Հենց Ադրբեջանն է նախահարձակ եղել՝ գրոհելով հայկական դիրքերը՝ հրետանային միջոցների և զրահատեխնիկայի կիրառմամբ. ՊՆ
Ադրբեջանի զինված ուժերը, նոյեմբերի 16-ին նախաձեռնած հարձակումն ուղեկցում են լայնածավալ ապատեղեկատվական արշավով։ Մասնավորապես՝ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն այսօր, կեսօրին, մինչև բուն հարձակումն սկսելը, տարածել էր հաղորդագրություն, թե իբր ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները, նոյեմբերի 15-ին և 16-ին հայ-ադրբեջանական սահմանի միանգամից մի քանի ուղղություններով գնդակոծել են ադրբեջանական դիրքերը։
Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչությունը նաև պնդում է, թե ՀՀ զինված ուժերը գործողություններ են իրականացնում Տավուշի ուղղությամբ։ Նշված տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրականությանը։ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը փորձում է իր լայնածավալ սադրանքի համար մեղադրել հայկական կողմին, այդուհանդերձ, առավել քան ակնհայտ է, որ հենց Ադրբեջանն է նախահարձակ եղել՝ գրոհելով հայկական դիրքերը՝ հրետանային միջոցների և զրահատեխնիկայի կիրառմամբ։

Министерство обороны Азербайджана пытается обвинить армянскую сторону в своей широкомасштабной провокации
ВС Азербайджана сопровождают инициированное 16 ноября нападение широкомасштабной дезинформационной кампанией. В частности, Министерство обороны Азербайджана сегодня, в полдень, до начала самого нападения, распространило сообщение о том, что якобы подразделения ВС Армении 15 и 16 ноября сразу по нескольким направлениям армяно-азербайджанской границы обстреляли азербайджанские позиции.
Оборонное ведомство Азербайджана также утверждает, что Вооруженные силы Армении осуществляют действия в направлении Тавуша. Указанные сведения не соответствуют действительности. Министерство обороны Азербайджана пытается обвинить армянскую сторону в своей широкомасштабной провокации, тем не менее, более чем очевидно, что именно Азербайджан атаковал армянские позиции с применением артиллерийских средств и бронетехники.