Հուլիսի սկզբին Հայաստանում կբացվի «Կալաշնիկով» ինքնաձիգներ արտադրող գործարանը (տեսանյութ)
Հուլիսի առաջին տասնօրյակում Հայաստանում կբացվի «Կալաշնիկով» ինքնաձիգներ արտադրող գործարանը: Այս մասին InfoPort.am-ի թղթակցին լրագրողական շրջայցի ժամանակ հայտնել է ձեռնարկության ղեկավար կազմի ներկայացուցիչ Իգոր Գարդիենկոն (նախկին զինվորական):
Ձեռնարկությունը հիմնվել է «Նեյտրոն ԳԱՄ» ՓԲԸ-ի և ռուսական «Կալաշնիկով» կոնցեռնի համագործակցության պայմանագրի հիման վրա, որը վերջնականապես կնքվել է 2020 թ մայիսին 15-ին 10 տարի ժամկետով: Այդ պայմանագիրը ՌԴ-ում անցել է համաձայնեցման և հաստատման երկար ճանապարհ: Նախ լինում է միջգերատեսչական և տեխնիկական բնույթի այլ համաձայնեցումներ, որին հետևում է ՌԴ նախագահի հրամանագիր: ՌԴ նախագաhի հրամանագիրը եղել է 2019թ. օգոստոսին, որից հետո դաշնային ռազմատեխնիկական ծառայությունը (ФС ВТС) հաստատում է և թույլատրում կնքել պայմանագիր ընկերությունների միջև տաս տարի ժամկետով: Դրանից հետո էլ ամեն տարի այդ պայմանագիրը պետք է երկարացվի համապատասխան պայմանների ապահովման դեպքում միայն:
Եվ այս ամենը հատկապես հետաքրքիր է նրանով, որ բոլոր փաստաթղթերը ստացվել են այնպիսի ժամանակում, երբ ըստ մամուլում եղած տեղեկությունների ընկերության սեփականատեր Դավիթ Գալստյանը ՌԴ-ում ուներ մեծ խնդիրներ և Ռուսաստանում persona non grata էր հայտարարվել:
Սկզբնական շրջանում ռազմարդյունաբերական գործարանում կատարվելու է АK103 տեսակի ինքնաձիգների հավաքումը։ Ձեռնարկության արտադրամասերում AK103 ինքնաձիգի հավաքումը կատարվելու է 0-ից` դետալները սկզբնական փուլում մատակարարվելու են Ռուսաստանից։
«Արտադրության առաջին փուլում  AK103 ավտոմոտների պահեստամասերը ստանալու ենք և ամբողջ տեխնոլոգիական շղթայով հավաքվելու է այս արտադրամասում ՝ մինչև բեռնումը։ Առաջին փուլից հետո, կսկսենք երկրորդ  փուլը, որը ենթադրում է հավաքման համար անհրաժեշտ պարզ դետալների արտադրությունը տեղում՝ կրկին ռուսական տեխնոլոգիայիով»,- պատմեց Գարդիենկոն: Բոլոր փուլերը ունեն իրենց համապատասխան հաստատումն ու փաստաթղթավորումը, ընկերությունը մշտական պետք է ապահովի տեխնիկական և այլ պայմանները: Նա շեշտեց, որ գործարարնի հզորությունը թույլ է տալիս  ունենալ տասնյակ հազարների հասնող արտադրական ծավալներ։
Առաջին փուլով նախատեսվում է ստեղծել նվազագույնը 20 աշխատատեղ․ ներգրավվելու են հիմնականում ՀՀ ԶՈՒ-ում ծառայած պահեստազորի սպաներ, ովքեր ունեն զենքի հետ վարվելու փորձ։ «Նրանք և՛ պետք է հավաքեն, և՛ ստուգեն, և՛ վերահսկեն գործընթացը»,- նշեց մեր զրուցակիցը։ Այդ մասնագետները արդեն ընտրված են:
Նշեք, որ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին և դեռևս եզակի դեպք է, երբ 0-ից մասնավոր ընկերության կողմից արտադրվելու են նոր սերնդի ինքնաձիգներ։ Այս գործարանի հիմնման աշխատանքները սկսվել են մոտ երկու տարի առաջ, լրիվ զրոյից կիսավեր շինությունից հասել են ամենաբարձր մակարդակի ապահովման:
«Նեյտրոն ԳԱՄ» ՓԲԸ ներկայացուցիչ Լևոն Հարությունյանն էլ մեզ հետ զրույցում նշեց, որ արտադրամասում տեղակայված բոլոր հատուկ սեղանները ու սարքավորումները, որոնք օգտագործվելու են բուն արտադրության պրոցեսում, պատրաստված են Հայաստանում ընկերությանը ռուսական կողմից տրված տեխբնութագրերի հիման վրա։ «Արտադրամասի տարածքի զինված է անվտանգության համակերգերով և վանդակաշարերով»,- նշեց մեր զրուցակիցը:
Անվտանգության համակարգերը՝ շարժման տվիչները, անվտանգության տեսախցիկներն ու հակաառևանգման համակարգերը, անբողջությամբ համապատասխանում են նման արտադրության համար ՀՀ օրենքներով սահմանված բոլոր պահանջներին։
Մեր զրուցակիցները նաև նշեցին, որ մոտ ապագայում  նախատեսում է սկսել տեղական  պահանջներին համապաասխան գիշերային ջերմատեսիլ տեսադիտարկման սարքերի արտադրություն, որոնց նախագծման համար ինժեներներն աշխատել են առաջնագծում, ՀՀ ԶՈւ-երի զորամասերում ուսումնասիրվել և քննարկել են մարտավարատեխնիկական բնութագրերը, հաշվի են առնվել մեր սահամններն ու տարածքային առանձնահատկությունները։
Կոնցեռնի նախագծերից է նաև Աբովյան քաղաքում  2 խոշոր վերանորոգման ցեխերի ստեղծումը, որոնցից յուրաքանչյուրը մոտ 8 հազար ք/մ է։  «Կա 3-4 հիմնական ուղղություն՝ զենքի հավաքում,  ավտոմոբիլային տեխնիկայի կապիտալ վերանորոգում՝ ռուսական և սովետական տեխնոլոգիայով՝ իրենց փաստաթղթավորմամբ,  տանկային տեխնիկայի վերանորոգում, զենքի արտադրություն և հավաքում, ինչպես նաև  տարբեր տրամաչափերի փամփուշտների արտադրություն»,- նշեց Գարդիենկոն: Այս տարվա հուլիս ամսին կսկսվի նաև այս գործարանային համալիրի շինարարական աշխատանքները:
Փամփուշտների և զենքի արտադրությամբ զբաղվելու է «Նեյտրոն ԳԱՄ» ՓԲԸ-ն։ Արտադրության համար կիրառվում են ամենաարդիական նոր տեխնոլոգիաներ, որոնք ընկերությունն արդեն ունի: Արտադրվելու են մի քանի տեսակի փամփուշտներ:
Նկատենք, որ անգամ կորանավիրուսի տարածման պայմաններում Ռուսաստանից վերջնական և ամբողջական համաձայնություններն ու թույլտվությունները ձեռնարկության գործարկման համար ստացվել են: InfoPort.am-ի թղթակիցը հնարավորություն է ունեցել անձամբ տեսնել և ուսումնասիրել վերը նշվածի նախագծերի համապատասխան փաստաթղթերն ու սարքերի մոդելների մշակումները, որոնք սակայն գաղտնիությունից ելնելով չենք կարող հրապարակել:

В начале июля в Армении откроется предприятие по производству автоматов «Калашников»
В первой декаде июля в Армении откроется предприятие по производству автоматов «Калашников». Об этом корреспонденту InfoPort.am сообщил представитель руководящего состава предприятия Игорь Гардиенко (бывший военный).
Предприятие открывается на основе договора о сотрудничестве между ОАО «Нейтрон Гам» и российским концерном «Калашников». Документ был подписан 15 мая 2020 года сроком на 10 лет. И после этого каждый год он должен быть продлен при условии соблюдения всех достигнутых договоренностей. Договор прошел долгий путь в России до его окончательного заключения - согласования межведомственного и технического характера, за которыми последовал указ президента РФ о подписании от августа 2019 года и лишь после этого Федеральная военно-техническая служба (ФС ВТС) утвердила и разрешила заключение договора между компаниями сроком на десять лет.
Все это особенно примечательно на фоне того, что все эти регулировки осуществлялись владельцем компании «Нейтрон Гам» Давидом Галстяном, который, по версии СМИ, «имел большие проблемы в РФ и был объявлен persona non grata».
На начальном этапе на предприятии будет производиться сбор автоматов типа АК103. В цехах предприятия сбор автоматов AK103 будет производиться с нуля -  детали на начальном этапе будут поставляться из России.
«На первом этапе производства мы будем импортировать запчасти автоматов АК 103, а сборка будет производится в этом цехе в соответствии со всей технологической цепочкой. На втором этапе мы начнем производство простых деталей, необходимых для сборки на месте - опять по российским технологиям», - рассказал Гардиенко. Все этапы имеют свое соответствующее подтверждение и документирование, компания должна постоянно обеспечивать технические и другие условия. Он подчеркнул, что мощность предприятия позволяет обеспечить производство десятков тысяч автоматов.
На первом этапе планируется создать как минимум 20 рабочих мест: будут вовлечены в основном офицеры запаса, служившие в ВС РА, которые имеют опыт обращения с оружием. "Они и должны собирать,  проверить, и контролировать процесс", - отметил Гордиенко. Эти специалисты уже выбраны.
Отметим, что это первой и пока уникальное производство, поскольку в истории Армении до сих пор не производились автоматы нового поколения с нуля. Работы по созданию этого производства начались около двух лет назад, с нуля. Сегодня полуразрушенное здание превратилось в модернизированное производство.
Представитель ЗАО  «Нейтрон гам» Левон Арутюнян в беседе с InfoPort.am отметил, что все специальные столы и оборудование, которые будут использоваться в процессе производства автоматов, изготовлены в Армении на основе технических параметров российской компании. "Территория цеха оснащена системами безопасности", - отметил наш собеседник.
Системы безопасности-датчики движения, камеры безопасности и противоугонные системы, полностью соответствуют всем требованиям, установленным законами РА для такого производства.
Наши собеседники также отметили, что в ближайшем будущем планируется начать производство ночных тепловизоров в соответствии с местными требованиями, для проектирования которых инженеры работали на передовой, в воинских частях ВС РА были изучены и обсуждены тактико-технические характеристики, учтена специфика наших границ и территориальные особенности.
Одним из проектов концерна является также создание в городе Абовян двух крупных ремонтных цехов, площадь каждого из которых составляет около 8 тыс. кв. м. «Есть 3-4 основных направления: сбор оружия, капитальный ремонт автомобильной техники по российской и советской технологии, их документация, ремонт танковой техники, производство и сборка оружия, а также производство патронов разных калибров», - отметил Гардиенко. В июле этого года начнется также строительство этого завода.
Производством патронов и оружия займется компания «Нейтрон гам». В производстве применяются самые современные технологии, которые уже есть у компании. Будут производиться несколько видов патронов.
Заметим, что даже в условиях распространения коранавируса окончательные и полные соглашения и разрешения со стороны России на запуск предприятия были получены.
Корреспондент InfoPort.am имел возможность лично увидеть и изучить соответствующие документы вышеуказанных проектов и разработки моделей устройств, которые, однако, исходя из секретности материалов, не могут быть опубликованы.