Ընդունել Ադրբեջանի քաղաքական վերահսկողությունը կամ լքել Լեռնային Ղարաբաղը. սա է Ալիևի պահանջը. The Washington Post
Ընդունել Ադրբեջանի քաղաքական վերահսկողությունը կամ լքել Լեռնային Ղարաբաղը. ըստ էության, հենց նման պահանջ է ներկայացնում Իլհամ Ալիևը Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը: Այդ մասին գրել է The Washington Post-ը, հավելել՝ Հայաստանի ղեկավարությունը շեշտում է՝ Ալիևի մարտավարությունը ցեղասպանություն է, և շատերը կարծես թե պատրաստ են նույնիսկ սովամահ լինել, քան ենթարկվել:
«Ադրբեջանը շրջափակել է Լաչինի միջանցքը: Առանց այդ երթուղու՝ հայ բնակչությունը զրկված է սննդից, դեղորայքից, առաջին անհրաժեշտության պարագաներից: Վառելիքի պակասը նույնպես կործանարար ազդեցություն ունի: Ադրբեջանցիներն ասում են, որ պատրաստ են սննդամթերք առաքել, բայց հայերը վախենում են, թե դա կարող է ծուղակ լինել՝ առաջին քայլը դեպի ուժային ինտեգրում»,- ընդգծել է հոդվածի հեղինակ Դևիդ Իգնատիուսը:
The Washington Post-ը հիշեցրել է Լեռնային Ղարաբաղի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի կոչը միջազգային հանրությանը՝ օգնել ԼՂ բնակչությանը հակահարված տալ Բաքվի ցեղասպան քաղաքականությանը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստ հրավիրել:
«Ամերիկացի պաշտոնյաները նշում են, որ Լեռնային Ղարաբաղում հայերին հաջողվում է գոյատևել միայն սեփական այգիներում աճեցրած սննդամթերքի շնորհիվ: Նրանք մտավախություն ունեն, որ ձմռանն ընդառաջ՝ այս երկու ամսվա ընթացքում, բնակչությունը կարող է սովի մատնվել: Հայերը սարսափում են 1915 թվականի ցեղասպանության կրկնությունից»,- ասված է հոդվածում:
Նշվում է, որ Հայաստանի կառավարությունը պատրաստ է Բաքվի հետ խաղաղության համաձայնագրի, սակայն Լաչինի միջանցքի ճգնաժամը խաթարել է դիվանագիտական գործընթացը: Երևանը նաև միջազգային երաշխիքներ է ուզում, որ խաղաղ համաձայնագիրն ամբողջությամբ կիրականացվի, և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքներն ու անվտանգությունը կապահովվեն:
Իգնատիուսի խոսքով՝ Բաքուն պետք է վերջ տա Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը և վստահության մթնոլորտ ստեղծի, սակայն ադրբեջանական կողմը փորձում է իր գործողություններով կոտրել Լեռնային Ղարաբաղի ոգին:

Примите политический контроль Азербайджана или покиньте Нагорный Карабах. это требование Алиева: The Washington Post
Примите политический контроль Азербайджана или покиньте Нагорный Карабах. Собственно, именно такое требование Ильхам Алиев предъявляет армянскому населению Нагорного Карабаха. Об этом пишет Washington Post, добавляя, что руководство Армении подчеркивает, что тактика Алиева является геноцидом, и многие люди, похоже, готовы скорее умереть с голоду, чем подчиниться.
«Азербайджан заблокировал Лачинский коридор. Без этого маршрута население Армении лишается еды, лекарств и предметов первой необходимости. Нехватка топлива также имеет разрушительные последствия. «Азербайджанцы говорят, что готовы доставить продукты, но армяне опасаются, что это может оказаться ловушкой, первым шагом к силовой интеграции», — подчеркнул автор статьи Давид Игнатиус.
The Washington Post напомнила о призыве президента Нагорного Карабаха Араика Арутюняна к международному сообществу помочь народу Нагорного Карабаха противостоять геноцидной политике Баку, а также созвать заседание Совета безопасности ООН.
«Американские официальные лица говорят, что армянам Нагорного Карабаха удается выживать только за счет продуктов, выращенных на собственных огородах. Они опасаются, что население может голодать в течение этих двух месяцев перед зимой. Армяне в ужасе от повторения геноцида 1915 года», - говорится в статье.
Говорят, что правительство Армении готово к мирному соглашению с Баку, но кризис Лашинского коридора нарушил дипломатический процесс. Ереван также хочет международных гарантий полного выполнения мирного соглашения и обеспечения прав и безопасности народа Нагорного Карабаха.
По словам Игнатиуса, Баку должен прекратить блокаду Лачинского коридора и создать атмосферу доверия, но азербайджанская сторона своими действиями пытается сломить дух Нагорного Карабаха.