Ուրախալի է, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում այսօր կքննարկվի Արցախի հարցը. Բեգլարյան
ԱՀ պետնախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանն անդրադարձել է ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում Արցախի հարցի քննարկմանը՝ ողջունելով նախաձեռնությունը․
«Թեև քննարկումը փակ ռեժիմով է, սակայն դա արդեն նշանակում է խնդրի միջազգայնացում: Հուսամ՝ ՄԱԿ-ը ավելի մեծ ուշադրություն կդարձնի թե՛ կարճաժամկետ և թե՛ երկարաժամկետ խնդիրների լուծման վրա՝ կատարելով իր պարտավորություններն ու կիրառելով բոլոր հնարավոր մեխանիզմները»,- նշել է նա:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք,որ Ֆրանսիայի նախաձեռնությամբ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամները փակ ձևաչափով կքննարկեն իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում:

Обсуждение арцахского вопроса в СБ ООН — это уже интернационализация вопроса. Артак Бегларян
Совбез ООН обсудит ситуацию в Нагорном Карабахе в связи с закрытием Азербайджаном Лачинского коридора.
Факт обсуждения прокомментировал Артак Бегларян, советник государственного министра Арцаха, бывший госминистр, заявив: "Я рад, что вопрос Арцаха будет обсуждаться сегодня в Совете Безопасности ООН. Хоть обсуждение и в закрытом режиме, но одно это уже означает интернационализацию проблемы.
Надеюсь, что ООН будет уделять больше внимания решению как краткосрочных, так и долгосрочных проблем, выполняя свои обязательства и используя все возможные механизмы».