Ստեփանակերտ-Գորիս միջպետական մայրուղին երկկողմանի փակ է․ մեկ օր շարունակ Արցախը շրջափակման մեջ է
«Ադրբեջանական հերթական սադրանքի հետևանքով մեկ օր շարունակ փաստացի շրջափակման մեջ է Արցախի Հանրապետությունը և ոտնահարված են հազարավոր քաղաքացիների իրավունքները։
Ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված, Հայաստանից Արցախ եկող քաղաքացիները գիշերել են Գորիսում, մի մասը`այդ թվում կանայք ու երեխաներ, Շուշիի շրջանի Լիսագոր համայնքում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 12-ին ժամը 10։30-ի սահմաններում, ադրբեջանական կողմը խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրի դրույթները, բնապահպանական պատճառաբանություններով փակել է Արցախն աշխարհին կապող կյանքի միակ ճանապարհը, ոտնահարելով քաղաքացիական բնակչության կենսական շահերն ու իրավունքները:

Межгосударственная трасса Степанакерт-Горис закрыта с двух сторон։ МВД Арцаха
"В результате очередной Азербайджанской провокации Республика Арцах на протяжении дня фактически находится в блокаде и нарушены права тысяч граждан.
В связи со сложившейся ситуацией граждане, приезжающие из Армении в Арцах, ночевали в Горисе, часть из них, в том числе женщины и дети, в общине Лисагор Шушинского района», - говорится в сообщении.
О развитии ситуации МВД предоставит дополнительную информацию.
Напомним, что 12 декабря в 10: 00.Около 30, азербайджанская сторона, нарушив положения трехстороннего соглашения от 9 ноября 2020 года, по экологическим причинам закрыла единственный путь жизни, связывающий Арцах с миром, попирая жизненные интересы и права гражданского населения: