Հիբրիդային պատերազմ է ընթանում, յուրաքանչյուրն իր տեղում պետք է դառնա հայրենիքի զինվորը. Ռուբեն Վարդանյան
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը առցանց հանդիպում է ունեցել հայաստանյան բուհերում սովորող արցախցի ուսանողների հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Հասմիկ Մինասյանը։
Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ մի քանի պատճառով է նախաձեռնել այս հանդիպումը. « Ես համարում եմ, որ 21-րդ դարում կրթության ոլորտն է ամենամեծ փոփոխությունը բերելու, կրթությամբ է որոշվելու երկրի հաջողված լինելը։ Դրա համար առաջին հերթին պետք է հստակ գիտակցել, որ գիտելիքն ավելի կարևոր է, քան դիպլոմը»։
Պետնախարարը նշել է, որ շրջափակման այս իրավիճակում արցախցի ուսանողներն ակամա դարձել են Արցախի դեսպանները Հայաստանում և ցանկալի է, որ ավելի ակտիվ ներկայացնեն Արցախի շահերը, ավելի լսելի դարձնեն Արցախի ձայնը, իրենց ընկերների հետ ավելի շատ ներգրավված լինեն  Արցախին վերաբերող միջոցառումներում: Պետնախարարը կարևոր է համարել նաև Արցախից դուրս ստացած կրթությունն ու գիտելիքները ի նպաստ Արցախի օգտագործելը:
Նա անդրադարձել է նաև աշխատաշուկային համապատասխան մասնագիտության ընտրությանը և այս հարցում կարևոր է համարել պետական պատվերի ճիշտ ձևակերպումը․ «Այս ճգնաժամը ցույց տվեց, թե որքան է կարևոր գյուղատնտեսությունն Արցախի համար։ Մինչդեռ ձեզնից ընդամենը երեքն են Ագրարային համալսարանի ուսանող։ Սա չի արտացոլում աշխատանքի առաջարկն ու պահանջարկը: Պետք է կարողանանք գործընթացն այնպես կազմակերպել, որպեսզի կրթություն ստացած երիտասարդները պահանջված մասնագետներ դառնան»։
Նա նկատել է, որ հիմա, երբ հիբրիդային պատերազմ է ընթանում, յուրաքանչյուրն իր տեղում պետք է դառնա հայրենիքի զինվորը: «Մեր հայրենիքը շատ մեծ վտանգի առաջ է կանգնած, և մեր սիրո ու պատասխանատվության զգացումը հիմա շատ կարևոր է: Դա պետք է դրսևորվի ամենօրյա աշխատանքով: Դրա համար ուզում եմ հասկանաք, որ դուք մեզ շատ եք պետք որպես հաջողված, տաղանդավոր ուսանողներ, որոնց ամբողջ կյանքն առջևում է,-ասել է պետնախարարը: -Որպես մարդ, ով 17 տարեկանում գնացել է Մոսկվա սովորելու, ասեմ, որ այս զգացողությունը միանգամից չի գալիս: Դա գալիս է այն ժամանակ, երբ գիտակցում ես, թե ինչու ես աշխարհ եկել, ով ես դու, ինչպես ես մտածում քո ընտանիքի և քո երկրի մասին: Դա մեծ երջանկություն է, երբ քո մեջ զգում ես այդ սերն ու ուժը  հայրենիքի նկատմամբ: Երբ դա չունես, դա մեծ թուլություն է հենց քեզ համար, ոչ թե քո հայրենիքի համար: Ես հուսով եմ, որ ունենալու եք այդ զգացողությունը, որ դուք ոչ միայն հայ եք, այլ նաև արցախցի, և պարտավոր եք ամեն ինչ անել, որ Արցախը հաջողված, երջանիկ, հայկական լինի»:
Առցանց հանդիպման ընթացքում պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Հասմիկ Մինասյանը պատասխանել են նաև ուսանողների բազմաթիվ հարցերին:

Наша страна находится в большой опасности։ Рубен Варданян
Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян провел онлайн-встречу со студентами из Арцаха, обучающимися в вузах Армении. Во встрече также приняла участие исполняющая обязанности министра образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Асмик Минасян. Рубен Варданян отметил, что инициировал эту встречу по нескольким причинам: «Я считаю, что в 21-ом веке сфера образования принесет самые большие преобразования, образование будет определять успех страны.
Для этого, в первую очередь, нужно четко осознавать, что знания важнее диплома». Госминистр отметил, что в ситуации блокады арцахские студенты невольно стали послами Арцаха в Армении, и желательно, чтобы они более активно представляли интересы республики, делали голос Арцаха более слышимым, вместе со своими друзьями были более вовлечены в мероприятия, связанные с Арцахом. Госминистр счел важным также использование образования и знаний, полученных за пределами Арцаха, на благо Родины. Он также коснулся выбора профессии в соответствии c рынком труда, и в этом вопросе счел важным правильное оформление госзаказа: «Этот кризис показал, насколько важно сельское хозяйство для Арцаха. Между тем, только трое из вас являются студентами Аграрного университета.
Это не отражает спрос и предложение рынка труда. Мы должны суметь организовать процесс таким образом, чтобы получившие образование представители молодежи стали востребованными специалистами». Он заметил, что сейчас, когда идет гибридная война, каждый на своем месте должен стать «солдатом» Родины. «Наша Родина стоит перед очень большой опасностью. Вы должны понять, что вы нам очень нужны как успешные, талантливые специалисты. Как человек, который в 17 лет уехал учиться в Москву, скажу, что это чувство приходит не сразу.
Это приходит, когда вы понимаете, почему вы пришли в мир, кто вы есть, когда вы подумаете о своей семье и своей стране. Если это чувство не приходит, это ваша слабость, а не слабость Родины. Я надеюсь, что у вас будет ощущение того, что вы не только армянин, но и арцахец, и вы обязаны сделать все, чтобы Арцах был успешным, счастливым и армянским». В ходе онлайн-встречи госминистр Рубен Варданян, и. о. министра образования, науки, культуры и спорта Асмик Минасян ответили также на многочисленные вопросы студентов.