Դատում են ոչ թե ինձ ու մյուս 15 հոգուն, այլ բոլոր հայերին. Ռուբեն Վարդանյանի ուղերձը Բաքվի բանտից
Ռուբեն Վարդանյանը Բաքվի բանտից ընտանիքի միջոցով աուդիոուղերձ է փոխանցել՝ հեռախոսազրույցի ժամանակ խնդրելով ձայնագրել իրեն և հրապարակային դարձնել այն: Աուդիոուղերձում նա մասնավորապես խաղաղության կոչ է հղել՝ հիմնված մարդկային հիմնարար արժեքների և արժանապատվության վրա.
Ռուբեն Վարդանյանի ուղերձը՝ փոխանցված ընտանիքի միջոցով
«Հարգելի հայրենակիցներ,
Այսօր մարտի 5-ն է: Ես ուզում են ձեզ երկու խոսք ասել որպես Ռուբեն Վարդանյան, այնպիսին, ինչպես ես կամ՝ ոգով հայ, ռուսերեն մտածող ու խոսող: Աշխարհի մարդ, երջանիկ իմ կնոջ հետ միասին, բոլորին սիրող, ինքնակրթվող և հավատով առ Աստված:
Առաջին հերթին, ցանկանում եմ բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել՝ մտքերով, աղոթքներով, նամակներով ինձ աջակցելու, այստեղ կատարվողի նկատմամբ անտարբեր չլինելու համար: Ես դա զգում եմ, ու դա ինձ ուժ է տալիս: Միտքը նյութական է: Ես լավ վիճակում եմ, ամուր եմ, առողջությունս նորմալ է, ինքս ինձ հետ հաշտ եմ ու ոգով ուժեղ, ինչպես երբեք:
Ուզում եմ ներողություն խնդրել իմ սիրելի կնոջից, իմ ընտանիքից, բոլոր հարազատներից ու մերձավորներից, որոնց իմ այս որոշումով ցավ ու հուզմունք եմ պատճառում: Բայց դուք գիտեք, որ մեզնից յուրաքանչյուրն իր ճանապարհն ունի, և ես ինձ համար այս ճանապարհն եմ ընտրել: Մեր ճակատագրերը կանխորոշված են Աստծո կողմից, իսկ ճանապարհները միշտ մենք ենք ընտրում: Եթե նույնիսկ հրաժարվում ենք մեր ընտրությունից, դա մեր փոխարեն միշտ անում է մեկ ուրիշը:
Ուզում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ իմ այս որոշումը ոչ մի կերպ պայմանավորված չէ ինձնով , իմ վիճակով կամ մեկուսարանում իմ պայմաններով, ինչպես անցած անգամ, երբ 20 օր շարունակ, մինչև ապրիլի 24 -ը, գիշերը 12 -ը հացադուլի մեջ էի: Սա... բողոք է ընդդեմ գործընթացի, ընդդեմ նրա, թե ինչպես է իրականացվում այս դատական պրոցեսը:
Ես գիտակցել եմ ինչի եմ գնում, պատրաստ եմ եղել և պատրաստ եմ ավելի վատ պայմանների: Ես զոհ չեմ, ինձ պետք չէ խղճալ, քանի որ սա գիտակցված որոշում է:
Իմ պահանջները նույնն են: Եթե դատում եք՝ դատեք պրոֆեսիոնալ կերպով, բաց ու հրապարակային, Ադրբեջանի բոլոր օրենքների ու ընթացակարգերի համաձայն, մյուսների հետ միասին, միջազգային լրատվամիջոցների, դիտորդների ներկայությամբ, եթե այդքան վստահ եք ձեր արդարացիության մեջ: Իմ գործն արհեստականորեն մի՛ առանձնացրենք: Ինչու է իմ գործն առանձնացվում, երբ իմ բոլոր մեղադրանքները կառուցված են նրա վրա, որ ինչպես դուք եք կարծում, ես կազմակերպված հանցավոր խմբի անդամ եմ, որին անդամագրվել եմ [19]87 թվականից:
Մի՛ խախտեք ձեր սեփական օրենքներն ու ընթացակարգերը: Մի՛ կեղծեք փաստաթղթերը, մի՛ նենգափոխեք արձանագրությունները: Չէ որ դուք ամեն ինչ ունեք՝ իմ բոլոր գաջեթները, իմ բոլոր փաստաթղթերը: Դատը մի դարձեք ձևական դատավարություն, իմիտացիա, շոու: Եթե դատում եք՝ դատեք ճիշտ: Իմ բոլոր հայրենակիցներին, սիրելի ու հարազատ մարդկանց ուզում եմ ասել հետևյալը՝ դատում են ոչ թե ինձ ու մյուս 15 հոգուն, այլ բոլոր հայերին: Ու եթե դուք դա չեք հասկանում, ուրեմն դա մեծ ողբերգություն է, քանի որ սա ողջ պատմության, հակամարտության վերջը չէ, այլ ընդամենը հերթական փուլը՝ ի ափսոսանք բոլոր կողմերի:
Ինձ մեղադրում են ամեն ինչում, ամեն ինչում, ինչ տեղի է ունեցել [19]87 թվականից ի վեր: Խնդիր չկա. ես պատրաստ եմ կրել ամենածանր պատիժը դրա համար, միայն թե դա օգներ խաղաղության ու հանգստության հաստատմանը: Բայց պատրանք է, թե ձեզ հետո բոլորը հանգիստ են թողնելու և դուք հանգիստ կարող եք անել ձեր գործն ու վայելել կյանքը՝ չմտածելով այս խնդիրների մասին, որոնք առջևում են:
Երբ տեղափոխվում էի Արցախ, ես գիտեի ինչի եմ գնում: Ցանկացած մարդ իր կյանքում ամեն բան անում է միայն իր համար, հանուն իրեն, և Աստծո առաջ պատասխան է տալիս միայնակ՝ իր բոլոր մտքերի, խոսքերի, գործողությունների համար: Ես դրանում խորապես համոզված եմ: Եվ եթե նույնիսկ ինչ-որ մեկն իրեն զոհում է հանուն Հայրենիքի, ընտանիքի կամ սկզբունքների, դա միմիայն իր անձնական որոշումն է և իր պատասխանատվությունը: Այնպես որ, այս իմաստով ես ամեն ինչ գիտակցված եմ արել:
Չգիտեմ՝ ես կունենամ արդյոք հնարավորություն ձեզ հետ շփվելու, թե ոչ, ուստի ուզում եմ ներողություն խնդրել բոլոր նրանցից, ում երբևէ նեղացրել եմ խոսքով, գործով կամ անուշադրությամբ: Ներող եղեք: Ես դա չեմ արել վատ մտքով, նախանձից, գոռոզություն կամ վրեժխնդրությունից դրդված: Ես չէի ուզենա որևէ մեկին ցավ պատճառել:
Հատուկ ուզում եմ խոսել մի մարդու մասին, որին ցավ պատճառելու միտքն այստեղ ինձ համար ամենածանրն է: Խոսքը Ալվարդի մասին է: Եթե ես Ձեր ու Ձեր ամուսնու հետ ձեր մեքենայում չգտնվեի, նա հիմա ձեր կողքին կլիներ: Խնդրում եմ ինձ ներեք: Ինձ համար դա ամենածանր պատիժն է, որ իմ պատճառով ևս մեկ մարդ այստեղ տառապում է բոլորիս հետ միասին:
Նաև ուզում եմ առանձին ներողություն խնդրել բոլոր երեխաներից, որոնք զրկվեցին իրենց հայրենիքից, որ չկարողացա անել ամեն ինչ, ինչ կարող էի և պետք է անեի, որպեսզի դա տեղի չունենար: Ես արեցի այնքան, որքանի համար կարծում էի բարոյական իրավունք ունեմ, քանի որ ձեզ հետ էի: Ես ուրախ եմ, որ ինձ հաջողվեց կանխել որոշ բաներ, որոնք իմ կարծիքով...իմ կարծիքով մեզ որպես ազգ վերջնականապես կկոտրեին: Ինձ հաջողվեց դա կանգնեցնել և մի փոքր փոխել պատմության ընթացքը:
Ես երջանիկ էի լինել ձեզ հետ, Արցախի ժողովրդի հետ այդ ծանր օրերին, ողջ ընթացքում զգալ ձեր սերը, վստահությունը, ջերմությունն ու երախտագիտությանը: Ես հպարտանում եմ ձեզնով՝ ինձ հարազատ իսկական պարզ մարդկանցով, ու սիրում եմ բոլորին:
Ես շատ երջանիկ մարդ եմ: Աստված ինձ հրաշալի ընտանիք, ընկերներ է տվել: Ես հսկայական թվով նախագծեր եմ իրականացրել իմ յուրահատուկ գործընկերների հետ: Ես շատ բան եմ տեսել աշխարհում: Բայց չնայած բոլոր դժվարություններին, շրջափակմանը, ապագայի անորոշությանը, ծանր պայմաններին, դրանք իմ կյանքի լավագույն օրերից էին. մենք միասին վերականգնում էինք Հակոբավանքը, հաց էինք կիսում և պարում մեր պարերը:
Երջանիկ եմ, որ հաջողվեց մեծաթիվ ընկերների ու գործընկերների հետ մի քանի տասնյակ նախագծեր իրականացնել Արցախում: Այդ թվում հատուկ շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել իմ մահմեդական ընկերոջը (չեմ ուզում անունը նշել՝ խնդիրներ չստեղծելու համար)` Շուշիի մզկիթը միասին վերականգնելու համար:
Հիշեք, որ չարին երբեք չի կարելի չարությամբ պատասխանել. նա դրանից մեծանում է և ավելի ու ավելի ուժեղ դառնում: Սումգայիթից հետո տեղի է ունենում Խոջալուն, և այդպես անվերջ: Այդ ճանապարհն ինձ համար միշտ անընդունելի է եղել, որովհետև այն ապագա չունի, դա միայն փակուղի է, որը, ցավոք, լավ ելք չի ունենում:
Ուզում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել մեծ թվով ադրբեջանցիների, որոնց հետ այստեղ առնչվել եմ, մարդկային արժեքներին նրանց հավատարմության համար, անգամ այն դեպքում, երբ նրանք ինձ թշնամի են համարում և իրենց մոտ կուտակված դժգոհություն կա: Նրանք պահպանել են իրենց մարդկային կերպարը: Իսկ բոլոր նրանց, ովքեր իրենց այլ կերպ են պահել, ես անկեղծ խղճում եմ և ներում, ինչպես նաև այն հայերին, որոնք Հայաստանում են նույն կերպ վերաբերվում ինձ և ընտանիքիս:  Ես լավատես եմ և հավատում եմ, որ չնայած այս ամենին, հաղթահարելու ենք բոլոր մարտահրավերներն ու դժվարությունները, և նորից ապրելու ենք մեր հայրենիքում՝ հարևանների հետ խաղաղությամբ, հարգելով միմյանց: Հավատում եմ, որ կհաղթահարենք փոխադարձ թշնամանքն ու կուտակված ատելությունը, ինչպես դա ստացվել է որոշ ժողովուրդների մոտ:
Բայց եթե մենք ուզում ենք դա իսկապես անել, մեզ պետք է իրական երկարաժամկետ խաղաղություն՝ ոչ թե թղթի վրա ստորագրված, այլ կյանքի կոչված: Մենք պետք է հիշենք, որ մեզ ոչ ոք ոչնչով պարտական չէ, որ միայն ուժեղ մարդկանց հետ, էլիտա, արժանապատվություն, պատիվ ունեցող երկրի հետ կարող են իրական պայմանավորվածություններ ձեռք բերվել:
Դա մեծ պատասխանատվություն է այն էլիտայի համար, որը էլիտա է համարվում ոչ թե նրա համար, որ շատ փող, կապեր, ուժ կամ անգամ՝ ինտելեկտ ունի, այլ այն էլիտայի, որը հասկանում է, որ ում շատ է տրված, նրանից էլ ավելին է պահանջվում: Եվ այդ իրական էլիտայի մոտ անձնականը միշտ հանրության նկատմամբ պարտքից հետո է, ազգի ու երկրի ապագայի նկատմամբ պատասխանատվությունը միշտ գերակա է անձնական բոլոր շահերի ու ցանկությունների նկատմամբ:
Եվ վերջինը՝ ի հիշատակ այս սարսափելի հակամարտության բոլոր զոհերի: Ես խորապես համոզված եմ, որ կան ավելի կարևոր բաներ, քան մեկ մարդու կյանքը. դա քո մեջ բարու, լույսի, արժեքների, սրբությունների, հոգևոր հիմքերի նկատմամբ հավատի պահպանման անհրաժեշտությունն է, որը մարդուն տարբերում է ռոբոտից: Քանի որ առանց դրա աշխարհը կխարխափի քաոսում կամ կկործանվի ջրհեղեղներից կամ ուրիշ աղետներից: Չի կարելի դառնալ ոսկե հորթի ստրուկը: Այդ ամենն արդեն եղել է մարդկության պատմության մեջ: Եկե՛ք թույլ չտանք դրա կրկնությունը և դրա համար գործադրենք բոլոր ջանքերը, քանի որ արժեքների նկատմամբ հավատը մեր ապագայի հիմքն է:
Ուստի հանուն այս հիմնարար արժեքների, հիմնասյուների և պատգամների պահպանման, որոնք ինձ համար կարևորագույն նշանակություն ունեն, ես պատրաստ եմ ինքս ինձ հետ հաշտ գնալ մինչև վերջ ու միանգամայն երջանիկ լինել։ Քանի որ երջանկությունն սկսվում և ավարտվում է քո մեջ, երբ դու ինքդ քեզ հետ ներդաշնակ ես:
Ես ուրախ եմ, որ կարող եմ ծառայել իմ ժողովրդին և այն սկզբունքներին, որոնք ես համարում եմ կարևոր ողջ մարդկության, ոչ թե միայն մեր ժողովրդի համար:
Եվ վերջինը. Ես այստեղ հասկացա, որ երբեք չի կարելի տրվել հուսալքությանը, անտարբերությանը, և հասկացա, թե ինչու է դա յոթը մեղքերից ամենասարսափելին: Մի ժամանակ կարծում էի ավելի վատ է նախանձը կամ գոռոզությունը: Մինչդեռ հուսալքությունը, վհատությունը նշանակում է, որ քո մեջ մարել է Աստծո կայծը, որ դու դադարել ես հավատալ, որ դու պարզապես ձեռքերդ բարձրացրել ու հանձնվել ես:Կոչ եմ անում՝ երբեք դա չանեք: Կուզենայի, որ մենք երբեք չհիասթափվեինք և չտրվեինք հուսալքությանը: Խնդրում եմ: Դա մեր ապագայի հիմքն է, այդ իսկ պատճառով ես գնահատում եմ այն շանսը, որ ինձ տրվել է: Ես կանեմ ամեն ինչ, ինչ կարող եմ և կշարունակեմ անել, ինչ կարող եմ:
Ես բոլորիդ սիրում եմ: Համոզված եմ, որ ամեն ինչ լավ է լինելու: Ես միշտ եղել եմ, կամ ու լինելու եմ ձեզ հետ: Ես մարդ եմ, որն ուզում է ապրել, սիրել և շարունակել իր գործունեությունը: Բայց ես կարծում եմ, որ այն, ինչ անում եմ, ճիշտ է, քանի որ դա միակ ճանապարհն է դուրս բերելու ձեզ այն անտարբերությունից, որում գտնվում եք:
{Շարունակում է հայերեն }Լյոխ լավա լինելու:
Վստահ եմ, որ չնայած բոլոր դժվարություններին, որոնք կանգնած են մեր առջև, մենք կհաղթահարենք դրանք: Ես ձեզ հետ եմ որպես Ռուբեն Վարդանյան, Կառլենի տղան, Համո Վարդանյանի թոռը և իմ ողջ ժառանգությամբ՝ ծնողների, նաև արցախցի տատիկի ժառանգությամբ: Շնորհակալ եմ ձեզ , որ ինձ տվել եք հայ լինելու և իմ հայրենիքը սիրելու այս երջանկությունը»։

Они судят не меня и еще 15 человек, а всех армян. Послание Рубена Варданяна
Рубен Варданян передал через свою семью аудиосообщение из бакинской тюрьмы с просьбой записать его телефонный разговор и сделать его публичным. В аудиосообщении он, в частности, призвал к миру, основанному на фундаментальных человеческих ценностях и достоинстве.
“Дорогие соотечественники!
Сегодня 5 марта. Хочу сказать вам пару слов как Рубен Варданян, такой, какой я есть: армянин по духу, думающий и говорящий по-русски. Человек мира, который счастлив со своей женой, любит всех и занимается самообразованием, и живёт с верой в Бога.
Во-первых, хочу всех вас поблагодарить за поддержку меня через ваши молитвы, мысли, письма, просто неравнодушие к тому, что здесь происходит. Я это очень чувствую, и это даёт мне много сил и энергии. Мысль материальна. Я в хорошей форме, бодр, у меня со здоровьем всё нормально, я в состоянии полного мира с самим собой и бодр духом как никогда.
Хочу извиниться перед своей любимой женой, своей семьёй и всеми родными и близкими, кому сейчас своим решением причиняю боль и волнения. Но, вы знаете, у каждого из нас свой путь, и я этот путь выбрал для себя сам. Судьба наша предначертана Богом, а дороги выбираем всегда мы. Даже когда отказываемся от выбора, этот выбор]за тебя делает кто-то другой.
Хочу ещё раз подчеркнуть, что это моё решение никак не связано со мной, с моим состоянием или с моими условиями содержания в СИЗО, как и в прошлый раз, когда я 20 дней до 24 апреля, 12 часов ночи, 20 дней голодал. Этот процесс… Протест против процесса, против того, как идёт данный процесс.
Я знал, на что шёл, и был готов и готов к более худшим условиям. И я не жертва, и меня не надо жалеть, потому что это осознанное решение было.
Мои требования те же. Если судите — судите профессионально, публично, открыто, по законам и всем процедурам Азербайджана вместе со всеми. В присутствии международных журналистов, наблюдателей, ведь вы так уверены в своей правоте. Уберите искусственно выделенное моё дело в отдельное. Зачем вы выделили меня в отдельное дело, когда все мои обвинения построены на том, как вы считаете, что я член преступно организованной группировки, в которую я вступил с 1987 года?
Не нарушайте свои собственные законы и процедуры. Не фальсифицируйте документы, не подтасовывайте документы и протоколы. Ведь у вас всё есть — все мои гаджеты, все мои документы совершенно открыто. Не делайте из суда судилище, имитацию, шоу. Если уж судите — судите правильно.
Хочу сказать всем моим соотечественникам, любимым и родным: судят не меня и ещё 15 человек, а всех армян. И если вы этого не понимаете, то это большая беда, потому что это не конец всей истории, конфликта, а лишь очередной этап, к большому сожалению для всех сторон.
Меня обвиняют во всех… во всём, что происходило с 1987 года. Нет проблем — я готов нести самое тяжёлое наказание за это, если только бы это помогло установлению мира и спокойствия. Но это иллюзия, что вас всех потом оставят в покое и вы спокойно будете делать свои дела и наслаждаться просто жизнью, не думать об этом, об этих проблемах, которые всё-всё впереди.
Я знал, на что я шёл, когда я переезжал в Арцах. Любой человек всё в своей жизни делает только для себя, ради себя и будет отвечать перед Богом один, без никого, за все свои мысли, за свои слова, за свои действия. Я в этом глубоко убеждён. И даже когда кто-то жертвует собой ради Родины, семьи или каких-то других принципов, это только его собственное решение и его ответственность. Так что в этом смысле я осознанно всё делал.
Не знаю, будет ли у меня ещё возможность пообщаться с вами, и поэтому хочу попросить прощения у всех, кого когда-то мог обидеть словом, делом или своим невниманием. Простите меня, пожалуйста! Я это делал без чёрных мыслей, зависти, гордыни или мести. Я бы не хотел причинить вам всем боль.
Отдельно хочу сказать про одного человека, который для меня, к сожалению, большая боль здесь, самая тяжёлая. Это Алвард (примечание: супруга Давида Манукяна, с которыми Рубен покидал Арцах на машине). Если бы я не был в вашей машине и мы не были вместе с вашим мужем и с вами, Алвард, он сейчас был бы с вами. Извините меня, пожалуйста. Я… для меня это самое тяжёлое наказание, что из-за меня ещё один человек страдает здесь вместе с нами со всеми.
Также хочу отдельно принести извинения всем детям, которые лишились своей родины, что я не сделал всё, что мог и должен был сделать, чтобы этого не произошло. Я сделал столько, сколько я посчитал я имею морального права, потому что я был с вами. Но я был с вами один, без моей семьи. Я рад, что тем не менее мне удалось предотвратить некоторые вещи, которые, по-моему… по моему мнению, окончательно сломали бы нас как нацию. И Мне это удалось остановить и поменять ход истории немножко.
Я был счастлив быть вместе с вами, с народом Арцаха в это тяжёлое время, всё время ощущать вашу любовь, тепло, благодарность и доверие. Я горжусь вами — настоящими простыми родными мне людьми и всех искренне люблю.
Я очень счастливый человек. Мне Бог дал замечательную семью, друзей. Я реализовал огромное количество проектов вместе с уникальными партнёрами. Я много чего видел в мире. Но одни из лучших дней в моей жизни были дни, когда, несмотря на все трудности, на блокаду, на неопределённость будущего, на тяжёлые условия, мы вместе восстанавливали Акобаванк, делили кусок хлеба и танцевали наши танцы.
Счастлив, что удалось вместе с большим количеством друзей и партнёров сделать несколько десятков проектов в Арцахе. В том числе отдельно хочу сказать спасибо моему мусульманскому другу (не хочу говорить его имя, чтобы не создавать ему проблем) за возможность вместе восстановить мечеть в Шуши.
Помните, что на зло никогда нельзя отвечать злом — оно от этого увеличивается и становится всё больше и больше и сильнее. И после Сумгаита происходит Ходжалы, и так без конца. И этот путь для меня всегда был неприемлем, поэтому… потому что у него нет будущего, и это только тупик, который не имеет, к сожалению, хорошего выхода.
Хочу поблагодарить большое количество азербайджанцев, с кем мне здесь пришлось соприкоснуться, за верность базовым человеческим ценностям, даже несмотря на то что они считают меня врагом и накопленное у них и то же недовольство, и претензии. Они сохраняли свой человеческий облик. А всем тем, кто себя вёл не так, я искренне сострадаю и прощаю, как и тем армянам, которые так же себя ведут в Армении по отношению ко мне и к моей семье.
Я оптимист, и я верю, что, несмотря ни на что, мы преодолеем все вызовы и сложности, стоящие перед нами, и снова будем жить на своей родине в мире с нашим соседом, уважая друг друга и преодолевая… преодолеем взаимную неприязнь и накопленный гнев и ненависть, как это смогли сделать некоторые народы.
Но если мы хотим это реально сделать, нам нужен реально стабильный долгосрочный мир, не просто подписанный на бумаге, а претворённый в жизнь. Мы должны помнить, что никто нам ничего не обязан, что только с сильными людьми, со страной, имеющей элиту, имеющей достоинство, честь, могут быть достигнуты реальные договорённости. Это огромная ответственность той элиты, которая является элитой не потому, что у неё больше денег, связей, силы или даже интеллекта, а той, которая понимает, что кому больше дано — с того больше и спрос. И у этой элиты настоящей всегда личное идёт после долга перед обществом и ответственность за будущее нации и страны всегда превалирует над всеми личными интересами и желаниями.
И последнее. В память о всех погибших, пострадавших в этом страшном конфликте. Я глубоко убеждён, что есть вещи более важные, чем жизнь одного человека. Это необходимость сохранить в себе веру в добро, в свет, в любовь, в ценности, в святыни, основы духовные того, что является… отличает человека от робота. Потому что без них мир снова погрязнет в хаосе или погибнет от потопа или других бедствий. Нельзя, став рабом золотого тельца… Всё это уже было в истории человечества. Давайте не дадим повториться этому и сделаем для этого со своей стороны все усилия, потому что вера в ценности является основой нашего будущего.
Поэтому ради сохранения этих базовых ценностей, заповедей и опор, которые для меня являются важнейшими, я готов идти до самого конца в мире с самим собой, абсолютно счастливый. Потому что счастье начинается и заканчивается в тебе самом, когда ты в мире с собой. Можно счастливым быть и в шикарном дворце, можно быть счастливым и в самой плохой камере в тюрьме, если ты находишься в мире с самим собой.
Я рад, что могу служить своему народу и тем принципам, которые я считаю важнее для всего человечества, не только для нашего народа.
И последнее. Хочу сказать, что нельзя никогда… Я понял здесь, что нельзя никогда придаваться унынью, безразличию, и понял, почему это самый страшный грех из семи. Раньше я думал, что это гордыня или зависть. Потому что уныние значит, что тебе… в тебе погасла Божия искра, что ты перестал во что-либо верить, что ты просто поднял руки и сдался.
Никогда, я призываю… Хотел бы, чтобы мы бы никогда не разочаровались бы во всём и не предались бы унынью. Пожалуйста! Это основа будущего нашего, поэтому я люблю вас всех и очень ценю тот шанс, который мне был дан. Я сделаю всё, что могу, и буду делать, что могу.
Я вас всех люблю. Уверен, что всё будет хорошо. Я всегда был, есть и буду вместе с вами. Я человек, который хочет жить, который хочет любить и который хочет продолжать свою деятельность. Но я считаю, что то, что я делаю, я делаю правильно, потому что это единственный путь пробудить вас от того безразличия, в котором вы находитесь.
{Говорит на армянском}Всё будет хорошо!
Я вас люблю, уважаю и уверен, что несмотря на все трудности, которые стоят перед нами, мы их преодолеем. Я с вами как Рубен Варданян, сын Карлена, внук Амо Варданяна и со всем моим наследием – наследием родителей, а также арцахской бабушки.