Դե ինչ, աշխարհ, ահա Ադրբեջանը, որին դու աջակցեցիր՝ չնայած ցեղասպանության մասին նախազգուշացումներին. Լեմկինի ինստիտուտ
Արցախից ստացվում են երեխաների գլխատման եւ ավագ տղաներին ու տղամարդկանց կանանցից եւ երեխաներից բաժանելու պատմություններ։ Այս մասին նշվել է Ցեղասպանության կանխման Լեմկինի ինստիտուտի հայտարարությունում, որը տեղադրվել է Х սոցցանցում։
«Մենք հուսով ենք, որ դա ճիշտ չէ, բայց հիմքեր ունենք կարծելու, որ այդպես է։ Ադրբեջանը մշտապես հայերի հետ վարվել է բարբարոսության այդ մակարդակով, հատկապես 2016, 2020 եւ 2022թթ. պատերազմների ժամանակ։ Այդ երկիրը կառավարում են մարդիկ, որոնք չեն թաքցնում իրենց ներքին ատելությունը հայերի հանդեպ։
Նման գազանությունները տարածված էին նաեւ ցեղասպանության ժամանակ։ Դա հենց այն է, ինչ տեղի ունեցավ, օրինակ, երբ սերբական զորքերը զավթեցին Սրեբրենիցան 1995թ. (եւս մեկ ցեղասպանություն, որին նպաստեցին Արեւմուտքի տատանումները)։ Երեխաներին գլխատեցին, տղամարդկանց եւ ավագ տարիքի տղաներին առանձնացրին՝ հաշվեհարդար տեսնելու համար։  Զանգվածային բռնաբարություն։ Հանցագործներն արբած էին իշխանությամբ եւ ատելությամբ։
Դե ինչ, աշխարհ, ահա Ադրբեջանը, որին աջակցեցիր ու արդարացրիր՝ չնայած ցեղասպանության գծով փորձագետների եւ ցեղասպանության կանխման հարցերով զբաղվող կազմակերպությունների բազմաթիվ նախազգուշացումներին։ Մենք հասկանում ենք՝ Ադրբեջանը նավթով հարուստ երկիր է, Իրանի թշնամին, ճանապարհ դեպի Կենտրոնական Ասիա, բայց արդյոք այս ամենն իսկապես արժեր այն բանին, որպեսզի ձեր հոգին վաճառեիք եւ դավաճանեիք մի ամբողջ ժողովրդի։ Իհարկե ոչ։ Եվ այնուամենայնիվ,  մենք այստեղ ենք։
Եկեք երբեք չմոռանանք համաշխարհային առաջնորդների ագահությունը, վախկոտությունը եւ (որոշ դեպքերում) չարությունը, որոնք 2020 թվականից ձեւացնում են, թե Ադրբեջանը մի ինչ-որ այլ բան է՝ ահաբեկչական պետությունից բացի, որը ցեղասպանություն է կատարում։
Եկեք երբեք չմոռանանք ցեղասպանությանն այդ հանցակցության մասին»,- նշվել է Լեմկինի ինստիտուտի հայտարարությունում։

Институт Лемкина: Что ж, мир, вот Азербайджан, который ты поддерживал, несмотря на предупреждения о геноциде
Из Арцаха поступают истории об обезглавливании детей и отделении старших мальчиков и мужчин от женщин и детей. Об этом говорится в заявлении Института Лемкина по предотвращению геноцида в соцсети Х.
«Мы надеемся, что это неправда, но у нас есть все основания полагать, что это так. Азербайджан регулярно обращался с армянами с таким уровнем варварства, особенно во время войн 2016, 2020 и 2022 годов. Этой страной управляют люди, которые не скрывают своей внутренней ненависти к армянам.
Подобные зверства также распространены во время геноцидов. Это именно то, что произошло, например, когда сербские войска захватили Сребреницу в 1995 году (еще один геноцид, которому способствовали колебания Запада). Детей обезглавливали, мужчин и мальчиков постарше разделяли для расправы. Массовое изнасилование. Преступники опьянены властью и ненавистью.
Что ж, мир: вот страна, Азербайджан, которую ты поддерживал и обелил, несмотря на многочисленные предупреждения экспертов по геноциду и организаций по предотвращению. Мы понимаем: Азербайджан — страна, богатая нефтью, враг Ирана, путь доступа в Центральную Азию - но действительно ли все это стоило того, чтобы продать свою душу и предать целый народ? Конечно нет. И все же мы здесь.
Давайте никогда не будем забывать жадность, трусость и (в некоторых случаях) злобу мировых лидеров, которые с 2020 года притворялись, что Азербайджан был чем-то иным, кроме террористического государства, совершающего геноцид.
Давайте никогда не будем забывать об этом соучастии в геноциде», - отмечается в заявлении Института Лемкина.