ բարձր աճ։ Դրանք 2022 թվականին կհասնեն ՀՆԱ-ի 4,4 տոկոս մակարդակի։ Կապիտալ նշանակության ծախսերի հանրագումարը կկազմի մոտ 350 մլրդ դրամ»,- ասաց Տիգրան Խաչատրյանը։
Ըստ նրա՝ 2022 թվականի պետական բյուջեն նարառում է այնպիսի ծրագրային նախաձեռնություններ, որոնք լինելով մեկնարկի փուլում՝ հիմքեր են ստեղծում հաջորդ տարիների ընթացքում նույն ուղղություններով ավելի մեծ ծավալով զարգացումներ ապահովելու համար։

Министр финансов представил основные параметры проекта госбюджета 2022 года
Бюджет Армении на 2022 год оценивается по линии доходов в 2 трлн 005.4 млрд драмов, по линии расходов – в 2 трлн 188.5 млрд драмов, или 27,8% ВВП.
Об этом на заседании правительства 30 сентября заявил министр финансов Армении Тигран Хачатрян, представляя проект закона «О государственном бюджете Республики Армения на 2022 год». По его словам, проект был сформирован вокруг приоритетов программы деятельности Правительства на 2021-2026 годы. Согласно документу, дефицит в 2022 году составит 242,2 млрд. драмов.
«В проекте бюджета на 2022 год расходы по сравнению с расходами, утвержденными в госбюджете прошлого года, больше на 18,2%. Бюджеты общин РА на 2022 год по линии доходов составят 183.0 млрд драмов, по линии расходов - 183.0 млрд драмов. Планируется, что в течение года показатель налогов и ВВП должен быть улучшен на 0,9 процентных пункта и к концу 2022 года достигнет 23,4% ВВП»,- сказал он.
По словам министра, планируется, что в результате привлечения заимствований для финансирования планируемых в течение года капитальных расходов инфраструктурного и экономического развития дефицит госбюджета составит около 3,2% ВВП, а государственный долг -60,2% ВВП. «Государственные финансовые средства, направленные на улучшение экономических и социальных инфраструктур, зафиксируют беспрецедентный рост.
Они к 2022 году достигнут 4,4% ВВП. Общая сумма расходов капитального назначения составит около 350 млрд. драмов», - сказал Тигран Хачатрян. По словам министра, государственный бюджет на 2022 год включает такие программные инициативы, которые, будучи на этапе старта, создают основы для обеспечения в течение последующих лет развития по тем же направлениям в большем объеме.