Ռուսաստանն ի գիտություն է ընդունել Արցախի գոյության դադարեցման մասին հայտարարությունը. Դմիտրի Պեսկով
Կրեմլը ուշադիր հետևում է Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի զարգացմանը, ներառյալ դրա հումանիտար ասպեկտին։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ պետության ղեկավարի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանի՝ 2024 թվականի հունվարի 1-ից Արցախի գոյությունը դադարեցնելու մասին հրամանագրի ստորագրումը մեկնաբանելու խնդրանքին ի պատասխան՝ Պեսկովն ասել է. «Մենք ընդունում ենք ի գիտություն, ուշադիր հետևում ենք իրավիճակին, առաջին հերթին, իհարկե, հումանիտար ասպեկտը, դա ամենակարևորն է»։
«Մեր խաղաղապահները շարունակում են օգնել մարդկանց։ Շատերը ցանկություն են հայտնում տեղափոխվել Հայաստանի տարածք։ Ցանկացողներին աջակցություն է ցուցաբերվում»,- հավելել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
Մամուլի քարտուղարը նաև ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ հրապարակված փաստաթղթի կետերից մեկում ասվում է, որ բնակչությունը պետք է ծանոթանա Բաքվի առաջարկած վերաինտեգրման պայմաններին։ «Մենք, իհարկե, կշարունակենք ուշադրություն դարձնել այս հումանիտար ասպեկտներին», - հավելել է Պեսկովը։
Պեսկովն ասել է, որ Ռուսաստանը, Լեռնային Ղարաբաղից հայերի զանգվածային արտագաղթի իրավիճակում, ամենաշատը մտահոգված է հումանիտար ասպեկտով. կարևոր է, որ մարդկանց ապահովվեն նորմալ պայմաններ։ «Հավանաբար, դժվար թե հնարավոր լինի խոսել այն մասին, թե ով է մեղավոր, քանի որ նման գործողությունների անմիջական պատճառ չկա, բայց, այնուամենայնիվ, մարդիկ ցանկություն են հայտնում լքել Ղարաբաղի տարածքը։ Նրանցից ոմանք կարող են ցանկություն հայտնել դա անել ընդմիշտ, ոմանք՝ ժամանակավորապես՝ տրանսֆորմացիայի ժամանակաշրջանում»,- ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին, թե ով է մեղավոր, և որն է, իր կարծիքով, Ղարաբաղի հայերի արտագաղթի հիմնական պատճառը։
«Այստեղ գլխավորն այն է, որ նման որոշում կայացրածներն ապահովված լինեն նորմալ կենսապայմաններով։ Այսինքն՝ մեզ ամենից շատ անհանգստացնում է այս խնդրի զուտ մարդասիրական կողմը»,- նշել է նա։

Песков о массовом отъезде армян из Нагорного Карабаха: Наверное, здесь вряд ли можно говорить о том, кто виноват
Кремль внимательно отслеживает развитие ситуации в Нагорном Карабахе, а том числе ее гуманитарного аспекта. Об этом сообщил пресс-секретарь главы российского государства Дмитрий Песков.
В ответ на просьбу прокомментировать подписание президентом Арцаха Самвелом Шахраманяном указа о прекращении ее существования с 1 января 2024 года Песков сказал: «Мы принимаем во внимание, мы внимательно отслеживаем ситуацию, прежде всего, конечно, гуманитарный аспект, он наиболее важен».
«Наши миротворцы продолжают оказывать содействие людям. Многие изъявляют желание перейти на территорию Армении. Желающим оказывается поддержка», - добавил представитель Кремля.
Пресс-секретарь также обратил внимание на то, что в одном из пунктов опубликованного документа речь идет о том, что население должно ознакомиться с предложенными Баку условиями реинтеграции. «Мы продолжим, конечно, обращать внимание на вот эти гуманитарные аспекты», - добавил Песков.
Песков сообщил, что Россия в ситуации с массовым отъездом армян из Нагорного Карабаха больше всего обеспокоена гуманитарным аспектом - важно, чтобы людям были обеспечены нормальные условия.  «Наверное, здесь вряд ли можно говорить о том, кто виноват, потому что непосредственно прямой причины для таких действий нет, но тем не менее люди изъявляют желание покинуть территорию Карабаха. Часть из них может быть изъявляют желание сделать это навсегда, часть из них временно в период трансформации», - сказал Песков, отвечая на вопрос журналистов, кто виноват и что, на его взгляд, стало главной причиной исхода армян из Карабаха. «Здесь главное - чтобы тем, кто принял такое решение, были обеспечены нормальные условия жизни. То есть чисто гуманитарный аспект этой проблемы - то, что нас беспокоит больше всего», - отметил он.