Ադրբեջանն ընդունել է ՀՀ հետ սահմանին կրակը դադարեցնելու մասին ռուսական կողմի առաջարկը
Ադրբեջանն ընդունել է 09:00-ից (Երևանի ժամանակով 10:00-ից) սկսած հայ-ադրբեջանական սահմանին կրակի դադարեցման մասին ռուսական կողմի առաջարկը: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը` հղում անելով Ադրբեջանի ՊՆ-ին:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 28-ին Ադրբեջանը, ՌԴ մայրաքաղաք Մոսկվայում նախատեսվող բանակցություններից առաջ, նախահարձակ մարտական գործողություններ է սկսել Հայաստանի սահմանների վրա՝ Սոթքից մինչև Վերին Շորժա հատվածում։ Ծավալվել են մարտական գործողություններ, ընթանում է ինտենսիվ փոխհրաձգություն:
ժամը 08։30-ի դրությամբ, հայկական կողմն ունի երեք զոհ, ևս երկու զինծառայող վիրավոր են։ Հայկական դիրքերի ուղղությամբ հարձակում նախաձեռնած ադրբեջանական ստորաբաժանումները ժամը 09։20-ի դրությամբ, տալով կորուստներ, ետ են շպրտվել իրենց ելման դիրքեր։

Азербайджан принял предложение России о прекращении огня на границе с Арменией
Азербайджан принял предложение российской стороны об объявлении прекращения огня на границе с Арменией с 09:00 мск. Об этом сообщила в среду пресс-служба Минобороны республики, об этом сообщает ТАСС.
"Нами принята инициатива российской стороны об объявлении прекращения огня на армяно-азербайджанской государственной границе с 10:00 по бакинскому времени (09:00 мск)", - говорится в сообщении.
Проникшие с 12 мая на суверенную территорию Республики Армения подразделения ВС Азербайджана 28 июля, в районе 03:40, предприняли наступление на армянские позиции в северо-восточном направлении армяно-азербайджанской границы, в результате чего развернулись локальные бои.