Լաչինի միջանցքի փակումը հումանիտար ճգնաժամ է առաջացնում. Human Rights Watch
Լաչինի միջանցքի փակումը խաթարել է Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հազարավոր էթնիկ հայերի համար առաջին անհրաժեշտության ապրանքների և ծառայությունների հասանելիությունը և հումանիտար ճգնաժամ է առաջացնում: Այդ մասին գրել է Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի բաժնի փոխտնօրեն Գիորգի Գոգիան:
Նա նշել է, որ թեպետ ռուս խաղաղապահները և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի բեռնատարները կարող են անցնել Լաչինի միջանցքով՝ առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ հասցնելու կամ ծանր հիվանդներին Հայաստան տեղափոխելու համար, Արցախի բնակչության շատ կարիքներ մնում են չբավարարված:
«Ադրբեջանի իշխանությունները և ռուսական խաղաղապահ ուժերը պետք է ապահովեն, որ բողոքի ակցիաները Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներին չզրկեն իրենց իրավունքներից, ներառյալ` առողջության, առաջին անհրաժեշտության ծառայությունների և ապրանքների հասանելիության, ինչպես նաև ազատ տեղաշարժվելու իրավունքները»,- գրել է Գոգիան:

Закрытие Лачинского коридора вызывает гуманитарный кризис: HRW
Закрытие Лачинского коридора нарушило доступ к товарам и услугам первой необходимости для тысяч этнических армян, проживающих в Нагорном Карабахе, и вызвало гуманитарный кризис. Об этом написал заместитель директора отдела Европы и Центральной Азии международной правозащитной организации Human Rights Watch Георгий Гогия.
Он отметил, что хотя российские миротворцы и грузовики международного комитета Красного Креста могут пройти по Лачинскому коридору для доставки товаров первой необходимости или перевозки тяжелобольных в Армению, многие потребности населения Арцаха остаются неудовлетворенными.
«Власти Азербайджана и российские миротворческие силы должны сделать так, чтобы акции протеста не лишали жителей Нагорного Карабаха их прав, включая права на здоровье, доступ к услугам и товарам первой необходимости, а также свободу передвижения», - написал Гогия.