Մոսկվան անհիմն է համարում ԼՂ–ում խաղաղապահներին ուղղված քննադատությունները
ՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայության ներկայացուցիչ Իվան Նեչաևն այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտարարել է, որ ռուսական կողմը անհիմն է համարում Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահների հասցեին ուղղված քննադատությունները, հայտնում է TASS-ը։
«Քաղաքական սերտ շփումների հետ մեկտեղ ակտիվ աշխատանք է տարվում նաև ՌԴ խաղաղապահների հետ, որոնք անհրաժեշտ ջանքեր են գործադրում տեղում իրավիճակի կայունացման ուղղությամբ։ Ե՛վ Բաքվում, և՛ Երևանում բազմիցս ընդգծել են ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կարևոր դերը։»,- ասել է նա։
Նեչաևը հիշեցրել է, որ օգոստոսի 2-ին և 8-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև։ Հայ և ադրբեջանցի գործընկերների հետ շփվել են նաև ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ու պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն։
Ըստ նրա՝ վերոնշյալ բոլոր հարցերը, այդ թվում Լաչինի միջանցքի շուրջ տիրող իրավիճակը, քննարկվում են` և՛ հայկական, և՛ ադրբեջանական կողմի համար ընդունելի լուծման հասնելու համար։ Հաշվի առնելով, որ խնդիրը բավական զգայուն է, ռուսական կողմը քննարկվող պայմանավորվածությունների մանրամասները չի հայտնում։

Москва считает неоправданными критические заявления в адрес российских миротворцев в Нагорном Карабахе
Москва считает неоправданными критические заявления в адрес российских миротворцев в Нагорном Карабахе. Об этом заявил на брифинге в Москве заместитель директора департамента информации и печати Министерства иностранных дел России Иван Нечаев, передает ТАСС.
Дипломат подчеркнул, что российский миротворческий контингент предпринимает необходимые усилия для стабилизации ситуации в регионе. И азербайджанская, и армянская стороны неоднократно отмечали важную роль российских военнослужащих в Карабахе, добавил Нечаев.
«Считаем отдельную критику в адрес миротворцев неоправданной. А за дополнительными деталями предложили бы обратиться в Минобороны России», — сказал представитель МИД РФ.
По его словам, Москва следит за происходящим в Нагорном Карабахе и находится в постоянном контакте как с Баку, так и с Ереваном, в том числе на высшем уровне.
Так, Нечаев напомнил, что 2 и 8 августа президент России Владимир Путин провел телефонные переговоры с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
Дипломат подчеркнул, что все вопросы касательно ситуации в Нагорном Карабахе, в том числе относительно Лачинского коридора, обсуждаются для нахождения решения, которое бы устроило Азербайджан и Армению.