Ստեփանակերտում անհայտ անձը դիպուկահար զենքերից գնդակոծել է ռուս-ադրբեջանական համատեղ պարեկությունը. ՌԴ ՊՆ
Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը շարունակում է խնդիրների կատարումը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում: Այս մասին տեղեկանում ենք Ռուսաստանի Պաշտպանությկան նախարարության տարածած հաղորդագրությունից:
՛՛Պահպանվում է Բաքվի և Ստեփանակերտի հետ շարունակական փոխգործակցությունը՝ ուղղված արյունահեղության կանխմանը, անվտանգության ապահովմանը և խաղաղ բնակչության նկատմամբ մարդասիրական իրավունքի նորմերի պահպանմանը:
Արձանագրվել է հրադադարի ռեժիմի մեկ խախտում։ Ստեփանակերտ (Խանքենդի) քաղաքում անհայտ անձը դիպուկահար զենքերից գնդակոծել է ռուս-ադրբեջանական համատեղ պարեկությունը: Տուժածներ չկան։ Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունը, ադրբեջանական կողմի և Ղարաբաղի ներկայացուցիչների հետ համատեղ, տվյալ փաստի առնչությամբ քննություն է անցկացնում:
Ի կատարումն մարտական գործողությունների դադարեցման մասին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների ՝ Լեռնային Ղարաբաղի զինված կազմավորումների կողմից շարունակվել է սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի հանձնումը ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո: Հոկտեմբերի 2-ի դրությամբ հանձնվել է ՝ 76 միավոր զրահատեխնիկա, 92 միավոր ավտոմոբիլային տեխնիկա, 111 միավոր ՀՕՊ միջոցներ, 95 միավոր դաշտային հրետանային հրանոթներ, ՀԿՌՀ-ներ և ականանետեր, ավելի քան 6,3 հազար միավոր հրաձգային զենք և հակատանկային միջոցներ, շուրջ 14,4 մլն զինամթերք՛՛,-ասված է ՌԴ ՊՆ տեղեկագրում։

В городе Степанакерт, неизвестным, из снайперского оружия, был обстрелян совместный российско-азербайджанский патруль: МО РФ
Российским миротворческим контингентом продолжается выполнение задач на территории Нагорного Карабаха. Поддерживается непрерывное взаимодействие с Баку и Степанакертом, направленное на недопущение кровопролития, обеспечение безопасности и соблюдение норм гуманитарного права в отношении мирного населения. Об этом сообщается в информационном бюллетене Министерства обороны Российской Федерации о деятельности российского миротворческого контингента в зоне нагорно-карабахского конфликта (на 02 октября 2023 г.).
''Зафиксировано одно нарушение режима прекращения огня. В городе СТЕПАНАКЕРТ (ХАНКЕНДИ), неизвестным, из снайперского оружия, был обстрелян совместный российско-азербайджанский патруль. Пострадавших нет. Командованием российского миротворческого контингента, совместно с представителями азербайджанской стороны и Карабаха проводится разбирательство по данному факту.
Во исполнение достигнутых договоренностей о прекращении боевых действий вооруженными формированиями Нагорного Карабаха продолжена сдача вооружения и военной техники под контролем российских миротворцев. На 2 октября сдано: 76 единиц бронетехники, 92 единицы автомобильной техники, 111 единиц средств ПВО, 95 единиц орудий полевой артиллерии, РСЗО и минометов, более 6,3 тыс. единиц стрелкового оружия и противотанковых средств, около 14,4 млн боеприпасов'',-отмечается в бюллетене.