ԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են գերության մեջ գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախկին ղեկավարներին
Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարները, որոնք գտնվում են ադրբեջանական բանտերում, ապրիլին հարազատների հետ կապ հաստատելու հնարավորություն են ստացել: Տեղեկությունը հայտնում է ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը՝ հղում անելով Ադրբեջանում ԿԽՄԿ գրասենյակին։
Ըստ տեղեկությունների՝ կալանավորվածների հետ առանձնազրույցներ են անցկացվել, այնուհետև ընտանիքների հետ շփվելու հնարավորություն է տրվել նրանց:
Նշվում է, որ նման այցելությունների ընթացքում ԿԽՄԿ-ն, իր մանդատի համաձայն, գնահատում է կալանավորվածների պահման պայմաններն ու նրանց հանդեպ վերաբերմունքը։ ԿԽՄԿ-ն նաև պայմաններ է ստեղծում նրանց ընտանիքների հետ շփումները վերականգնելու կամ շարունակելու
համար։
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական գերության մեջ են ԼՂՀ նախկին նախագահներ  Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Արայիկ Հարությունյանը, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը, ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանը, պաշտպանության նախկին նախարար Լևոն Մնացականյանը, գեներալ Դավիթ Մանուկյանը, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը։

СМИ: Представители МККК посетили удерживаемых в плену бывших руководителей Нагорно-Карабахской Республики
В апреле сотрудники МККК в очередной раз навестили лиц армянского происхождения, о которых информировала азербайджанская сторона. Об этом в ответ на запрос АПА сообщила руководитель отдела по связям с общественностью представительства МККК в Азербайджане Илаха Гусейнова.
Согласно информации, с задержанными были проведены встречи один на один, им дали возможность пообщаться с семьями.
Напомним, что в азербайджанском плену находятся бывшие президенты НКР  - Аркадий Гукасян, Бако Саакян, Араик Арутюнян, бывший глава МИД Давид Бабаян, председатель парламента Давид Ишханян, бывший министр обороны Левон Мнацаканян, генерал Давид Манукян, бывший государственный министр  Рубен Варданян.