Ռուսաստանն է մեղավոր Ղարաբաղի հայերի դեմ Ադրբեջանի բլից-կրիգի համար. Եվրոպացի պաշտոնյա
Ռուսաստանն է մեղավոր ղարաբաղցի հայերի դեմ Ադրբեջանի բլից-կրիգի համար, ասել է ԵՄ ՌԴ արտաքին քաղաքականության վարչության ղեկավար Լյուկ Դևինը՝ հավելելով, որ Մոսկվան հույս ունի տապալել Հայաստանի արևմտամետ վարչապետին, գրում է Euobserver-ը։
Խոսելով Հարավային Կովկասում հակամարտության գոտում գտնվող 2000 հոգանոց ռուսական խաղաղապահ զորախմբի մասին՝ Դևինն ասել է. «Այս խաղաղապահներից որևէ մեկը որևէ բան արե՞լ է։ Ոչինչ։ Նրանք նույնիսկ իրենց զրահամեքենաները չեն դրել ճանապարհին, որպեսզի արգելափակեն ռազմական գործողությունը... Այնտեղ միայն ռուսական զորքեր կան. Ո՞վ է մեղավոր. Ռուսաստան»:
Ըստ նրա՝ Ռուսաստանի՝ կանաչ լույս վառելու «ցինիկ» պատճառներից մեկն այն է, որ Ադրբեջանի նվաստացուցիչ պարտությունը կարող է հանգեցնել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին իշխանությունից հեռացնելուն և նրան ռուսամետ գործիչով փոխարինմանը։
Պատերազմը կարող է հանգեցնել նաև նրան, որ Լեռնային Ղարաբաղից մինչև 200,000 փախստականներ ժամանեն Հայաստան՝ ընդամենը 2,8 միլիոն բնակչություն ունեցող երկիր՝ հսկայական բեռ դնելով Փաշինյանի կառավարության վրա։
Դևինը կարևորել է Ռուսաստանի նախկին նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի թվիթը, ով ասել էր, որ ադրբեջանական հարձակումը ցույց տվեց, թե ինչ է տեղի ունենում, երբ «սիրախաղ ես անում ՆԱՏՕ-ի հետ»՝ նկատի ունենալով Հայաստան-ԱՄՆ վերջին փոքրամասշտաբ զորավարժությունները: «Ես իմ փորձից գիտեմ, թե որքանով են դա ատում ռուսները, ուստի կարծում եմ՝ դա նշանակություն է ունեցել», - ասել է Դևինը:
«Պուտինը երբեք չի համակերպվել այն բանի հետ, թե ինչպես է Փաշինյանն իշխանության եկել, ինչը կարելի է անվանել գունավոր հեղափոխություն»,- ասել է պաշտոնյան։
Եվրախորհրդարանի ավելի քան 60 պատգամավորներ կոչ են արել պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի դեմ և նրան մեղադրել հայերի էթնիկ զտումների մեջ։ ԵՄ ոչ մի պատգամավոր բարի խոսք չի ունեցել ասելու Բաքվի մասին, թեև Ադրբեջանը վերջին շրջանում շատ է փորձում ընկերներ ձեռք բերել ԵՄ խորհրդարանում։
ԵՄ-ն անցյալ տարի Ադրբեջանից գնել է 11,3 միլիարդ խորանարդ մետր գազ, ինչը նախորդ տարվա 8 միլիարդ խորանարդ մետրից ավելի է, բայց դեռևս տարեկան ներմուծման ընդհանուր ծավալի ընդամենը 3 տոկոսն է:
Չորեքշաբթի օրը ԵՄ դեսպանները նաև դռնփակ բանակցություններ են անցկացրել Բրյուսելում, որտեղ հնարավոր է, որ քննարկվեն հնարավոր պատժամիջոցները, ասել է Դևինը:
Սակայն օգոստոսին կայացած նախորդ բանակցություններում, Դևինն ավելացրել է, որ պատժամիջոցների շուրջ կոնսենսուս չկար, թեև Ադրբեջանը ինը ամիս շրջափակում էր Լեռնային Ղարաբաղը՝ նախապատրաստվելով հարձակմանը:

Европейский чиновник: Россия виновата в блицкриге Азербайджана против армян Карабаха
Россия виновата в блицкриге Азербайджана против армян Карабаха, заявил глава российского департамента внешнеполитической службы ЕС Люк Девинь, добавив, что  Москва надеется свергнуть прозападного премьер-министра Армении, пишет Euobserver.
Говоря о двухтысячном российском миротворческом контингенте в зоне конфликта на Южном Кавказе, Девинь сказал: «Кто-нибудь из этих миротворцев что-нибудь сделал? Ничего. Они даже не поставили свою бронетехнику на дорогу, чтобы заблокировать военную операцию…Там только российские войска. Кто виноват? Россия».
По его словам, одной из «циничных» причин ого, что Россия дала зеленый свет является то, что  что унизительное поражение от Азербайджана  могло привести к отстранению от власти премьер-министра Армении Никола Пашиняна и замене его пророссийским деятелем.
Война также может привести к тому, что до 200 000 беженцев из Нагорного Карабаха прибудут  в Армению, страну с населением всего 2,8 миллиона человек, что станет огромным бременем для правительства Пашиняна.
Девинь особо выделил твит бывшего российского лидера Дмитрия Медведева, который сказал, что нападение Азербайджана показало, что произойдет, если вы «заигрываете с НАТО», имея в виду недавние небольшие военные учения Армения-США. «По своему опыту я знаю, как русские это ненавидят, поэтому я думаю, что это имеет значение», — сказал Девинь.
«[Президент России Владимир] Путин никогда не мирился с тем, каким образом Пашинян пришел к власти в ходе того, что можно было бы назвать цветной революцией», — отметил чиновник.
Более 60  депутатов Европарламента призвали ввести санкции против Азербайджана и обвинили его в этнической чистке армян. Ни один депутат ЕС не сказал доброго слова о Баку, хотя в последнее время Азербайджан изо всех сил старался завести друзей в парламенте ЕС.
В прошлом году ЕС купил у Азербайджана 11,3 миллиарда кубометров (миллиардов кубометров) газа – это скачок с 8 миллиардов кубометров годом ранее, но это по-прежнему всего лишь 3 процента от общего годового импорта.
По словам Девиня, послы ЕС также провели в среду за закрытыми дверями переговоры в Брюсселе, на которых, вероятно, обсуждались потенциальные санкции.
Но на предыдущих переговорах в августе, добавил Девинь, не было консенсуса в отношении санкций, хотя  Азербайджан уже 9 месяцев держал Нагорный Карабах в блокаде, готовясь к его нападению.