Ռուսական ORSIS ընկերությունը հանվել է Հայաստան զենք մատակարարող ընկերությունների «սև ցուցակից»
Ռուսական ORSIS-ը դատարանի որոշմամբ հանվել է Հայաստանի զենքի մատակարարների սեւ ցուցակից Ռուսական ORSIS (Պրոմտեխնոլոգիա) զինագործական ընկերությանը դատարանի որոշմամբ հանել են Հայաստանի մատակարարների սեւ ցուցակից, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել է փաստաբանների հայկական կոլեգիայի փաստաբան, այդ երկրում ձեռնարկության շահերը ներկայացնող Ալեքսանդր Սիրունյանը:
ORSIS-ը ներառվել է Հայաստանի զինված ուժերին եւ երկրի այլ ուժային կառույցներին զենք մատակարարողների սեւ ցուցակում մի քանի միլիոն դոլարի ռազմական տեխնիկայի մատակարարման մրցույթի ձախողումից անմիջապես հետո, որին մասնակցել է այդ ընկերությունը: Ավելի ուշ Ռուսաստանի առևտրի նախարարությունը նամակ էր հղել Հայկական ռազմական գերատեսչության ղեկավար Դավիթ Տոնոյանին, որում այդ որոշումը գնահատվել էր որպես «չճշտված»:
Մրցույթի ձախողման փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 376-րդ հոդվածի (անփույթ վերաբերմունք ծառայության նկատմամբ) հատկանիշներով, որը ներկայումս քննվում է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության կողմից:
«Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է մեր միջնորդությունը եւ դադարեցրել է ՀՀ ֆինանսների նախարարության որոշումը 'ORSIS - ը պետական գնումներին մասնակցելու իրավունք չունեցող սուբյեկտների սեւ ցուցակում ընդգրկելու մասին», - ասել է Սիրունյանը:
Նա նշել է, որ ORSIS-ը կրկին իրավունք ունի մասնակցել մրցույթներին եւ մատակարարումներ կատարել Հայաստանի ուժային գերատեսչություններին: Ավելի վաղ ՀՀ ՊՆ ստեղծված իրավիճալի վերաբերյալ տվել էր իր բացատրությունները՝ հավաստելով, որ ORSIS-ի հայտը չի համապատասղանում հայտարարաված մրցույթի պահանջներին։ Ըստ ՊՆ-ի հայտը մերժվել էր հենց այդ պատճառով։

Решением суда ORSIS исключен из черного списка оружейных поставщиков Армении
Российскую оружейную компанию ORSIS ("Промтехнология") решением суда исключили из черного списка поставщиков Армении, заявил РИА Новости адвокат армянской коллегии адвокатов, представляющий интересы предприятия в этой стране Александр Сирунян.
ORSIS была включена в черный список поставщиков оружия в вооруженные силы Армении и другие силовые структуры страны сразу после срыва армянским минобороны тендера на поставку военной техники на несколько миллионов долларов, в котором участвовала эта компания. Позднее Минпромторг России направил письмо на имя главы армянского военного ведомства Давида Тонояна, в котором это решение было оценено как "немотивированное".
По факту срыва тендера было возбуждено уголовное дело по статье 376 уголовного кодекса Армении ("халатное отношение к службе"), которое в настоящее время расследуется Специальной следственной службой Армении.
"Суд общей юрисдикции города Еревана удовлетворил наше ходатайство и приостановил действие решения министерства финансов Армении о включении ORSIS в черный список субъектов, не имеющих права участвовать в государственных закупках", - сказал Сирунян.
Он отметил, что ORSIS снова вправе участвовать в тендерах и осуществлять поставки в армянские силовые ведомства.