Ռուսաստանը կվերլուծի Ղարաբաղում ՄԱԿ-ի մեկօրյա առաքելության արդյունքները. ՌԴ փոխարտգործնախարար
ՄԱԿ-ի մեկօրյա առաքելությունը վերջին տասը տարում առաջին անգամ այցելել է Լեռնային Ղարաբաղ, Մոսկվան մտադիր է վերլուծել դրա աշխատանքի արդյունքները և սպասում է զեկույցի։ Այս մասին ճեպազրույցում ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Սերգեյ Վերշինինը, փոխանցում է ТАСС-ը։
«Որքան մենք գիտենք, սա ՄԱԿ-ի մեկօրյա առաքելություն է, և մենք այժմ սպասում ենք զեկույցին», - ասել է նա. «Ամեն դեպքում, սա վերջին տասը տարվա ընթացքում առաջին անգամն է, որ ՄԱԿ-ի նման առաքելությունն այս տարածք է մտել»։
«ՄԱԿ-ի մեկօրյա առաքելությունը, ըստ էության, արեց այն, ինչ հնարավոր էր այս իրավիճակում, և դա բնակիչների հարցումն էր և ուսումնասիրությունը, թե որքանով է միջադեպն ազդել ենթակառուցվածքների վրա, առաջին հերթին՝ Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական օբյեկտների վրա», - նշել է նա. «Առայժմ այն, ինչ ստացվել է [առաքելության զեկույցից] ցույց է տալիս, որ լուրջ ավերածություններ չկան, կրոնական շենքերը չեն վնասվել և այլն»:

Вершинин: РФ проанализирует результаты работы однодневной миссии ООН в Карабахе
Однодневная миссия ООН впервые за последний десяток лет посетила Нагорный Карабах, Москва намерена проанализировать результаты ее работы и ждет отчета. Об этом заявил на брифинге заместитель министра иностранных дел России Сергей Вершинин, передает ТАСС.
«Насколько нам известно, речь идет об однодневной миссии ООН, и мы ждем сейчас отчета, - отметил он. - В любом случае такая ооновская миссия впервые заехала на эту территорию за последний десяток лет».
«Однодневная миссия ООН, по существу, сделала то, что возможно в данной ситуации, а это - опрос жителей и осмотр того, насколько случившееся отразилось на инфраструктуре, в первую очередь на гражданских объектах в Нагорном Карабахе, - отметил он. - Пока то, что поступило [из отчета миссии], свидетельствует о том, что серьезных разрушений нет, что не повреждены культовые сооружения и так далее».