Իրավական տեսանկյունից Արցախը երբեք չի եղել Ադրբեջանի կազմում. Սերժ Թանկյան
Բոլոր ֆաշիստ ադրբեջանցիներին, ովքեր պնդում են, որ Հայաստանը Ադրբեջան է։ Ձեր մայրաքաղաք Բաքուն պատմական Հայաստան է։ Այս մասին X (Twitter) իր միկրոբլոգում գրել է հայազգի աշխարհահռչակ ամերիկացի ռոք երաժիշտ, System Of A Down խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը։
«Մինչև 1918 թվականը Ադրբեջանը նույնիսկ երկիր չէր, իսկ մինչև 1992 թվականի հունվարը ճանաչված պետություն չէր։ Արցախը ԽՍՀՄ-ից իր անկախությունը հռչակեց 1991թ. Այսպիսով, իրավական տեսանկյունից Արցախը երբեք չի եղել Ադրբեջանի կազմում»,- ասել է Թանկյանը։
«Սա չափազանց կարևոր է Արցախի անկախության իրավունքի հարցը լուծելիս։ Այն երբեք չի եղել Ադրբեջանի անջատողական շրջան։ Այն ինքնավար մարզ էր ռուսական հեգեմոնիայի տակ, քանի դեռ Ստալինը չէր որոշել այն փոխանցել Ադրբեջանական ԽՍՀ-ին»,- ավելացրել է ռոք երաժիշտը։

Серж Танкян: Арцах с юридической точки зрения никогда не был частью Азербайджана
Всем азербайджанцам-фашистам, утверждающим, что Армения - это Азербайджан. Ваша столица Баку - историческая Армения. Об этом в своем микроблоге в Х (Twitter) написал всемирно известный американский рок-музыкант армянского происхождения, солист группы System Of A Down Серж Танкян.
«Азербайджан даже не был страной до 1918 года и не был признанным государством до января 1992 года. Арцах провозгласил свою независимость от СССР в 1991 году. Таким образом, Арцах с юридической точки зрения никогда не был частью Азербайджана», - отметил Танкян.
«Это чрезвычайно важно при решении вопроса о праве Арцаха на независимость. Он никогда не был сепаратистским регионом Азербайджана. Это была автономная область, находившаяся под российской гегемонией, пока Сталин не решил передать ее Азербайджанской ССР»,- добавил рок-музыкант.