Սա ու նման 10 այցերն էլ ղարաբաղյան հակամարտությունը չեն լուծելու. Բաքու այցելած արցախցի լրագրող
Ադրբեջան այցելած հայ լրագրողներից մեկը ՝ Արցախի Հանրային հեռուստատեսության թղթակից Էդգար Էլբակյանը, կիսվել է PrimeNews.am հետ ուղեւորությունից ստացած իր տպավորություններով եւ նկատառումներով։
«Խորքային խնդիրը մեկմեկու այցելելն ու վերադառնալուն պես լրագրողական աչքերով սեփական հասարակություններին ներկայացնել այն, ինչ տեսել ենք», - ասաց Էդգարը։
Այցը, արցախցի լրագրողը անհրաժեշտ է համարում, բայց նաև հասկանում է, որ սա ու նման 10 այցերն էլ ղարաբաղյան հակամարտությունը չեն լուծելու: Այդուհանդերձ, դրանք, ըստ լրագրողի, կարող են հանգեցնել մարդկային շփման, միմյանց մասին, օբյեկտիվ պատկերացում կազմելուն:  Ավելին, Էլբակյանի խոսքով, նման փոխայցերը ամեն դեպքում թուլացնում են լարվածությունը:
«Սա մեծ լճում փոքրիկ կաթիլ է: Նման այցերը ուղղակի թույլ են տալիս հասկանալ միմյանց, օրինակ, մենք լսեցինք նրանց կողմից միֆեր մեր երկրի, պետության հետ կապված, փորձեինք նրանց հերքել: Օրինակ՝ իերնք շատ չափազանցված կարծքի ունեին ղարաբաղյան հարցում Սփյուռքի դիրքորոշման ու այդ հարցում նրանց մասնակցության մասին, իրենց թվում էր,թ ե եթե չլիներ Սփյուռքը, մենք շատ ավելի հեշտ կգնայինք զիջումների: Բայց փորձեցինք բացատրել, որ դա այդպես չէ: Միգուցե որոշ պատկերացումներ էլ մեզ մոտ աղոտ էին, իրենց հետ շփումներում մեզ մոտ ավելի հստակ պատկերացում ձևավորվեց», փոխանցեց արցախցի լրագրողը:
Ինչ վերաբերում է Բաքու մեկնած լրագրողների անվտանգությանը, Էլբակյանը ասաց, որ այն ապահովվում էր համապատասխան կառույցների կողմից՝ բարձր մակարդակով:
Հայ լրագրողների այցելությունը Բաքու առաջին անգամ էր, որ կազմակերպվել էր երկու պետությունների ղեկավարների նախաձեռնությամբ: Նրանք եղել են Բաքվում, Ղուբայում և Գանձակում (Գյանջայում): Այս այցելությունը առաջինն էր նաև նրանով, որ առաջին անգամ Բաքու է այցելում Արցախը ներկայացնող լրագրող: Հայ լրագրողները հանդիպել են հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների և լրագրողական համայնքի հետ:
Նոյեմբերի 17-23-ը հայ երեք լրագրողների այցը Բաքու կազմակերպվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների բանակցությունների արդյունքում, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի գրասենյակի միջնորդությամբ ու համակազմակերպմամբ: Լրագրողների այցի նպատակը եղել է կողմերի միջև հումանիտար շփումների ակտիվացումը:
Նկատենք, որ Բաքու մեկնել են երեք  լրագրողներ՝ Դավիթ Ալավերդյանը (Մեդիամաքս), Արտյոմ Երկանյանը («Շանթ») և Էդգար Էլբակյանը (Արցախի հանրային հեռուստաընկերություն):

Этот и даже 10 подобных визитов не решат карабахский конфликт: посетивший Азербайджан карабахский журналист
дин из посетивших Азербайджан армянских журналистов, кореспондент Арцахского Общественного телевидения Эдгар Элбакян поделился с PrimeNews.am своими впечатлениями и соображениями от поездки в АР.
«Самым важным аспектом этой поездки является представление объективной реальности глазами журналистов», - отметил Элбакян. Он считает этот визит полезным, несмотря на то, что осознает - этот и десять подобных поездок не решат карабахской проблемы. «Но подобные программы простимулируют активизацию контактов между людьми, позволят составить более объективное представление друг о друге, снизят уровень напряженности»,- отметил журналист.
По его словам, это маленькая капля в большом море. «Такие визиты просто помогут нам лучше понять друг друга. К примеру, в Азербайджане бытуют мифы о чрезмерном влиянии Диаспоры на процесс карабахского урегулирования. Они считают, что не будь Диаспоры, мы бы с легкостью пошли бы на компромисс в урегулировании конфликта. Но мы попытались опровергнуть эти не отражающие реальность представления, рассказать об истинном положении дел. Не скрою, по многим вопросам и у нас были весьма смутные представления, и после визиты мы многое для себя уяснили», - рассказал журналист.
Что касается безопасности армянских журналистов, то, по словам Элбакяна, она обеспечивалась соответствующими структурами на высоком уровне.
Впервые взаимный визит армянских и азербайджанских журналистов был организован по инициативе глав двух государств. Армянские журналисты побывали в Баку, Губе и Гандзаке (Гяндже). Этот визит был первым и в том плане, что впервые Азербайджан посетил журналист из  Арцаха. Армянские журналисты встретились с представителями общественных организаций и коллегами по цеху.
Визит трех журналистов из Армении и Арацаха в Азербайджан с 17-23 ноября был организован по итогам переговоров лидеров РА и АР при посредничестве и соорганизации офиса личного представителя Действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика. Цель визита заключалась в активизации двусторонних гуманитарных контактов.
Отметим, что в Баку отбыли трое журналистов с армянской стороны - Давид Алавердян (Mediamax), Артем Ерканян (Shant TV) и Эдгар Элбакян (Общественное телевидение Арцаха).