Հայտնի է, թե ում են փնտրել ադրբեջանցի հատուկջոկատայինները երեկ Ստեփանակերտից Դադիվանք տանող ճանապարհին
InfoPort.am-ին հաջողվել է ճշտել, թե ինչն է եղել երեկ Ստեփանակերտից Դադիվանք տանող ճանապարհին նոյեմբերի 6-ին ադրբեջանցի հատուկջոկատայինների տեղակայման և նրանց կողմից դեպի վանական համալիր գնացող մեքենաների ստուգման պատճառը:
Ինչպես InfoPort.am-ին հայտնեցին արցախյան իր աղբյուրները, Բաքվից ուղարկված հատուկջոկատայինները բանից պարզվում է փնտրել են Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանին:
Նրանք օպերատիվ տեղեկություն են ստացել, որ Սուրբ Զատիկի պատարագին Արայիկ Հարությունյանը մասնակցելու է Դադիվանքի վանական համալիրում: Այդ իսկ պատճառով Բաքվից այդ օրը հատուկջոկատայիններ են ուղարկվել Դադիվանք, որոնք կանգնեցնելով մեքենաները, փորձել են խուզարկել դրանք` փնտրելով ԱՀ նախագահին: Վերջինս սակայն Սուրբ Ծննդյան պատարագին մասնակցել է Գանձասարի վանական համալիրում:
Ինչպես երեկ InfoPort.am-ին փոխանցեց Դադիվանք այցելած ուխտագնացներից մեկը, տպավորություն էր ստեղծվում, որ ադրբեջանցի հատուկջոկատայինները ինչ որ մեկին էին փնտրում:
Նշենք, որ հրադադարի հաստատումից ի վեր սա առաջին նման դեպքն էր Դադիվանք տանող ճանապարհին: Հիշեցնենք, որ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Բաքուն քրգործ է հարուցել ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի նկատմամբ` նրան հայտարարելով միջազգային հետախուզում:

Известно, кого искали азербайджанские спецназовцы вчера по дороге из Степанакерта в Дадиванк
InfoPort. am удалось выяснить, что стало причиной размещения азербайджанских спецназовцев на дороге из Степанакерта в Дадиванк 6 декабря и проверки ими машин, идущих в направлении монастырского комплекса. Как сообщили InfoPort.am источники в Арцахе, отправленные из Баку спецназовцы искали президента Арцаха Араика Арутюняна.
Они получили оперативную информацию о том, что Араик Арутюнян примет участие в Пасхальной литургии в монастырском комплексе Дадиванк, поэтому из Баку в этот день были отправлены спецназовцы, которые обыскивали машины в надежде найти президента Арцаха. Последний, однако, принял участие в Рождественской литургии в монастырском комплексе Гандзасар. Как сообщил вчера InfoPort. am один из паломников, посетивших Дадиванк, складывалось впечатление, что азербайджанские спецназовцы искали кого-то.
Отметим, что это первый подобный инцидент с момента установления режима прекращения огня на дороге в Дадиванк. Напомним, что во время 44-дневной войны Баку возбудил уголовное дело в отношении Араика Арутюняна, объявив его в международный розыск.