Ռումինիայի նախագահն անդրադարձել է ԼՂ հակամարտության գոտում տիրող իրավիճակին
Ռումինիայի նախագահ Կլաուս Յոհաննիսը (Klaus Iohannis) հոկտեմբերի 1-ից 2-ը Բրյուսելում մասնակցել է Եվրոպական խորհրդի արտահերթ նիստին, որի ընթացքում անդրադարձել է նաև ԼՂ հակամարտության գոտում իրադրությանը։ Այս մասին հայտնում է Ռումինիայի նախագահի պաշտոնական կայքը:
«Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, Եվրոպական խորհուրդը կոչ արեց անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները, վերահաստատել կողմերի հավատարմությունը տևական զինադադարին և հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, ինչին հնարավոր չէ հասնել ռազմական ճանապարհով կամ արտաքին միջամտությամբ: Եվրոպական առաջնորդները շեշտեցին, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանը պետք է վերադառնան բանակցությունների սեղան առանց նախապայմանների: Եվրոպական խորհուրդը վերահաստատեց իր աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին և կոչ արեց ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցչին փնտրել Եվրամիության համար նոր ուղիներ՝ աջակցելու հակամարտության կարգավորման գործընթացին»,- ասել է նա:
Ռումինիայի նախագահը վերահաստատել է իր կոչը՝ հակամարտության դեէսկալացիայի և քաղաքական երկխոսությունը վերսկսելու վերաբերյալ՝ միջազգային իրավունքի համաձայն խաղաղ լուծումներ գտնելու համար:
Նախագահ Կլաուս Յոհաննիսը հայտնել է իր աջակցությունը նաև Մինսկի խմբի աշխատանքներին և խրախուսել Եվրամիության ավելի ակտիվ դերակատարությունը ճգնաժամի կարգավորման գործընթացում:

Президент Румынии коснулся ситуации в зоне карабахского конфликта
Президент Румынии Клаус Йоханнис (Klaus Iohannis) на внеочередном заседании Европейского совета коснулся ситуации в зоне карабахского конфликта.
"Что касается нагорно-карабахского конфликта, то Европейский совет призвал немедленно прекратить военные действия, подтвердить приверженность сторон к долгосрочному перемирию и мирному урегулированию конфликта, чего невозможно достичь военным путем или внешним вмешательством. Европейский совет подтвердил свою поддержку Минской группе ОБСЕ и призвал высокого представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности искать новые пути для ЕС для содействия процессу урегулирования конфликта»,- сказал он.
Президент Румынии подтвердил свой призыв к деэскалации конфликта и возобновлению политического диалога для поиска мирного решения в соответствии с международным правом.
Президент Клаус Йоханнис выразил свою поддержку также работе Минской группы и поощрил более активную роль Евросоюза в процессе урегулирования кризиса.