Հայկական բանակը տիրապետում է անհրաժեշտ բոլոր միջոցներին՝ հերթական անգամ ջախջախելու մեր Հայրենիքի նկատմամբ ոտնձգություն իրականացնող թշնամուն․ Դավիթ Տոնոյան
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը ուղրեձ է հղել։
Այսօր վաղ առավոտյան, կոպտագույնս խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի գործող նորմերն ու հակամարտության լուծման խաղաղ բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը, ադրբեջանական զինված ուժերը հրթիռահրետանային և ավիացիոն միջոցների կիրառմամբ հարձակման են անցել արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծի ողջ երկայնքով՝ թիրախավորելով պաշտպանության բանակի մարտական դիրքերն ու Արցախի խաղաղ բնակավայրերը: Այդպիսով, մարտական գործողությունների հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:
Այս պահին Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակը վճռական հակահարվածներով կասեցնում է թշնամու առաջխաղացման բոլոր փորձերը՝ թշնամում պատճառելով ծանր կորուստներ:
Հանդիսանալով Արցախի անվտանգության երաշխավորը՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը պատրաստ են ցուցաբերելու ցանկացած աջակցություն՝ ապահովելու Արցախի բնակչության անվտանգությունը:
Արդեն իսկ ակներև է, որ դասեր չքաղելով նախկինում ունեցած անփառունակ պարտություններից՝ Ադրբեջանի իշխանությունները կրկին գերագնահատել են ունեցած կարողությունները, ինչի համար, վստահ եմ, խստագույնս կպատժվեն:
Այս արկածախնդրությունը ծանր հետևանքներ է ունենալու թշնամու համար: Մեր պատասխանը լինելու է կոշտ ինչպես երբեք: Հայկական բանակը տիրապետում է անհրաժեշտ բոլոր միջոցներին՝ հերթական անգամ ջախջախելու մեր Հայրենիքի նկատմամբ ոտնձգություն իրականացնող թշնամուն:
Հարգելի հայրենակիցներ, զինակից ընկերներ,
Միասնության շնորհիվ են կերտվել մեր պատմության բոլոր հաղթանակները: Վստահ եմ, որ այս վճռական պահին մենք միասնաբար, պատվով ենք կատարելու մեր մարտական խնդիրը՝ դաս տալով միայն ուժի լեզուն հասկացող թշնամուն»,- ասվում է նախարարի ուղերձում։

Армянская армия владеет всеми необходимыми средствами, чтобы в очередной раз сокрушить врага, посягающего на нашу Родину: Давид Тоноян
Министр обороны Армении Давид Тоноян направил послание в связи с эскалацией в зоне карабахского конфликта.
Сегодня рано утром, грубо нарушив действующие нормы международного гуманитарного права и логику мирного переговорного процесса по разрешению конфликта, азербайджанские вооруженные силы с применением ракетно-артиллерийских и авиационных средств перешли в наступление по всему периметру линии соприкосновения арцахских и азербайджанских сил, обстреливая боевые позиции Армии обороны и мирные населенные пункты Арцаха.
На данный момент армия обороны Республики Арцах решительными ударами пресекает все попытки продвижения противника, нанося во враге тяжелые потери.
Будучи гарантом безопасности Арцаха, вооруженные силы Республики Армения готовы оказать любое содействие в обеспечении безопасности населения Арцаха.
Уже очевидно, что, не извлекая уроков из имевших место ранее бесславных поражений, власти Азербайджана вновь переоценили имеющиеся возможности, за что, уверен, будут строго наказаны.
Армянская армия владеет всеми необходимыми средствами, чтобы в очередной раз сокрушить врага, посягающего на нашу Родину.
Уважаемые соотечественники, товарищи по оружию,
Уверен, что в этот решающий момент мы вместе, с честью выполним нашу боевую задачу, преподав урок врагу, понимающему только язык силы", - говорится в послании министра.